Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Rusko vs. Západ: Jak se sankce promítají do cen kovů a dalších komodit?

Sankce Západu zavedené vůči Rusku kvůli jeho agresi na Ukrajině narušily globální trhy s některými kovy a způsobily výkyvy cen a změny v obchodování.

Publikováno
Rusko vs. Západ: Jak se sankce promítají do cen kovů a dalších komodit?
Zdroj: depositphotos.com

Válka na Ukrajině vyvolala dramatickou změnu geopolitického prostředí pro Rusko, které je významným dodavatelem různých komodit.

Západní sankce, zaměřené na ruskou ekonomiku, mají za cíl ochromit přístup na klíčové trhy a ztížit tím válečné úsilí.

Nicméně, globální reakce měla k jednotné daleko, což vytvořilo složitou situaci nejen pro Rusko, ale i pro celý svět.

Ceny kovů reagují na sankce různě

USA, EU, Spojené království a skupina G7 zavedly sérii sankcí na ruský sektor zpracování a těžby kovů, včetně klíčových surovin jako jsou hliník, měď, nikl a ocel.

Sankce vytvářejí obchodní bariéry prostřednictvím dodatečných cel nebo úplných zákazů, což ovlivňuje ziskovost ruských těžařů kovů a odrazuje některé tradiční kupce.

Tento přístup narušuje zavedené obchodní toky a nutí k rekalibraci globálních dodavatelských řetězců těchto základních komodit.

Energetická výzkumná poradenská firma Wood Mackenzie nedávno analyzovala dopad západních sankcí na globální těžbu a trhy s kovy a uhlím. Ying Lu, hlavní analytik pro energetický přechod a suroviny pro baterie, poznamenal, že dopad sankcí na kritické suroviny pro baterie byl nerovnoměrný.

Měď a nikl zažily cenovou volatilitu kvůli sníženým zásobám způsobeným omezenými ruskými dodávkami. Výrobci zapojení do rozvíjejícího se průmyslu elektrických vozidel (EV) se obzvláště obávají možných přerušení dodávek těchto bateriových kovů.

Vývoj cen niklu a mědi od začátku roku

Aktuální cena
Změna
Měď / 1 tuna mědi
Načítání
Načítání
Načítání
Nikl / 1 tuna niklu
Načítání
Načítání
Načítání

Na druhé straně globální trhy s kobaltem a lithiem zůstaly relativně stabilní, protože Rusko hraje minimální roli v jejich produkci.

Problematický hliník

U hliníku upozornil Uday Patel, výzkumný manažer pro hliník, že ruský hliník je významný v globálním dodavatelském řetězci, zejména ten nízkouhlíkový. Z Ruska totiž pochází značná část nízkouhlíkového hliníku produkovaného mimo Čínu.

Vývoj ceny hliníku od začátku roku

Sankce omezily ziskovost prodeje ruského kovu, což odrazuje některé spotřebitele od nákupu mimo Čínu. To postavilo Evropskou unii do prekérní situace.

Pokud by EU zvažovala úplný zákaz ruského hliníku, mohla by být nucena spoléhat se na alternativní zdroje, což by mohlo zvýšit její závislost na výrobě s vyšším obsahem uhlíku. To by bylo překážkou pro ambiciózní zelené iniciativy EU.

Kdyby se chtěla vyhnout vysokouhlíkovému hliníku, má Evropa v podstatě na výběr jenom mezi Čínou a Ruskem. Graf níže ukazuje, že v roce 2023 podíl ruského hliníku vyvezeného do EU vzrostl.

Zdroj: woodmac.com
Vývoz primárního ruského hliníku v čase
Vývoz ruského hliníku v čase

Ruské uhlí pobere Čína s Indií

V oblasti uhlí pozoroval seniorní výzkumný analytik, Duman Baimbetov, že zákazy dovozu ruského uhlí do EU a Spojeného království přinutily ruské producenty přesměrovat své exporty na východ.

Navzdory infrastrukturním omezením se Rusku podařilo v roce 2023 zvýšit vývoz uhlí do klíčových asijských trhů, jako je Čína, Jižní Korea a Indie, o více než 80 %.

Nicméně se očekává, že nedávné sankce USA proti hlavním ruským producentům uhlí ovlivní kolem 8 % až 10 % ruských vývozů uhlí v blízké budoucnosti, což utáhne trh s vysoce kvalitním tepelným a metalurgickým uhlím.

Očekává se také, že tuto mezeru zaplní ne-ruští producenti, což by mohlo vést k krátkodobému nárůstu cen.

Ocel a železná ruda

Seniorní analytik trhů s ocelí, Charvi Trivedi, poznamenal, že dopad sankcí na ruský ocelářský průmysl se liší podle země. USA zcela přerušily dovoz ruské oceli, zatímco EU přijala nuancovaný přístup.

Počáteční sankce v roce 2022 způsobily prudký pokles dovozu ruské oceli do EU, který byl nahrazen zvýšeným dovozem z Asie a celkově se neočekávají významné změny v obchodních tocích s ocelovými produkty až do druhé poloviny tohoto desetiletí.

Sankce na ruskou železnou rudu nicméně byly méně přísné ve srovnání s jinými komoditami. To odráží snahu EU udržovat tlak na Rusko prostřednictvím sankcí a zároveň chránit svůj domácí ocelářský průmysl, který silně spoléhá na ruskou železnou rudu.

Seniorní analytik trhů s železnou rudou, Chris Bandmann, poznamenal, že ačkoli v současnosti neexistují žádné explicitní zákazy na ruskou železnou rudu, cílené sankce a samosankcionování ze strany evropských dovozců významně soustředily vývoz ruské železné rudy do Číny.

V roce 2024 se podíl čínského trhu na ruském vývozu zvýšil z 38 % na 90 %, což indikuje vysokou závislost na Číně a zvýšenou zranitelnost vůči jakýmkoli protekcionistickým opatřením.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.