Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Proč akcie Imax vzrostly od začátku září o 35 %?

Proč akcie Imax vzrostly od začátku září o 35 %?

Proč akcie Imax vzrostly od začátku září o 35 %?
Zdroj: homecinemachoice.com

Akcie Imax v září vzrostly o pětinu a ve svém pohybu vzhůru pokračovaly i první říjnový týden. Akcie řetězce kin otevřely 1. září na ceně 15,79 dolaru a 6. října činila jejich uzavírací cena téměř 21 dolarů. Za toto období tak akcie Imax vzrostly téměř o 35 %. Index S&P 500, benchmark amerického akciového trhu, ve stejném období klesl o 4 %.

Srovnání vývoje ceny akcií Imax a indexu S&P 500 (oranžová) od začátku září
Srovnání vývoje ceny akcií Imax a indexu S&P 500 (oranžová) od začátku září
Zdroj: tradingview.com

Investoři očividně začínají vidět obří světlo projektoru na konci pandemického tunelu. Společnost zahájila měsíc září kasovním trhákem z dílen marvelovských studií – Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings. Během čtyřdenního prodlouženého víkendu (díky americkému Svátku práce) Imax uvedením tohoto filmu do kin vydělal 13,6 milionů dolarů, přičemž jeho celkové tržby dosáhly 16,8 milionů dolarů, což je nejlepší víkend od začátku pandemie.

Tato zpráva se objevila v médiích v návaznosti na zprávu o výsledcích hospodaření společnosti za druhé čtvrtletí, která byla zveřejněna koncem července a ukázala, že Imax dosahuje v letošním roce slibnějších čísel. Tržby ve výši 51 milionů dolarů, což je meziroční nárůst o 475 %, a EBITDA ve výši 8,7 milionu dolarů, což je o 147,3 % více než ve stejném období loňského roku.

Vývoj tržeb společnosti Imax od roku 2006
Vývoj tržeb společnosti Imax od roku 2006
Zdroj: macrotrends.net

Imax se stále opírá o uvádění globálních blockbusterů do kin

Zdá se, že je Imax připraven na kompletní znovuotevření kin, ať už to bude kdykoli. Kromě úspěchu v září už vykazuje i zajímavá říjnová čísla. Společnost uvedla, že film z produkce Sony a Marvel Venom: Let There Be Carnage vydělal při svém říjnovém debutu v Imaxu o úvodním víkendu 9,6 milionů dolarů.

Jednou z výhod, jež byla v průběhu pandemie překážkou, kterou má Imax oproti konkurenční společnosti AMC Entertainment Holdings (mj. oblíbenou meme akcií) a dalším řetězcům kin, je pokračující důraz na akční trháky. Filmy jako nedávno uvedený Black Widow and No Time to Die zkrátka musí být uváděné v kinech, na rozdíl od praxe z posledních měsíců, kdy se řada „levnějších“ filmů začala uvádět rovnou na streamovacích platformách.

Blockbustery Imaxu jsou typy filmů, na které se společnost specializuje (filmy určené pro věrné návštěvníky kin), a to ji do jisté míry izoluje od cenových tlaků streamování a produkce videí na vyžádání. Má také výhodu v globálním dosahu, který jí poskytuje větší diverzifikaci podnikání, protože jejích 1 654 kin je rozmístěno v 85 zemích, zatímco AMC má 950 kin v 15 zemích.

Podíváme-li se na ohodnocení, akcie Imax se obchodují za přibližně 7násobek ročních tržeb, zatímco akcie AMC za 12násobek. Hodláte-li tak investovat do nějaké akcie reprezentující řetězce kin – akcie, které by mohly těžit z postpandemického oživení, jeví se akcie Imax stále zajímavěji navzdory faktu, že jejich cena od začátku září o více než třetinu vzrostla.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 78 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo