Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Riziko pro českou ekonomiku? Německý automotive je v kleštích!

Německý automobilový průmysl prochází v souvislosti s hospodářskými tlaky rozsáhlou restrukturalizací. Zjistěte, jak se s tímto otřesem vyrovnávají giganti jako Bosch a Continental.

Riziko pro českou ekonomiku? Německý automotive je v kleštích!
Zdroj: depositphotos.com

Německý automobilový průmysl, klíčový pilíř národního hospodářství našeho západního souseda, prochází významnou restrukturalizací.

Tváří v tvář ekonomickým tlakům je toto odvětví, které v Německu zaspalo dobu, nuceno zefektivňovat činnost, aby si udrželo konkurenceschopnost.

V čele této transformace stojí významní dodavatelé jako Bosch, Continental, Mahle a ZF Friedrichshafen.

Roztříštěná struktura odvětví, budovaná po desetiletí, je nyní považována za přítěž.

Malé místní pobočky totiž vedly k neefektivitě, která brání globální konkurenceschopnosti.

Markus Wambach, provozní ředitel poradenské společnosti MHP, poznamenává, že společensko-politické priority zastínily soudržné globální strategie, což vedlo ke zbytečně složitým výrobním a logistickým operacím.

Společnosti Bosch, Continental, ZF a Mahle zaměstnávají po celém světě téměř 700 000 pracovníků. Desítky tisíc pracovních míst jsou však postupně rušeny.

Vysoké náklady na elektřinu a pracovní sílu v Německu situaci ještě zhoršují a přispívají k nárůstu bankrotů dodavatelů, včetně stoletého výrobce sedadel Recaro.

Opatření automobilových gigantů

V reakci na to tito automobiloví giganti zavádějí drastická opatření.

Společnost Continental plánuje do příštího roku uzavřít závody ve Wetzlaru, Schwalbachu a Karbenu, čímž chce od roku 2025 ušetřit 400 milionů eur ročně.

Společnost ZF uzavřela svůj závod v Damme a do konce roku plánuje zavřít závod v Schalke.

Bosch ruší 3 000 pracovních míst v oblasti mobility a do roku 2027 plánuje uzavřít svůj závod v Mnichově. Společnost Mahle, která vyrábí kovové součásti do motorů, ukončila provoz ve svém závodě v Gaildorfu a uzavřela menší závody, například ve Freibergu.

Tyto snahy mohou být předzvěstí větší vlny konsolidace zaměřené na snižování nákladů.

Frank Göller, odborník na automobilový průmysl z poradenské společnosti Horvath, naznačuje, že tempo změn by se pod současným tlakem mohlo zrychlit. Wambach upozorňuje na tendenci centralizovat činnosti do větších center, jak je vidět na plánu společnosti ZF konsolidovat své německé pobočky.

Ekonomické výzvy

V souvislosti s těmito změnami čelí širší německá ekonomika výzvám, jak nám ukazuje následující obrázek, kde je vidět pokles objednávek, výroby a celkové zhoršení ekonomické nálady.

Zdroj: www.statista.com
Vývoj ukazatelů německé ekonomiky

Například index podnikatelského klimatu IFO, klíčový ukazatel podnikatelské nálady, se v srpnu snížil z 88,6 na 87,0 bodu.

Přesto existuje naděje na postupné oživení ekonomiky v pozdějším období roku.

Očekávání snížení úrokových sazeb ze strany Evropské centrální banky (ECB) by mohlo podpořit investiční aktivitu.

Analytici očekávají do konce roku tři snížení sazeb o 25 bazických bodů.

Na druhou stranu, hospodářské problémy v Číně mohou tlumit německý vývoz do Asie.

Po recesi, kterou německá ekonomika zaznamenala v roce 2023, však předpovědi naznačují mírný 0, 1% růst HDP v roce 2024.

Tento potenciál pak dává naději na oživení nejen Německu, ale i jeho evropským sousedům.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Vladimír vystudoval ekonomiku a management na VUT – Podnikatelské fakultě v Brně. Je držitelem mezinárodního účetního certifikátu ACCA, což mu dává solidní předpoklady pro analýzy účetních výkazů firem. Zkušenosti s oceňováním firem a auditem velkých mezinárodních společností kotovaných na burze získal u PricewaterhouseCoopers. Později působil v bankovnictví na pozicích ředitele controllingu a interního auditu.

V roce 2017 zahájil svoji novou kariéru soukromého analytika a copywritera se zaměřením na finanční trhy, investice, trading a různá podvodná schémata. Kromě psaní článků a e-booků o financích se Vladimír věnuje výuce angličtiny. Je aktivní na platformě X, kde jej můžete sledovat pod profilem KMFTraders.

Motto: “Na každém kroku záleží. Keep moving forward.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.