Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Šéf mezinárodní agentury pro energii varuje Evropu před úplným zastavením dodávek ruského plynu

Šéf mezinárodní agentury pro energii varuje Evropu před úplným zastavením dodávek ruského plynu
Zdroj: depositphotos.com

Anglický mezinárodní deník Financial Times (FT), který klade důraz na zpravodajství o světové ekonomice, vydal aktuální článek, ve kterém šéf mezinárodní agentury pro energii varuje Evropu před úplným zastavením dodávek ruského plynu. Pojďme se podívat na podrobné informace, které obsahuje tento nově vydaný článek.

Riziko zastavení ruského plynu do Evropy roste s příchodem zimy

Šéf Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatih Birol varuje země v Evropě, že musí počítat s úplným zastavením dodávek zemního plynu z Ruska. Riziko roste s příchodem topné sezony.

Politici v EU by si neměli dělat plané naděje, že budou před zimou dostávat ruský plyn. Naopak se musí připravit na stále pravděpodobnější scénář, že se Evropa bude muset úplně obejít bez ruských molekul fosilního plynu.

Šéf Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatih Birol tak usuzuje z dosavadního chování Ruska, které snižuje dodávky zemního plynu do Evropy už od loňského léta. Před rokem chtěla Moskva tlačit na rychlé spuštění plynovodu Nord Stream 2, nyní se naopak snaží, aby evropské země nedokázaly přes léto naplnit kapacitu plynových zásobníků na maximum a byly před zimou zranitelné.

Vlády by se měly na tento černý scénář okamžitě připravit, apeluje na politiky uznávaný turecký ekonom a energetický odborník. Kromě snížení poptávky po plynu doporučuje i využívání jaderných elektráren. To ale třeba Německo odmítá.

Birol dále uvádí, že Evropa by měla být připravena na možnost, že se dodávky ruského plynu úplně zastaví. Čím více se blížíme k zimě, tím více chápeme záměry Ruska.

Shrnutí

Moskva usiluje o to, aby byla Evropa před zimou co nejvíce zranitelná a Putin mohl evropské ekonomiky lépe ovládat. Birol nevěří tomu, že má Rusko technické problémy, a proto snižuje objem dodávek, jak zdůrazňuje mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Evropské země se nyní snaží co nejrychleji doplnit zásoby plynu po uplynulé zimě, Německo plánuje mít do listopadu naplněny zásobníky z 90 % celkové kapacity. Zatím to je jen něco přes polovinu.

Birol varuje, že pokud Rusko skutečně odstřihne Evropu od plynu, bude třeba zavést i přídělový systém na jeho dodávky. S tímto také souvisí to, že cena plynu by opět raketově vzrostla.

Německá, ale i rakouská vláda přiznala, že bude muset opět zapnout uhelné elektrárny, které mají jen záložní funkci. Ani tento postup Birol neodsuzuje, i když by se nemělo jednat o dlouhodobé řešení. Evropa by měla snižovat závislost na dovozu fosilních zdrojů.

Kromě toho, že silně poklesly dodávky suroviny do Německa prostřednictvím plynovodu Nord Stream 1, snižují se také dodávky do Itálie. Podle italské energetické společnosti Eni to je až o polovinu méně. Také Francie hlásí, že od poloviny května nedostává ruský plyn z Německa.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Vystudovaný ekonom se zájmem o makroekonomické indikátory a zejména úrokové sazby. Centrální banky prostřednictvím úrokových sazeb provádějí svou měnovou politiku, jejíž hlavním cílem je udržet stabilní míru inflace. A tento problém se v posledních letech snaží vyřešit centrální bankéři po celém světě.

Přemysl je přesvědčen, že výše úrokových sazeb ovlivňuje nejen míru inflace, ale i další ukazatele.

“Hledám a popisuji vzájemnou souvislost či korelaci mezi úrokovými sazbami a ostatními ekonomickými ukazateli. Snažím se čtenáře seznámit s tím, jak moc ovlivňují úrokové sazby každodenní život lidí po celém světě.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.