Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Připravte se na tuhou zimu! Ceny plynu již nyní atakují rekordy

Ceny plynu dosáhly letošního maxima pod vlivem obav z přerušení dodávek. Je Evropa připravena na zimu? Neexistuje alternativní řešení pro energetiku?

Připravte se na tuhou zimu! Ceny plynu již nyní atakují rekordy
Zdroj: depositphotos.com

Velkoobchodní cena zemního plynu pro evropský trh dosáhla ve středu svého letošního maxima, když se vyšplhala na téměř 39 eur (985 korun) za megawatthodinu (MWh).

Tento nárůst je přičítán obavám z přerušení dodávek kvůli intenzivním bojům mezi ruskými a ukrajinskými silami v Kurské oblasti, blízko ruského města Sudža.

Tento region je domovem posledního funkčního tranzitního bodu pro vývoz ruského plynu do Evropy přes Ukrajinu.

Proč ceny energií rostou a bude dost plynu?

Podle ruských blogerů tento důležitý tranzitní bod ovládly ukrajinské jednotky. Tato informace však nebyla oficiálně potvrzena ani Moskvou, ani Kyjevem.

Cena klíčového kontraktu na plyn s dodáním v září ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku stoupla o 5,7 % na 38,75 eura za MWh.

TTF je pro evropský trh s plynem určující a jakékoliv výkyvy v jeho cenách mají přímý dopad na celý region.

Od 26. července cena zemního plynu v Evropě vzrostla o zhruba 20 %. Tento nárůst je způsoben nejen boji v Kurské oblasti, ale také zvýšeným napětím na Blízkém východě, které vyvolává obavy z možného přerušení dodávek.

Kromě toho se očekává, že v příštím týdnu zasáhne region horké počasí, což může zvýšit poptávku po energii.

Navzdory těmto faktorům jsou evropské zásobníky plynu podle odborníků dostatečně plné – v současnosti jsou zaplněné z více než 86 % a blíží se cílové hodnotě.

K 1. listopadu by měly být plné na 90 %. To poskytuje určitou míru jistoty, že Evropa bude mít dostatek zásob pro nadcházející zimní měsíce.

Změny v cenících dodavatelů

Zvýšené ceny na burzách vedly k tomu, že někteří z největších dodavatelů plynu a elektřiny v regionu začali upravovat své ceníky. ČEZ od 1. srpna 2024 zvýšil ceny svého produktu Elektřina Extra o 60 až 160 Kč za MWh bez DPH. Plyn u tohoto produktu zdražil o 40 Kč za MWh.

Dalším dodavatelem, který promítl burzovní trend do svých ceníků, je Innogy Energie. Tento obchodník zvýšil prolongační srpnové ceny plynu svým stálým zákazníkům o 75 Kč za MWh na 1 525 Kč za MWh.

Tento nárůst je však kompenzován tím, že červencové ceníky byly proti červnovým levnější o 85 Kč za MWh.

Možné řešení drahých energií? Nový systém komunitní energetiky

Svou činnost tak zahájilo a spustilo možnost registrace elektroenergetické datové centrum (EDC). Je to první krok ke sdílení elektřiny v rámci nového systému komunitní energetiky.

Tento systém umožňuje spotřebitelům efektivněji využívat vlastní vyrobenou elektřinu, čímž posiluje jejich energetickou soběstačnost a přispívá k lepší ochraně životního prostředí.

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela uvedl, že začátek sdílení elektřiny je prvním velkým milníkem v modernizaci české energetiky.

V budoucnu se počítá s rozšířením funkcionalit EDC do dalších oblastí moderní energetiky, jako jsou akumulace, flexibilita a agregace. Tyto nové možnosti umožní spotřebitelům a firmám lépe řídit svou spotřebu a snížit náklady na energie.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
0
1

Autor

Milovník finančních trhů a akciového investování. Na své investiční cestě uplatňuje dlouhodobý pasivní investiční přístup.

Lubor se ve svých článcích nejčastěji věnuje akciovým titulům a investování do akcií jako takovému. Ekonomická a kryptoměnová témata mu však také nejsou cizí.

Jeho cílem je čtenáře rychle a stručně informovat o dění na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.