Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Proč akcie Imax vzrostly od začátku září o 35 %?

Publikováno
Proč akcie Imax vzrostly od začátku září o 35 %?
Zdroj: homecinemachoice.com

Akcie Imax v září vzrostly o pětinu a ve svém pohybu vzhůru pokračovaly i první říjnový týden. Akcie řetězce kin otevřely 1. září na ceně 15,79 dolaru a 6. října činila jejich uzavírací cena téměř 21 dolarů. Za toto období tak akcie Imax vzrostly téměř o 35 %. Index S&P 500, benchmark amerického akciového trhu, ve stejném období klesl o 4 %.

Zdroj: tradingview.com
Srovnání vývoje ceny akcií Imax a indexu S&P 500 (oranžová) od začátku září
Srovnání vývoje ceny akcií Imax a indexu S&P 500 (oranžová) od začátku září

Investoři očividně začínají vidět obří světlo projektoru na konci pandemického tunelu. Společnost zahájila měsíc září kasovním trhákem z dílen marvelovských studií – Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings. Během čtyřdenního prodlouženého víkendu (díky americkému Svátku práce) Imax uvedením tohoto filmu do kin vydělal 13,6 milionů dolarů, přičemž jeho celkové tržby dosáhly 16,8 milionů dolarů, což je nejlepší víkend od začátku pandemie.

Tato zpráva se objevila v médiích v návaznosti na zprávu o výsledcích hospodaření společnosti za druhé čtvrtletí, která byla zveřejněna koncem července a ukázala, že Imax dosahuje v letošním roce slibnějších čísel. Tržby ve výši 51 milionů dolarů, což je meziroční nárůst o 475 %, a EBITDA ve výši 8,7 milionu dolarů, což je o 147,3 % více než ve stejném období loňského roku.

Zdroj: macrotrends.net
Vývoj tržeb společnosti Imax od roku 2006
Vývoj tržeb společnosti Imax od roku 2006

Imax se stále opírá o uvádění globálních blockbusterů do kin

Zdá se, že je Imax připraven na kompletní znovuotevření kin, ať už to bude kdykoli. Kromě úspěchu v září už vykazuje i zajímavá říjnová čísla. Společnost uvedla, že film z produkce Sony a Marvel Venom: Let There Be Carnage vydělal při svém říjnovém debutu v Imaxu o úvodním víkendu 9,6 milionů dolarů.

Jednou z výhod, jež byla v průběhu pandemie překážkou, kterou má Imax oproti konkurenční společnosti AMC Entertainment Holdings (mj. oblíbenou meme akcií) a dalším řetězcům kin, je pokračující důraz na akční trháky. Filmy jako nedávno uvedený Black Widow and No Time to Die zkrátka musí být uváděné v kinech, na rozdíl od praxe z posledních měsíců, kdy se řada „levnějších“ filmů začala uvádět rovnou na streamovacích platformách.

Blockbustery Imaxu jsou typy filmů, na které se společnost specializuje (filmy určené pro věrné návštěvníky kin), a to ji do jisté míry izoluje od cenových tlaků streamování a produkce videí na vyžádání. Má také výhodu v globálním dosahu, který jí poskytuje větší diverzifikaci podnikání, protože jejích 1 654 kin je rozmístěno v 85 zemích, zatímco AMC má 950 kin v 15 zemích.

Podíváme-li se na ohodnocení, akcie Imax se obchodují za přibližně 7násobek ročních tržeb, zatímco akcie AMC za 12násobek. Hodláte-li tak investovat do nějaké akcie reprezentující řetězce kin – akcie, které by mohly těžit z postpandemického oživení, jeví se akcie Imax stále zajímavěji navzdory faktu, že jejich cena od začátku září o více než třetinu vzrostla.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.