Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Ross Ulbricht: Hrdina nebo zločinec? Trump osvobodil zakladatele Silk Road

Trump nečekaně omilostnil Rosse Ulbrichta. Tento krok vyvolal ve veřejném prostoru spoustu rozporuplných reakcí. Kryptoměnová komunita ale slaví, neboť tento muž pomohl širší adopci kryptoměn.

Ross Ulbricht: Hrdina nebo zločinec? Trump osvobodil zakladatele Silk Road

Prezident USA Donald Trump udělil milost Rossu Ulbrichtovi, zakladateli darkwebového tržiště Silk Road, což vyvolalo ve veřejném prostoru spoustu emocí.

Ulbricht byl zatčen v roce 2013 a o dva roky později odsouzen ke dvěma doživotním trestům odnětí svobody nepodmíněně.

 

Udělení milosti bylo oznámeno 21. ledna prostřednictvím Trumpovy platformy Truth Social a představovalo tak velkou úlevu pro Ulbrichtovu rodinu a kryptoměnovou komunitu.

Příběh Rosse Ulbrichta

Ulbricht strávil za mřížemi 12 let za provozování darkwebového tržiště Silk Road, které bylo známé tím, že zprostředkovávalo nelegální obchody a jako hlavní měnu používalo Bitcoin.

I přesto, že je platforma spojována spíše s nelegálními aktivitami byla klíčová v počáteční adopci kryptoměn. Z tohoto důvodu se kryptoměnová komunita tolik angažovala v krocích vedoucích k jeho propuštění.

Cenový vývoj Bitcoinu od roku 2013

Právě kryptoměnová komunita byla po inauguračním dni v rozpacích, neboť Trump během prvního dne propustil přes 1 500 lidí angažovaných v historickém útoku na kapitol, ale Rosse i přes předvolební slib vynechal.

Americký senátor Rand Paul podpořil milost pro Ulbrichta, označil jeho trest za nepřiměřený a jen několik hodin před udělením milosti zatelefonoval Trumpovi, aby milost zvážil.

Historie tržiště Silk Road

Během roku 2011, kdy byla platforma Silk Road spuštěna, dosáhl Bitcoin tehdejšího cenového maxima na úrovni 32 dolarů a tato zásluha byla připisována právě Ulbrichtovi.

Nelegální povaha tržiště však jeho přínos nadále překonává.

Během své předvolební kampaně Trump slíbil, že Ulbrichta omilostní hned první den po svém návratu do úřadu, tudíž se opozdil o jeden den.

Kritici tvrdí, že omilostnění tohoto člověka představuje znepokojivý precedens pro regulaci internetových aktivit a domnívají se, že Ulbrichtovo jednání usnadňovalo nelegální obchody a představovalo riziko pro bezpečnost veřejnosti.

Poznámka

Oponenti naopak tvrdí, že jeho trest byl ve srovnání s ostatními zainteresovanými osobami nepřiměřeně tvrdý. Například Matthew Verran Jones, hlavní dealer drog na Silk Road, dostal pouze šest let.

Ulbricht zůstal během svého uvěznění aktivní v kryptoměnové komunitě a často sdílel své názory na Bitcoin a technologii blockchain.

Ulbrichtova angažovanost a názory na svobodu z něj udělaly kontroverzní postavu, ale k dobru “přispěl” například tím, že varoval před falešným meme coinem využívajícím jeho identitu.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Ve Finexu působím jako šéfredaktor kryptoměnové redakce, kromě toho také studuji VŠE a vedu spolek Klub investorů na pozici Prezidenta.

Finanční trhy mě doslova okouzlily, nejvíce pak kryptoměny, kde stojíme na počátku něčeho naprosto revolučního v oblasti finančnictví.

Přináším analýzy, denní zprávy a komentáře k aktuálnímu dění.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.