Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Střednědobá trading strategie: Follow the Trend (Následování trendu)

Publikováno
Střednědobá trading strategie: Follow the Trend (Následování trendu)

Při použití strategie, která sleduje trend, předpokládáme, že současný trend bude spíše pokračovat, než že skončí. Teoreticky jsou věci jednoduché: když cena roste, obchodník nakupuje, a když klesá, tak prodává.

Někteří autoři technické analýzy doporučují obchodovat proražení minima v downtrendu nebo hledat konec býčí korekce, aby zachytili silnější pohyb.

Velkou výhodou obchodování ve směru trendu je také počet bodů, které vám takový pohyb může přinést. Když se podíváte na trend na grafu, všimnete si, že korekce netrvají tak dlouho, ani nepředstavují tolik bodů. Na druhou stranu pro růst nebo pokles s trendem, cena potřebuje více času a prostoru.

Příklad trendového pohybu a korekce
Příklad trendového pohybu a korekce

Strategie “Follow the Trend” využívá tři indikátory – klouzavé průměry, konvergence-divergence klouzavých průměrů (MACD) a Average Directional Movement Index (ADX).

Indikátory pro strategii Follow the Trend
Indikátory pro strategii Follow the Trend

Podívejme se, jak může trader použít tři indikátory najednou k obchodování trendu, vymyslet pravidla a detaily hodnocení rizik a zisku.

Pravidla a principy strategie “Follow the Trend”

Pro tuto strategii se používají časové rámce H4 nebo D1. Vždy mějte na paměti, že čím nižší je TF, tím nižší je vaše riziko (protože cenové pohyby na H4 nejsou tak velké jako na D1). Pohyby ve směru trendu však budou také mnohem menší.

Pokud chce obchodník nižší rizika a časté výstupní signály, zvolí H4. Pokud zvolí D1, bude signálů méně, ale potenciální pohyby budou větší.

Strategie je vhodná pro každý měnový pár. Stačí použít všechny tři indikátory – MA, MACD a ADX.

Strategie je založena na indikátoru ADX s periodou 28. Trader bude muset analyzovat jeho signální linie, aby zjistil, jaký je aktuální trend na trhu.

Při analýze ADX se sledují linie +DI a –DI. Když tečkovaná linie +DI stoupne nad –DI, trend je vzestupný. Poté analyzuje obchodník zbývající indikátory, aby si potvrdil své rozhodnutí. A pokud –DI klesne pod +DI, trend je medvědí, takže hledá signály k prodeji.

Indikátor ADX
Indikátor ADX

Dva exponenciální klouzavé průměry (4) a (10) poskytnou potvrzovací signály pro obchody. Pokud EMA (4) prorazí EMA (10) shora, je to signál k prodeji. Pokud EMA (4) prorazí EMA (10) zdola, zvažuje obchodník otevření obchodu s býčím trendem.

MA
MA

Parametry pro MACD jsou 5, 10 a 4. Pro potvrzení signálu k nákupu musí být histogram nad nulou a pro potvrzení signálu k prodeji musí histogram klesnout pod nulu. Jak si pamatujete, indikátor MACD ukazuje vzdálenost mezi dvěma MA, a když histogram prorazí nulovou linii, je to signál pro obrat trendu.

MACD
MACD

Jak nakupovat podle strategie “Follow the Trend”

Když obchodník vloží všechny indikátory do grafu, může se začít učit pravidla pro otevření nákupního obchodu. K nákupu musí být splněny tři podmínky:

  1. Signální linie +DI je nad signální linií –DI.
  2. EMA (4) překřížila EMA (10) zdola.
  3. Histogram MACD je nad nulou.

Jakmile jsou splněny všechny podmínky, může trader otevřít nákupní pozici. Pokud pracuje na H4, umístí Stop Loss 20 bodů pod vstupní bod a Take Profit 60 bodů nad něj. A pokud pracuje na D1 grafu, umístí TP do vzdálenosti 200 bodů a SL o velikosti 70 bodů.

Příklad Buy (nákupního) obchodu

Podívejme se na příklad obchodování na měnovém páru EUR/USD. 8. dubna 2021 prorazila signální linie +DI nad –DI a ustálila se nad ní. To byl první signál k otevření Buy pozice.

ADX signál k nákupu
Nákupní obchod – ADX signál k nákupu

Pak obchodník zkontroluje pozici MA. EMA (4) je nad EMA (10). To je druhá podmínka pro Buy obchod.

MA signál k nákupu
Nákupní obchod – MA signál k nákupu

Třetí částí je vyhodnocení histogramu MACD. Všimněte si, že hodnoty indikátoru jsou nad nulou.

MACD signály k nákupu
Nákupní obchod – MACD signál k nákupu

Poté, co obchodník obdrží všechny tři signály, otevřete obchod na 1,1915. Umístí SL na 1,1845 a TP – na 1,2115. U tohoto příkladu po, drobné korekci, cena dosáhla cíle.

Umístění SL a TP podle strategie
Umístění SL a TP podle strategie “Follow the Trend”

Jak prodávat pomocí “Follow the Trend”

Nyní pojďme diskutovat o prodeji podle strategie “Follow the Trend”. Obchodník začne vyhodnocením signálů indikátorů a poté může otevřít pozici:

  1. -DI je pod +DI.
  2. EMA (4) překročila EMA (10) shora.
  3. Histogram MACD je pod nulou.

Jakmile jsou splněny všechny tři podmínky, přejde k otevření prodejní pozice.

Příklad Sell (prodejního) obchodu

Podívejme se na příklad na měnovém páru EUR/USD. 2. března 2021 linie +DI prorazila linii –DI zdola. To je první signál k otevření prodejní pozice.

ADX signál k prodeji
Prodejní obchod – ADX signál k prodeji

Přejděme na MA: EMA (10) prorazila EMA (4) shora a toto je druhý signál.

MA signál k prodeji
Prodejní obchod – MA signál k prodeji

Nakonec se trader podívá na histogram MACD. V tomto příkladu hodnoty indikátoru prorazily pod nulu. Toto je třetí a poslední signál k otevření prodejního obchodu na 1,2090. Stop Loss se umístí na 1,2160.

Prodejní obchod - MACD signál k prodeji
Prodejní obchod – MACD signál k prodeji

Take Profit se umístí na 1,1890. V našem příkladu nakonec cena dosáhla cíle. Nedoufejte však, že každý obchod bude ziskový, a proto nikdy nezanedbávejte řízení rizik.

Umístění SL a TP podle strategie
Umístění SL a TP podle strategie “Follow the Trend”

5. května 2021 došlo na grafu ke kurióznímu případu. MA se překřížily a doporučovaly prodej, histogram MACD klesl pod nulu, zatímco signální linie +DI zůstala nad –DI, což naznačuje býčí trend.

Přeskočit podobný signál
Přeskočit podobný signál

Tento signál by se měl přeskočit. Pokud by obchodník použil pouze MA, zvažoval by otevření prodejního obchodu. Zatímco u strategie “Follow the Trend” musí být takový signál ignorován.

Závěr k této strategii

Strategie “Follow the Trend” využívá tři indikátory, které potvrzují otevření obchodu. Všechny tři indikátory jsou součástí standardního nastavení většiny obchodních platforem, což znamená, že každý trader může nastudovat pravidla a strategii.

Výhodou strategie je možnost jejího použití na D1 i H4 grafu. To umožňuje zvolit, jak často chce obchodník přijímat signály, velikost jeho zisku a možné ztráty. Pokud chce obchodovat častěji s menšími riziky, vybere si H4, a pokud chce vstupovat na trh méně často a držet své pozice déle, ale s větším ziskem, vybere si D1.

Autoři strategie si dali záležet i na řízení rizik. Navrhují použít SL třikrát menší než TP.

Tým RoboMarkets
[email protected]
+420 800 088 482
https://www.robomarkets.cz/

Upozornění na rizika:

  1. Tento materiál a informace v něm obsažené slouží pouze pro informační účely a v žádném případě by neměly být považovány za poskytování investičního poradenství pro účely zákona o investičních společnostech 87 (I) 2017 Kyperské republiky, nebo jakoukoli jinou formu osobního poradenství nebo doporučení, která se týká určitých typů transakcí s určitými druhy finančních nástrojů.
  2. Minulá výkonnost není spolehlivým ukazatelem budoucích výsledků nebo budoucího výkonu.
Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

RoboMarkets je broker založený v roce 2012, který se specializuje na obchodování s akciemi. Kromě toho ale nabízí také možnost obchodování s různými dalšími aktivy včetně indexů, ETF, forexu a komodit. Zákazníci RoboMarkets ocení zejména českou zákaznickou podporu přes telefon či chat, vedení obchodního účtu v CZK a možnost bezpoplatkového vkladu bankovním převodem v rámci ČR.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎