Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Staronová hvězda akciového nebe. Vyplatí se investovat do akcií TSMC?

Akcie výrobce polovodičů TSMC prudce stoupají díky poptávce po čipech s umělou inteligencí. Její tržby táhnou velcí hráči jako Nvidia a Apple.

Staronová hvězda akciového nebe. Vyplatí se investovat do akcií TSMC?
Zdroj: depositphotos.com

Společnost Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) potvrzuje svou důležitou pozici v polovodičovém průmyslu, když se znovu dostala mezi deset největších společností dle tržní kapitalizace na světě.

Vzestup společnosti je silně podpořen prudce rostoucí poptávkou po čipech pro umělou inteligenci (AI). Ta vyhnala cenu akcií TSCM jen v letošním roce o víc než třetinu výše.

Vývoj akcií TSMC od začátku roku

Načítání
Načítání
Kupte si akcie TSM Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Největším zákazníkem společnosti je Apple, následuje ho Nvidia

Generální ředitel společnosti , C. C. Wei, během lednového komentáře k výsledkům hospodaření zdůraznil klíčovou roli společnosti hodnotové řetězci aplikací umělé inteligence a vyzdvihl “strukturální poptávku po energeticky efektivních počítačích” ve stále inteligentnějším a propojenějším světě.

Asijská firma se chlubí úzkou skupinou obrovských zákazníků, když se 10 jejích největších zákazníků v předchozím roce podílelo na příjmech z úctyhodnými 91 % (mj. došlo k nárůstu oproti 82 % v roce 2022).

Mezi těmito zákazníky hraje důležitou roli také Nvidia, která sama v žebříčku největších firem od začátku roku stoupá a aktuálně zaujímá 3. místo.

Finanční analytik Dan Nystedt odhaduje, že Nvidia zaplatila společnosti TSMC za její dodávky významných 7,73 miliardy dolarů a byla tak v roce 2023 zodpovědná za 11 % tržeb TSMC.

Největším zákazníkem slévárny ale zůstává Apple (druhá největší firma světa), který je v dokumentech asijské společnosti odevzdávaných americké komisi pro cenné papíry označován jako “zákazník A” – podílí se na tržbách TSMC z 25 %, tedy více než 17 miliardami dolarů.

Zdroj: companiesmarketcap.com
TOP 10 market caps + 1
10+1 největší veřejně obchodované společnosti podle tržní kapitalizace

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
4
1

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.