Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Proč budu v roce 2023 kupovat více dividendových akcií do svého portfolia?

Proč budu v roce 2023 kupovat více dividendových akcií do svého portfolia?
Zdroj: depositphotos.com

Zatímco investiční portfolia mnoha investorů v dnešní době sestávají hlavně z růstových akcií, je nyní lákavé vlastnit také poměrně dost dividendových akcií. V minulosti se k nim investoři již mnohokrát obraceli v dobách kolísavých trhů a nejednou se to vyplatilo. I když nic není jisté, dividenda může být alespoň určitá náplast na rány, které neklidná ekonomická situace může přinést.

Proč v roce 2023 zvážit koupi dalších dividendových akcií do svého portfolia? Zde je důvod.

Dividendy se vyplatí na neklidných trzích

Jedním z důvodů, proč v roce 2023 zvýšit svou expozici dividendovým akciím, je očekávání, že akciový trh bude v blízké době neklidný. Investoři se v historii již mnohokrát stahovali právě k dividendovým akciích, když si nebyli jistí situací na trhu a očekávali jeho možný pád či stagnaci.

Vzhledem k tomu, že inflace je stále velmi vysoká a úrokové sazby rostou, řada expertů neočekává v příštím roce zrovna obrovské kapitálové zisky z trhu jako celku. Dokonce se zejména v prvním a druhém čtvrtletí roku 2023 očekává dočasný příchod recese.

Poznámka

Dividendové akcie vám mohou přinést stabilitu do vašeho portfolia a dodatečný pasivní příjem ve formě dividend.

Nyní na neklidném trhu si dividendové akcie přijdou na své, protože příjem, který poskytují, je alternativním zdrojem návratnosti. S těmito akciemi lze sedět a relaxovat s vědomím, že i když trh nikam neroste, stále tyto tituly generuji výnosy z dividend.

Správné podmínky pro dividendové akcie

Dalším důvodem, proč zvýšit svou expozici dividendovým akciím, je to, že ekonomické podmínky v blízké budoucnosti pravděpodobně budou těmto akciím nakloněny.

Když je inflace vysoká, jako je tomu nyní, může mít řada investorů tendenci sledovat spíše krátkodobé výnosy než budoucí výnosy (se střednědobým a dlouhodobým horizontem). Takže akcie, které vyplácejí dividendy (tedy krátkodobé výnosy), mohou v roce 2023 být u investorů v popředí zájmů.

Nestačí ale sledovat pouze historický vývoj dividend dané společnosti, až tak jednoduché to bohužel není. Nemálo důležitý je i fakt, zda společnost má dostatečně silné cashflow pro udržení výplat dividend. Pokud se společnosti nedaří přizpůsobovat se, či vydělávat na současné ekonomické situaci, není nepravděpodobné, že dividendy “utáhne”.

Ochrana portfolia

Dividendové akcie by mohly v roce 2023 sehrát cennou roli z hlediska ochrany a stabilizace portfolia. Společnosti, které vyplácejí dividendy, bývají dobře zavedené, ziskové podniky. A ceny akcií těchto druhů společností mají často tendenci klesat i výrazně méně než širší trh v období turbulencí na akciových trzích.

Unilever je zde dobrým příkladem. Zatímco index MSCI World letos klesl o dvouciferné číslo, akcie Unilever ve skutečnosti vzrostly.

Ne všechny dividendové akcie jsou si rovny. Existují některé, které mají skvělé dlouhodobé záznamy, pokud jde o distribuce dividend a růst společnosti. Zároveň ale existují další společnosti s kolísavými výsledky a záznamy o příjmech, jejichž cena akcií může také upadat.

Dostatečně dlouhá historická data a ekonomické výsledky mohou napovědět, jak společnost ustála krize v minulosti. Určitě byste se ale na toto historická čísla neměli slepě spoléhat. Buďte tedy při výběru akcií obezřetní a vše si podrobně zanalyzujte. Začít své hledání můžete například v řadách dividendových aristokratů a králů. Ti za sebou mají 25, resp. 50 let nepřetržité výplaty a meziročního zvyšování dividend.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatného. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
7
3

Autor

Vystudovaný ekonom s vášnivým zájmem o pasivní investování a americké akcie. Zkušenosti nabyté ve finančním sektoru využívá pro vytváření stabilních investičních portfolií. Jeho cílem je dosáhnout finanční svobody prostřednictvím dlouhodobého investičního přístupu. Fanoušek hnutí FIRE a Roberta Kiyosakiho.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (2 komentáře)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Martin Sebin

Kde prosim Vas tieto dividendy kupujete u ktoreho brokera ? vacsina ceskych brokerov ma dan 30% koli dvojitemu zdaneniu, odporucate nejakeho zahranicneho ?

Redakce Finex

Dobrý den, Martine. Např. u asi nejznámějších brokerů XTB a eToro je možné díky podepsání formuláře W-8BEN dvojitému zdanění dividend zamezit a daní se pak pouze 15% sazbou.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.