Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Proč je Grónsko tak důležité? Trumpovy ambice zneklidňují spojence!

Donald Trump znovu rozvířil geopolitické vody: otevřeně promluvil o plánech na získání Grónska a nevyloučil ani vojenské kroky. Co na to říkají dánští představitelé?

Proč je Grónsko tak důležité? Trumpovy ambice zneklidňují spojence!
Zdroj: depositphotos.com

Nově zvolený americký prezident Donald Trump odmítl vyloučit, že by se Grónska zmocnil vojenskou silou.

Americká vojenská přítomnost v Grónsku navíc již dlouho převyšuje hrstku lodí, hlídek se psím spřežením a jediné pozorovací letadlo, které provozuje garant bezpečnosti arktického ostrova, Dánsko.

Na základně Pituffik, která se nachází na dalekém severu Grónska od konce druhé světové války, sídlí 200 příslušníků americké armády a 450 dalších sil a dodavatelů ze spojeneckých zemí.

Je součástí washingtonského systému včasného varování před raketami a nabízí také vesmírný dohled a satelitní velení.

 

Nejsevernější americká základna – vzdálená od severního pólu jen asi 1 500 km – je nejsilnějším symbolem toho, jak zásadní význam má Grónsko pro americkou bezpečnost.

Její geostrategický význam však pravděpodobně jen poroste s tím, jak klimatické změny mění podobu Arktidy, otevírají nové obchodní trasy v blízkosti Severní Ameriky a staví Grónsko do centra rostoucího polárního boje mezi USA, Čínou a Ruskem.

Je Grónsko skutečně věcí americké národní bezpečnosti?

Když Trump v roce 2019 poprvé projevil zájem o koupi Grónska, formuloval to jako “velký obchod s nemovitostmi” a zdůraznil ekonomické aspekty jeho odtržení od Dánska.

Tentokrát se jeho zaměření změnilo. “Grónsko potřebujeme pro účely národní bezpečnosti,” řekl v úterý, přičemž zmínil potřebu odradit ruské a čínské lodě.

Největší nekontinentální ostrov na světě má sice jen 57 000 obyvatel, ale v bezpečnostních otázkách hraje mimořádně důležitou roli.

Info

Nachází se na začátku severozápadního i severovýchodního průjezdu Arktidou, které se pravděpodobně po roztátí více otevřou komerční lodní dopravě, a je blízko klíčových tras pro ruské a další ponorky.

Grónsko, které je považováno za součást severoamerické pevniny, je přitom autonomním územím Dánska, jehož hlavní město je blíže Washingtonu než Kodani.

Otázkou je, zda Trumpův agresivní postoj – potenciálně hrozící vojenskou akcí proti spojenci NATO – pomáhá, nebo brání snahám USA posílit svou bezpečnost v Grónsku.

Tón dánské reakce je pozoruhodně vstřícný, i když Dánsko trvá na tom, že Grónsko není na prodej.

Lars Løkke Rasmussen, dánský ministr zahraničí, ve středu prohlásil, že je otevřen diskusi s USA o tom, “jak bychom mohli případně spolupracovat ještě těsněji než dosud, abychom zajistili naplnění amerických ambicí v Arktidě”.

Dánsko, jehož vlastní vojenská přítomnost v Grónsku je omezena na arktické velitelství o pouhých 75 osobách, se snažilo USA ukázat, že je ochotno zvýšit svou bezpečnostní přítomnost na ostrově.

Představilo navýšení pozorovacích kapacit v Grónsku a na Faerských ostrovech, dalším dánském autonomním území, v roce 2021 o 250 milionů dolarů.

A na Štědrý den loňského roku, těsně poté, co Trump poprvé znovu vyjádřil přání kontrolovat Grónsko, dánský ministr obrany Troels Lund Poulsen prohlásil, že severská země investuje až 2 miliardy dolarů do nových lodí, dronů a týmů psích spřežení.

Krom toho by měla také vybudovat své velitelství pro Arktidu a rozšíří letištní dráhu, aby na arktický ostrov mohly dosednout letouny F-35.

Info

Výzvy spojené s obranou rozlehlého ostrova byly zdůrazněny v roce 2023, kdy na východním pobřeží Grónska najela na mělčinu výletní loď a prvnímu záchrannému plavidlu dánské armády trvalo čtyři dny, než k ní dorazilo.

Podle odborníků a grónských představitelů se diskutuje o posílení americké vojenské přítomnosti na arktickém ostrově, případně i o zřízení druhé základny.

Před několika lety také jeden ze současných grónských ministrů uvedl, že by na ostrově “rádi viděli více” amerických obranných sil, a označil je za “uklidňující”.

Snaha o získání nezávislosti Grónska na Dánsku, která se pravděpodobně výrazně projeví ve volbách letos v dubnu, ale kvůli ekonomickým problémům je ještě hodně vzdálená, by jen zvýšila potřebu vnějšího bezpečnostního garanta.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.