Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Projev Janet Yellenové o digitálních aktivech, jaký je její názor?

Projev Janet Yellenové o digitálních aktivech, jaký je její názor?
Zdroj: forbes.com

Ve svém prvním projevu zaměřeném na digitální aktiva se Janet Yellenová, současná ministryně financí USA, zaměřila primárně na minimalizaci rizika investorů. Její osobní postoj ke kryptoměnám se zmírnil, během jejího projevu včera ráno bylo však stále dost skepticismu.

Růst digitálních služeb otevřel svět možností a rizik, která by se ještě před několika desítkami let zdála nepředstavitelná,” řekla Yellenová v projevu na Kogod School of Business ve Washingtonu D.C.

Poznámka

Poznámka: Vedle prestižního postu ministryně financí je Yellenová též bývalou členkou rady guvernérů Federálního rezervního systému (Fed) a jeho bývalou předsedkyní.

Dále představila plány federálních regulátorů, jak počítat s možností snížení závislosti na centralizovaných finančních zprostředkovatelích, jako jsou banky, směnárny nebo společnosti vydávající kreditní karty, zmínila též své obavy ohledně stablecoinů.

“Většina zprostředkovatelů (stablecoinů) tvrdí, že své stablecoiny kryje i tradičními aktivy, která jsou bezpečná a likvidní. Společnost má tímto způsobem dostatek financí na provedení směny stablecoinu za skutečný dolar,” vysvětlila Yellenová.

Stablecoiny a digitální měny centrální banky (CBDC) byly klíčovou součástí jejího projevu: “Je nezbytné, aby společnosti stojící za stablecoiny byly zodpovědné při udržování likvidních rezerv.”

Upozornila na obdobný problém u TITAN, governance tokenu společnosti Iron Finance, jehož cena klesla téměř na nulu z maxima 65 dolarů v polovině června 2021. To způsobilo vychýlení kurzu stablecoinu IRON, jinými slovy, ztrátu navázání na americký dolar.

CBDC je digitální verze státní fiat měny, kterou lze použít jako zákonné platidlo, tedy jako již existující čínský digitální jüan (e-CNY), bahamský písečný dolar (B$) a nigerijská eNaira.

Na rozdíl od decentralizovaných kryptoměn typu Bitcoin (BTC) nebo Ethereum (ETH), mince CBDC jsou podporovány státní centrální bankou,” sdělila Yellenová.

K samotnému CBDC svůj názor neřekla, ale uvedla, že američtí regulátoři stále zvažují výhody a nevýhody digitální státní měny. Dodala, že ministerstvo financí bude spolupracovat s Bílým domem a dalšími agenturami na zpracování a vydávání zpráv o kryptoměnách během příštích šesti měsíců.

Prostor také dostal nový platební program FedNow, jehož spuštění se očekává v roce 2023. Měl by s sebou přinést platby v reálném čase a to v rámci platebního systému USA, což by mělo většině Američanům pomoci ve vypořádání mnoha transakčních problémů, které trvají příliš dlouho.

Další komentáře Yellenové odrážely podobné pocity předsedy Federálního rezervního systému Jerome Powella a předsedy Komise pro cenné papíry a burzy Garyho Genslera, kteří oba zdůraznili potřebu jasných regulačních pokynů pro toto odvětví.

Daňoví poplatníci by měli dostávat stejný typ daňového hlášení o svých transakcích s digitálními aktivy, jaké dostávají u transakcí s dluhopisy a akciemi, aby měli informace, které potřebují k nahlášení svých příjmů IRS (finančnímu úřadu),” řekla Yellenová.

Obdobný problém nás trápí i zde v České republice. Kryptoměny jsou s námi již delší dobu a stále nemáme potřebné informace, které potřebujeme například k podání daňového přiznání. Tento problém by měly vyřešit regulace, kterých bychom se snad již letos mohli dočkat.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Nadšenec do technologií, inovací a budoucnosti. Rád se stavím před nejrůznější výzvy, které otestují mojí vytrvalost a dovednost. Když něčemu nerozumím, dělám vše pro to, abych tomu porozuměl. Nechám si poradit a plně respektuji kritiku a názor ostatních. V životě mám plno cílů a dělám vše pro to, abych si je mohl splnit!

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.