Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Nejlepší dluhopisové platformy - Srovnání pro rok 2024

Dluhopisové platformy jsou dnes jedním ze způsobů, jak může investor nakoupit dluhopisy do svého portfolia.

Na českém trhu jich funguje několik. Liší se samozřejmě v mnoha ohledech, mezi které patří např. jednotlivé emise, uživatelský přístup, prostředí, nástroje a další.

V návaznosti na toto téma existují také další možnosti, jak se k nějaké dluhopisové emisi dostat a zainvestovat do ní. Našli bychom zde například přímý nákup či služby nějaké brokerské společnosti.

Nezáleží na tom, jestli se o dluhopisy zajímáte dlouhodobě nebo jste teprve na začátku vašeho investorského života.

Tato stránka slouží jako velký rozcestník, podle kterého se můžete zorientovat a rozhodnout se, jakou z platforem nakonec využijete.

Platforma

Platforma Nevalidní nastavení Nevalidní nastavení Hodnocení
Logo Dluhopisomat Logo Dluhopisomat Nevalidní nastavení Nevalidní nastavení
Hvězdička hodnocení (zlatá) 94 %

Recenze

Filtry
Řazení
Platforma
Hodnocení

Obsah článku o dluhopisových platformách

Dluhopisy: K čemu slouží a jak fungují

Pojďme si nejprve v rychlosti představit dluhopisy jako takové. Jedná se o dluhové cenné papíry.

Podle úhlu pohledu se může jednat buď o investiční nástroj, nebo způsob, jakým lze získat kapitál pro rozvoj nějakého projektu. Dluhopisů existuje celá řada a dělí se do několika skupin. Tou hlavní je ale rozdělení na státní a korporátní.

Rizika dluhopisů

Dluhopisy jsou investiční nástroj, jehož rizikovost sahá od bezpečné až po extrémně velkou. Jednotlivých rizik je hned několik – měnové, úrokové, likviditní apod. Nás bude zajímat především riziko kreditní.

Kreditní riziko je svou povahou hlavním potenciálním problémem při investici do dluhopisů. Jde o možnost, že emitent dluhopisu nesplní svou povinnost a nevyplatí dlužnou částku s výnosy. To se samozřejmě může stát z mnoha důvodů. Firmě se zbortí podnikání, zkrachuje státní kasa apod.

Pro investora je výsledek ale stejný – ztráta kapitálu. Proti kreditnímu riziku se dá bránit jenom pečlivou analýzou emitenta. Je to úplně stejné jako investice do akcií – prostě potřebujete vědět, do čeho investujete své těžce vydělané peníze.

Základní dělení dluhopisů – státní a korporátní

Posouzení rizikovosti emitenta je práce na dlouhé zimní večery. Prvotní pohled na rizikovost ale může dát i prosté zařazení dluhopisů do určitých skupin.

Dluhopisy vydávané státem slouží, úplně stejně jako u podniků, k financování aktivit státu. Sem si můžeme dosadit například stavbu dálnic, renovaci nějakých historických památek apod.

Obecně se ale účel emise neudává. Státní dluhopisy jsou ze své podstaty velice bezpečné investiční nástroje, protože jejich nesplacení by předcházel bankrot státní kasy. To je dnes v rozvinutých státech něco nemyslitelného. Tomuto faktu ale odpovídá i výnos, který je velmi malý a většinou nepřekonává inflaci.

Korporátní dluhopisy pocházejí z podnikové sféry. Tyto dluhopisy jsou skutečně rozmanité a je zde možné najít v podstatě vše, a to jak z pohledu důvěryhodnosti emitenta, tak cílů a doplňujících informací. Dynamické prostředí firem otevírá dveře nejrůznějších projektům.

V této ohromné směsici cenných papírů se najdou velice bezpečné emise od známých a silných firem, ale také podvody a odpad, kterému byste se měli vyhnout velkým obloukem. Korporátní dluhopisy jsou řádově rizikovější než ty státní, ale také podstatně výnosnější.

Jakými způsoby lze do dluhopisů investovat

V případě, že se rozhodnete do dluhopisů investovat, vás bude velmi pravděpodobně zajímat nejlepší způsob, jak do nějaké emise investovat. My se zde budeme zabývat hlavně dluhopisovými platformami, ale rozhodně stojí za to vědět, že existují i jiné cesty.

Přímý kontakt emitenta

Tím nejzákladnějším způsobem, který nevyžaduje žádné prostředníky, je nákup dluhopisů přímo od jejich emitenta.

Investor zde kontaktuje přímo emitenta dluhopisu, podepíše smlouvu, odešle peníze a získá cenný papír. Na jednu stranu by si někdo mohl říct, že tak jistě ušetří poplatky a možná se dostane k něčemu zajímavějšímu.

Faktem ale je, že dluhopisy může dnes vydat v podstatě každý a emise pod 25 milionů korun je skoro neregulovaná.

Kromě toho, že narazíte na spoustu “rádoby úspěšných podnikatelů”, se samozřejmě dostanete i k čistým podvodům.

Tato cesta je skutečně riziková a vyžaduje po investorovi znalost a chuť provést důkladnou analýzu emitenta.

Nákup od administrátora emise

Velké dluhopisové emise většinou probíhají přes nějakého administrátora, který dluhopisy zajišťuje a nabízí.

Zpravidla se jedná o banky. Aby se instituce s investorem vůbec bavily, je potřeba relativně velký kapitál.

Nákup skrze brokerskou společnost

Dluhopisy se obchodují i na běžných burzách. Například na Burze cenných papírů Praha jsou k dostání dluhopisy korporátní a bankovní, ale také státní. Najdete zde třeba dluhopisy Aquapalace nebo RegioJet a z bankovních třeba Monetu.

Protože na burzu mají přístup pouze vybraní účastníci, jako fyzické osoby se bohužel připojit nemůžeme.

Budeme potřebovat nějakého prostředníka. Přesně to zajišťují brokerské společnosti. U nich si vytvoříte účet, na konto odešlete kapitál a můžete vesele investovat. V České republice máme například brokera Patria či zahraniční Degiro.

Nákup pomocí banky

Investování skrze váš bankovní účet je většinou docela drahá záležitost z pohledu poplatků, ale pro spoustu lidí se může jednat o schůdnou cestu. Především u státních dluhopisů je to docela dobrý způsob investice.

Dluhopisy České republiky je možné zakoupit u České spořitelny a Československé obchodní banky. Emise je možné nakoupit osobně na pobočkách bank nebo skrze online investiční portály.

Jaký způsob nákupu zvolit?

Ne všechny cesty jsou otevřené pro každého investora. Zároveň vám budou některé vyhovovat, zatímco u jiných vám půjde mráz po zádech. Nejlépe uděláte, když se o všech něco naučíte. Teprve poté si můžete zvolit tu, která je pro vás nejschůdnější.

Pokud budete nakupovat státní dluhopisy rozvinutých ekonomik, je to v zásadě jedno. Banky či broker vám poslouží úplně stejně.

U korporátních dluhopisů jsou skvělé dluhopisové platformy, protože vám ukáží faktické údaje přehledně a mohou vám ušetřit nějakou práci navíc. Jestliže ale plánujete investovat zodpovědně, stejně budete muset provést důkladnou analýzu.

Dluhopisové platformy – Co jsou, k čemu slouží a jak fungují?

Dluhopisové platformy jsou v posledních letech trendem. U nás jich máme již několik – jmenovitě například Dluhopisomat, Dluhopisy.cz, Dluhopisy.eu a další. Nenechte se zmást – nejedná se o žádné zprostředkovatele, brokery či něco podobného.

Dluhopisové platformy jsou ve svém principu pouhé katalogy jednotlivých emisí. Nezajišťují žádnou správu dluhopisů, a dokonce ani jejich nákup pro klienta. Jejich účelem je ucelený pohled na faktické údaje o dluhopisu, které pak prezentují zákazníkovi.

Jak fungují dluhopisové platformy

Vžijme se teď do role emitenta dluhopisu. Máme cenný papír a potřebujeme ho nějak dostat k potenciálním investorům.

Samozřejmě můžeme začít s marketingovou kampaní. Ta bude ale nákladná a když v marketingu neumíme chodit, pravděpodobně žádné velké výsledky nepřinese. Můžeme proto využít služby nějaké dluhopisové platformy.

Taková platforma se na náš dluhopis podívá, nějakým způsobem ho zhodnotí a poté se rozhodne, jestli s námi chce spolupracovat. Jestliže bude odpověď pozitivní, pak naši emisi zařadí do své nabídky a začne ji “prodávat” zákazníkům.

My, jakožto investor, pak můžeme přijít a dluhopis si prohlédnout. Platformy uceleně ukazují důležité kvantitativní údaje a poskytují i krátký popis podnikání, cílů a dalších informace.

U některých z nich je pak možné najít i služby typu “srovnávač“. Například Dluhopisomat má tuto funkci opravdu skvěle udělanou. Je možné tam filtrovat stovky emisí podle mnoha pravidel a zúžit tak celou skupinu podle jednoduchého a přímočarého modelu rizikovosti.

Výhody a nevýhody dluhopisových platforem

Cílem dluhopisových platforem je ucelit pohled na dluhopisovou emisi a ukázat všechna data a informace na jednom místě.

Pro investora mohou sloužit jako prvotní síto, kterým mohou propadnout potenciální investiční vehikly. To je v kostce vše. Mohou ušetřit spoustu práce, ale nijak jinak o nich nemá smysl přemýšlet.

Je potřeba si uvědomit, že dluhopisové platformy emise ve skutečnosti neprodávají, nýbrž je pouze inzerují.

Samotná smlouva se uzavírá mezi emitentem a investorem. Dluhopisová platforma proto nenese žádná rizika, neposkytuje žádné pojištění, a ve výsledku je službě úplně jedno, jestli má emitent zdravé podnikání či nikoliv.

Každý investor by si měl proto emisi i sám zanalyzovat a přesvědčit se o tom, že má investice smysl.

Poplatková struktura na dluhopisových platformách

Lidé se často ptají na poplatky. U dluhopisových platforem je tato problematika velice jednoduchá.

Prozatím jsme na žádné dluhopisové platformě poplatky nenašli a neplatili. Všude se uvádí, že je služba naprosto bez poplatků. Dává to smysl, neboť dluhopisové platformy skutečně do žádného vztahu s investorem nevstupují. Tedy v principu je to stejné, jako kdybyste nakupovali na jakémkoliv bazaru.

Taková platforma pak samozřejmě vydělává peníze na druhé straně, tedy od emitentů, jejichž dluhopisy ve své nabídce inzerují.

Funkce dluhopisových platforem

Dluhopisové platformy se kromě jednotlivých dluhopisů liší i v nabízených funkcích. Pojďme se rychle podívat na ty, které stojí za zmínku. Některé jsou opravdu propracované a mohou velmi pomoci.

  • Srovnávač

Srovnávač je naprosto skvělá věc. Umožňuje investorům srovnat dluhopisy podle mnoha kritérií, čímž šetří čas a zjednodušuje výběr dluhopisů.

Srovnávače mohou přirozeně hodnotit jen měřitelná kritéria. Rozhodně nedokáží udělat plnohodnotnou analýzu, ale jako základ měřící kvantitativní údaje jsou skvělé. Nejlepší srovnávač na českém trhu je dnes od firmy Dluhopisomat.

  • Kalkulačky

Některé dluhopisové platformy poskytují na svých stránkách i několik kalkulaček. Je na nich povedené především to, že využívá data z reálných dluhopisových emisí a skutečně modelují situaci v případě, že se nic nepokazí. Obsahují výnosy, minimální částky, dobu splatnosti apod.

  • Vzdělávání

Tato sekce bude zajímat hlavně nové investory do dluhopisů. Dluhové investiční nástroje dokáží být poměrně složité na pochopení, je jich mnoho druhů a dá se v nich jednoduše ztratit. Občas poskytují dluhopisové platformy rozsáhlé sekce vzdělávání, které obsáhnou jak základy, tak pokročilejší témata.

Jak vybrat dluhopisovou platformu? Jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Výběr dluhopisové platformy není nijak složitý. Z principu jejich fungování není nutné řešit poplatky, legální ošetření vašich investic a podobné věci. Celá problematika se tak smrskává na dva faktory.

  • Nabídka dluhopisů

Hlavní podnikatelská aktivita dluhopisových platforem je nabízení jednotlivých smluvených dluhopisových emisí. Ty se mohou lišit oborově, ve výnosech, v zajištění apod.

Každá platforma má svůj proces, podle kterého se rozhoduje, jestli emisi zařadí do své nabídky.

Některé z nich jsou samozřejmě pečlivější než jiné, ale ani to pro nás ve výsledku není tak důležité. Tedy není to důležité v případě, že chcete investovat zodpovědně.

Nezávisle na tom, jestli dluhopis najdete samostatně nebo s pomocí dluhopisové platformy, byste si měli celou investici dostatečně promyslet a cenný papír prohnat nějakou analýzou. V takovém případě opravdu nezáleží na tom, jestli najdete emisi na platformě A nebo C.

Z tohoto pohledu si vyberte dluhopisovou platformu takovou, kde se nachází dluhopisy, které vás zajímají.

  • Technické vychytávky a informace

O něco důležitější mohou být technické vychytávky, které každá z platforem nabízí. Dluhopisová platforma Dluhopisomat má například svůj vlastní srovnávač, kde dokážete porovnávat stovky emisí podle jejich rizikovosti (vychází z modelu Scoreboard korporátních dluhopisů 2.0). Řeč je zde také o různých kalkulačkách, vzdělávacích programech atp.

Ohledně přehlednosti a množství informací se samozřejmě platformy také liší, ale tyto rozdíly už jsou minimální. Všude najdete základní kvantitativní údaje, popis podnikání emitenta a další.

Na co si dát pozor při výběru dluhopisové platformy?

Pokud se budeme bavit o dluhopisových platformách tak, jak mají fungovat, pak vlastně žádné velké riziko není. I přesto je dobré zkontrolovat si několik věcí.

  • Poplatky

Snad všechny dluhopisové platformy jsou naprosto zadarmo a nebudou po vás chtít platit žádné poplatky. Dokonce ani při nákupu dluhopisu byste neměli dluhopisové platformě odvádět žádnou částku. Pro jistotu si to ale vždy překontrolujte.

  • Vztah emitenta, investora a dluhopisové platformy

U čistých dluhopisových platforem budete při investici uzavírat vztah přímo s emitentem, do kterého nebude dluhopisová platforma vůbec vstupovat. Pokud by to dělala, potřebovala by již potřebné licence a oprávnění.

Z tohoto vztahu vyplývá i fakt, že dluhopisová platforma ničím neručí za emitenta, a dokonce ani za jejich investici a prostředky.

  • Validita informací

Pokud jste zodpovědný investor, tak vás toto nemusí vůbec trápit. Každá dluhopisová platforma se samozřejmě snaží o maximální přesnost informací, protože na tom záleží jejich podnikání.

Chyba se ale může stát všude. Vždy si proto každý dluhopis samostatně zanalyzujte a prostudujte.

Jak probíhá investice skrze dluhopisové platformy?

Dluhopisové platformy nejsou investiční zprostředkovatelé a některé investory by mohlo překvapit, jak vlastně investice skrze ně probíhá. Pojďme si teď popsat obecný průběh investice do některé z emisí.

1. Výběr emise

Nejprve je potřeba vybrat emisi. Můžete využít některý ze srovnávačů a podle toho jednotlivé emise profiltrovat. Pak by ale měla vždy proběhnout vlastní analýza a posouzení investice. Máte vybráno? Klepněte na tlačítko, které vás přenese k objednávce.

2. Vyplnění objednávky

Jakmile se dostanete k objednávkovému formuláři, bude potřeba vyplnit několik údajů. Je nutné zadat údaje jako bankovní účet, jméno a příjmení, ale také parametry k investici. Každý z dluhopisů má minimální investovanou částku, která se vždy liší. To je v podstatě jediné omezení, podle kterého se musí běžný investor řídit.

Jakmile máte splněno, objednávku odešlete. Poté vás kontaktuje samotný emitent s platebními údaji.

3. Platba a doručení dluhopisu

V emailu (pravděpodobně) vám přijdou dokumenty k investici, mezi kterými budou i platební údaje. Jakmile investici zaplatíte, máte v skoro splněno. Pak už stačí jen počkat, až vám přijde doporučený dopis, který bude obsahovat dluhopisy v listinné podobě.

4. Výnosy a výplata investované částky

Pokud má dluhopis pravidelnou výplatu výnosů, budou vám jednotlivé částky vyplácený na bankovní účet, který jste zadali do formuláře. Stejně tak to bude i s vyplacením investované částky, která se vám v době splatnosti dluhopisu připíše na konto.

Závěr: Má smysl investovat s pomocí dluhopisových platforem?

Jistě vás napadla otázka, zda má smysl dluhopisové platformy používat a investovat skrze ně. Pojďme si celé téma shrnout, přičemž si na to zkusíme odpovědět.

Dluhopisové platformy jsou portály, které fungují v podstatě jako typické inzerce. Emitent může k platformě přijít a navrhnout svou emisi na zařazení do nabídky. Jestliže dluhopisový portál dojde k pozitivnímu závěru, je dluhopis umístěn na stránku s inzerovanými emisemi a zákazníci či uživatelé do něj mohou investovat.

Je důležité chápat, že dluhopisové portály nejsou žádný zprostředkovatel, finanční poradce ani investiční platforma. Jsou jen a pouze nástěnkou, kde se všechny emise vystavují.

Platforma nezodpovídá za správnost údajů, nenabízí žádné pojištění investic, a dokonce skrze ně dluhopisy ani nenakupujete. Veškeré smlouvy jsou uzavírané mezi investorem a emitentem, přičemž dluhopisová platforma do nich vůbec nevstupuje.

K čemu tedy vlastně takové portály jsou?

Jejich hlavní výhodou pro investory je to, že shromažďují data o dluhopisech a emitentech na jednom místě.

Naleznete zde základní informace jako výnos dluhopisu, doba splatnosti, ale také podstatně rozsáhlejší popis emitenta, business model, zajištění apod. Vše samozřejmě záleží na jednotlivých platformách. Každá z nich je v něčem jiná a ne vždy naleznete vše potřebné.

Podle nás jsou dluhopisové platformy skvělým pomocníkem, který může investorovi vnuknout myšlenku a navést ho na investici, o které by dříve vůbec nevěděl. Takový investor musí být ale i přesto obezřetný a udělat analýzu investice, neboť i zde se mohou najít špatné “produkty”.

Užitečné mohou být i doplňkové nástroje jako kalkulačky a srovnávače, které dokáží ušetřit spoustu práce.

FAQ: Často kladené otázky

Do redakce nám velice často chodí zprávy s otázkami, které se neustále opakují. Abychom vám v hledání informací pomohli a vše urychlili, připravili jsme si pro vás tento seznam často kladených otázek, který by vám měl odpovědět na všechny základní informace.

Co jsou dluhopisové platformy?

Dluhopisové platformy jsou místa, která inzerují jednotlivé dluhopisové emise. U každé emise jsou také uvedeny detailní informace jako výnosy, popis emitenta a jeho podnikání a další.

I když se může zdát, že jde o jednoduchý způsob analýzy emisí, rozhodně bychom se na tyto služby nespoléhali. Platformy by měly investorovi sloužit především pro inspiraci. Před každým rozhodnutím by měla být udělána důkladná analýza s následným rozhodnutím, a to nezávisle na tom, co se uvádí na dluhopisové platformě.

Jaké mají dluhopisové platformy poplatky?

Dluhopisové platformy jsou povětšinou pro investora celé zadarmo. Nenašli jsme žádnou seriózní dluhopisovou platformu, která by vyžadovala placení nějakých poplatků za užívání. I investice jsou bez poplatku, neboť investor jedná přímo s emitentem, nikoliv s dluhopisovou platformou (i když ta tento kontakt zařizuje).

Dluhopisová platforma vydělává a žije především na emitentech, kteří chtějí své dluhopisy umístit do nabídek a inzercí.

Jak rizikové jsou dluhopisy?

Největším rizikem u dluhopisů je situace, kdy se dostane emitent do problémů a není schopný dále splácet své závazky. Když emitent nevydělává, jen těžko bude někomu platit závazky.

Rizikovost dluhopisu se odvíjí od mnoha věcí, jakými jsou například záruky ve formě ručitelských prohlášení nebo zástava nemovitosti.

Obecně nejméně rizikové dluhopisy jsou ty státní, ale i zde záleží na tom, o jaký stát se jedná. Dluhopis nestabilní ekonomiky třetího světa bude jednoznačně rizikovější než dluhopis Spojených států amerických. Na opačném konci jsou poté podlimitní korporátní dluhopisy, které jsou skoro neregulované a může je vydat v podstatě každý.

Jsou dluhopisy nějak pojištěné?

Když investor nakupuje nějakou emisi skrze dluhopisovou platformu, uzavírá vždy smlouvu přímo z emitentem. Podnik či stát má povinnost tuto smlouvu dodržet, ale nejedná se o žádné pojištění. Nikdo vám zde nezaručí bezrizikový výnos. Pojištění jako takové vlastně ani není třeba, protože je celý vztah jen mezi vámi a emitentem. Zatímco u akciového brokera je třeba pojistit společnost, depozitář, bankovní účet apod., zde se tyto potenciální slabá místa nenacházejí. Pojistit tedy vlastně není co.

Jak probíhá investice skrze dluhopisovou platformu?

Dluhopisová platforma slouží pouze jako místo, kde se investor dostane do kontaktu s emitentem. Jestliže se vám nějaká zde nabízená emise líbí, dluhopisová platforma vám dá možnost kontaktovat společnost.

Prakticky to vypadá tak, že u emise kliknete na tlačítko objednat. Systém vás provede krátkým formulářem, kde vyplníte osobní údaje, investovanou částku a další informace. Následně vás kontaktuje samotný emitent s platebními informacemi. Jakmile částku zaplatíte, objednávka se uskuteční a vám přijdou fyzické dluhopisy (v listinné podobě) doporučeně poštou.

Platba kupónů a výplata investované částky následně probíhá na uvedený bankovní účet.

Ověřuje dluhopisová platforma jednotlivé emise?

Každá platforma je vystavená reputačnímu riziku. Pravděpodobně všude proto najdete nějaký postup, podle kterého jsou jednotlivé emise posuzovány a vybírány.

Společnost Dluhopisomat například postupuje podle metodiky Scorecard korporátních dluhopisů 2.0, která posuzuje několik desítek kvantitativních i kvalitativních parametrů. Podle samotné firmy by měl skrze kritéria projít pouze jeden ze 17 dluhopisů.

Ať už ale vybíráte na jakékoliv platformě, je vždy potřeba dluhopisovou emisi zhodnotit podle vlastních parametrů a zkušeností. Dluhopisové platformy mohou sloužit jako síta, která oddělí to nejhorší. Neznamená to však, že by emise na nich inzerované byly nějakou zárukou kvality a bezpečí.

Jaká dluhopisová platforma je nejlepší?

U dluhopisových platforem je jejich výběr a rozdělení na dobré a špatné velmi jednoduché a řídí se jenom podle dvou kritérii. Každá dluhopisová platforma bude mít specifickou nabídku dluhopisů, kterou se svými partnery vytvořili. Druhou věcí jsou nástroje a poskytované informace.

Vyberte si podle toho, co se vám hodí více. Nemělo by to být nic složitého vzhledem k tomu, že nemusíte řešit poplatky ani registraci. Není třeba žádná přehnaná věrnost. Podívejte se do jednotlivých nabídek, dluhopis zanalyzujte podle svého nejlepšího uvážení a pak se rozhodněte, jestli chcete emitenta kontaktovat přímo, nebo skrze dluhopisovou platformu.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Články v kategorii Nejlepší dluhopisové platformy - Srovnání pro rok 2024