Finex.cz logo
Menu
Finex » Komodity » Litva je první zemí Evropské unie, která zastavila odběr plynu z Ruska – Kdy ukončí dovoz ruské ropy a plynu Německo a jaké možnosti má ČR?

Litva je první zemí Evropské unie, která zastavila odběr plynu z Ruska - Kdy ukončí dovoz ruské ropy a plynu Německo a jaké možnosti má ČR?

Litva je první zemí Evropské unie, která zastavila odběr plynu z Ruska - Kdy ukončí dovoz ruské ropy a plynu Německo a jaké možnosti má ČR?
Zdroj: depositphotos.com

V dnešním článku se podíváme na Litvu, která jako první země Evropské unie zastavila odběr plynu z Ruska. Jak se k této situaci staví v ČR, Slovensku a Německu? A jaké jsou možnosti, kudy dostat LNG do ČR?

Litva

Litevské ministerstvo energetiky ve svém prohlášení oznámilo, že Litva přestala začátkem dubna odebírat plyn z Ruska. K tomuto kroku přistoupilo v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu a s požadavkem Moskvy, aby odběratelé ze seznamu takzvaných „nikoliv přátelských zemí“ platili za ruský plyn v rublech. Litva je první zemí Evropské unie, která ruský plyn přestala nakupovat. 

Litevské ministerstvo doplňuje, že Litva svoji spotřebu této suroviny pokrývá z dodávek zkapalněného zemního plynu (LNG), který lodě dovážejí do terminálu v Klajpedě. Ten funguje od roku 2014.

Dainius Kreivys ministr energetiky říká, že: "Konec odběru ruského plynu je tzv. bod obratu v energetické nezávislosti Litvy. Jsme první zemí Evropské unie, kterým plyn prodává (ruský) Gazprom, která získala nezávislost na dodávkách ruského plynu. Jde o výsledek dlouholeté důsledné energetické politiky a dobře načasovaných rozhodnutí týkajících se infrastruktury."

Ministerstvo dále uvádí, že v případě potřeby ho země může odebírat přes propojení s Lotyšskem a od začátku května i potrubím vedoucím z Polska.

BBC doplňuje, že v roce 2021 Litva nakoupila třetinu plynu, který potřebovala, od ruského plynárenského gigantu Gazprom. Zároveň se ale už dříve Vilniusu podařilo snižovat svoji závislost na ruském plynu, nekupoval ho už letos v lednu. Litva, Lotyšsko a Estonsko spolu s Polskem v reakci na invazi prosazují co nejtvrdší sankce vůči Rusku, vyslovily se například pro embargo na dodávky ruských energetických suroviny do Evropské unie. Pobaltské republiky bývaly součástí Sovětského svazu a cítí se současným chováním Ruska mimořádně ohroženy.

Slovensko

Můžeme říci, že na Slovensku je situace zcela opačná oproti Litvě. Slovenský ministr hospodářství Richard Sulík prohlásil, že pokud to bude nevyhnutelné, Slovensko by mělo za ruský plyn platit v rublech, jak původně Rusko požadovalo. Ačkoliv se zimní topná sezóna na Slovensku chýlí ke konci, slovenský průmysl potřebuje plyn ve velkém.

Sulík říká, že dodávky plynu se nesmí zastavit. Proto říká, že je to možná pro některé lidi příliš pragmatický postoj.

Na druhou stranu některé evropské země, včetně Německa a Francie, již odmítly platit za plyn v rublech.

Česká Republika

Podobná situace jako na Slovensku je také v České republice. Ta může nakupovat zemní plyn odjinud než z Ruska až za několik let. Musela by se ale dohodnout s vládou Německa, aby podpořila stavbu terminálu na zkapalněný zemní plyn na břehu Baltského moře. Následně lze využít kapacitu plynovodů OPAL a EUGAL, které jsou již hotové a vzhledem k zablokovanému provozu plynovodu Nord Stream 2 mají volnou kapacitu.

Ministr průmyslu a obchodu Josef Síkela uvádí, že: "Podle posledních zpráv by se LNG mohlo brzy dostat i do Česka. Abychom posílili energetickou bezpečnost, je třeba diverzifikovat zdroje. Možností je i snaha získat část kapacit budoucích německých LNG terminálů u Baltského moře. Informoval jsem proto o našem možném zájmu ministra Roberta Habecka⁩, který prý takovou spolupráci vítá."

Kudy dostat LNG do ČR?

Česká republika nemá dobrou výchozí pozici. Prakticky ČR nakupuje pouze ruský zemní plyn, i když nepřímo prostřednictvím různých velkoobchodníků. Loňská spotřeba dosáhla 9,4 miliardy metrů krychlových a vzhledem k plánovanému přechodu části uhelných elektráren a tepláren se má do konce desetiletí zvýšit o desítky %. Kde tolik plynu vzít, navíc rychle?

Každé řešení, které by počítalo s výstavbou nových plynovodů, se protáhne o roky vinou dlouhých povolovacích řízení. Ideální je využit již hotové potrubní cesty. Z německého Lubminu na pobřeží Baltu vedou nejkratší cestou do České republiky dva velkokapacitní plynovody – OPAL a EUGAL (jak můžete vidět na mapě níže). Druhý z nich měl navazovat na sice již dokončený, ale nespuštěný plynovod Nord Stream 2 z Ruska. První z nich zatím slouží pro další přepravu ruského plynu z Nord Streamu 1 a dnes pokrývá téměř celou spotřebu v Česku.

Mapa páteřní plynovodní sítě ve střední Evropě
Mapa páteřní plynovodní sítě ve střední Evropě
Zdroj: entsog.eu

Nabízí se tudíž logické řešení – zůstat u tradiční cesty, avšak nahradit ruský plyn dodávkami z jiných zemí. Obnášelo by to investici do terminálu pro dovoz zkapalněného zemního plynu, ideálně v okolí německého Greifswaldu. Vzhledem k lokalitě bude zapotřebí dohodnout se s německou vládou, aby takový záměr podpořila. Německo sice chce stavět LNG terminály také, ale z českého pohledu na málo vhodných místech – ve Wilhelmshavenu a Brunsbüttelu u břehu Severního moře.

Německo

Největší evropská ekonomika Německo je pod tlakem, aby se také zbavila ruského plynu a ropy, protože tržby z nich podle kritiků poskytují Moskvě důležité prostředky na vedení války na Ukrajině.

Pokud by došlo k zákazu dovozu ruského plynu ze strany EU, Německo by bylo nuceno dodávat energie v přídělech. Řada Němců si podle neuvědomuje důsledky takového rozhodnutí. Německo v březnu spustilo nouzový plán řízení dodávek plynu, což je první krok v třístupňovém plánu, který by mohl vyústit v příděly energie. Přednost by měly dostat domácnosti a kritická infrastruktura, jako jsou nemocnice.

Evropská komise

Evropská komise navrhuje ukončit odběr ruského zemního plynu do 5 let. Část veřejnosti a politiků volá po rychlejší reakci. Platit miliardy eur Rusku, jehož armáda bombarduje ukrajinská města a masakruje civilisty po tisících, je eticky nepřijatelné.

Závěr

Teprve až se zastaví dodávky ruského plynu a ropy do Německa, bude to mít největší ekonomické důsledky pro Rusko, jelikož německá ekonomika je největší v Evropě. Podle prohlášení německých představitelů Německo by mohlo ukončit dovoz ruské ropy ještě v tomto roce 2022. Ukončení závislosti na ruském plynu by podle čelních představitelů Německa mohlo nastat až v létě 2024.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

Plus500 logo
Plus500Reklama
U 77 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo