Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Portfolio manažeři budou bez práce? Proč je umělá inteligence převálcuje?

Portfolio manažeři budou bez práce? Proč je umělá inteligence převálcuje?
Zdroj: pixabay.com

Bylo kolem toho hodně povyku, když CNN uveřejnila v květnu 2023 zprávu, že chatGPT umí vybírat akcie lépe než zkušení portfolio manažeři. Konkrétně portfolio 38 akcií společnosti ChatGPT získalo v období od 6. března do 28. dubna 4,9 %, zatímco 10 největších investičních fondů zaznamenalo v tomto období průměrnou ztrátu 0,8 %, jak uvádí finanční srovnávací platforma Finder.com.

Za stejné období vzrostl index S&P500 o 3 %. To oprávněně vyvolalo u portfolio manažerů mnoho otázek. Mají se bát o svůj denní chleba?

Co je chatGPT?

Pokud by stále někdo nevěděl, co je chatGPT, tak se jedná o neuvěřitelný nástroj umělé inteligence, který udivuje svými sofistikovanými odpověďmi na nejrůznější problémy. ChatGPT je rozsáhlý jazykový model vyvinutý společností OpenAI na základě architektury GPT (Generative Pre-trained Transformer).

Jedná se o jeden z nejpokročilejších modelů přirozeného jazyka vycvičeném na rozsáhlém objemu textových dat k pochopení struktury a vzorců přirozeného jazyka. 

Model byl trénován na textových datech, jako jsou články Wikipedie nebo různých webových stránek. ChatGPT byl vycvičen k provádění různých jazykových úloh, jako je překlad, shrnutí, zodpovídání otázek, a dokonce i ke generování souvislého a člověku podobného textu.

Přestože chatGPT nebyl explicitně vycvičen k předpovídání výnosů akcií, studie, která byla provedena výzkumníky z Floridské univerzity ukazuje, že chatGPT vykazuje vynikající prediktivní schopnosti, pokud jde o pohyby cen akcií konkrétních společností, a překonává základní analytické modely.

Proto vznikla komunita investorů, která se rozhodla tuto údajnou schopnost otestovat. A tak na platformě X (twitter.com) vznikl profil The GPT Portfolio (@chatgpttrader) / X (twitter.com). Cílem bylo zjistit, jak si umělá inteligence poradí se zhodnocením 50 000 USD. Experiment byl zahájen 15. 5. 2023. 

Obchodníci, kteří měli zájem toto portfolio sledovat a případně kopírovat, dostali možnost přes registraci na tomto odkazu: Subscribe | ChatGPT Fund (beehiiv.com).

Jaké bylo zadání pro zhodnocení kapitálu?

Na začátku celého procesu byla následující instrukce:

Zdroj: https://twitter.com/Chrisjjosephs/status/1654534318516236288/photo/1
investice, umělá inteligence
Úvodní instrukce (anglicky “prompt”) pro chatGPT

Původní zadání tedy bylo, že chatGPT bude mít k dispozici 50 000 USD. Každé pondělí pak bude provádět analýzu nové sady akcií, které budou v držení po dobu dvou týdnů. Pak dojde k jejich prodeji a celý proces se bude opakovat. Nešlo tedy o dlouhodobé investování, ale o aktivní swingový trading.

Pak došlo k upřesnění a další instrukce byla tato:

Zdroj: https://twitter.com/Chrisjjosephs/status/1656764644416172032/photo/1
umělá inteligence, stock picking
Specifikace zadání pro výběr akcií

Stručně řečeno, ChatGPT měl vybírat akcie podle zpráv o akciích a makroekonomickými daty a na základě toho, potvrdí, které akcie jsou vhodné pro nákup a které pro prodej.

V dalších příspěvcích na profilu jsme se dočetli o dalším upřesnění instrukcí, které bylo v podstatě o tom, že chatGPT bude procházet data 10 000 různých zpráv k potenciálním investicím. Z toho pak vybere 100 společností, ke kterým provede analýzu finančních výkazů. Na základě toho pak vybere finálních 20 firem, které doporučí ke koupi. Také došlo ke zkrácení doby držení akcií. Místo původních 2 týdnů se proces držení akcie smrskl na 3-5 dnů. Poté byly akcie prodány a celý proces se opakoval znovu.

Ani tento stav však nevydržel dlouho a k 2. 10. 2023 chatGPT vybírá akcie podle:

  • fundamentálních dat,
  • technických trendů (předpokládáme na základě technické analýzy),
  • posledních dostupných zpráv o firmě,
  • aktuálních makro dat a trendů,
  • ekonomických indikátorů (není známo, kterých).

Znovu byla upravena i podmínka k držení akcií a aktuálně se portfolio rebalancuje vždy na počátku každého měsíce. Také se upustilo od krátkodobého tradingu a přešlo se na dlouhodobou investiční strategii.

Správné zadání instrukcí pro chatGPT je tedy pro výkonnost naprosto rozhodujícím kriteriem. S ohledem na provedené změny to vypadá, že se stále hledá, jak optimálně chatGPT pro obor tvorby portfolia využít.

Jaká je výkonnost?

ChatGPT vybral mezi prvními společnostmi známé těžké váhy jako jsou akcie Berkshire Hathaway, Google, Amazon, Apple, ale také většině neznámá jména jako je třeba Erie nebo Ceco.

Koši akcií se zpočátku docela dařilo, když od svého založení 15. května do 31. července vzrostl o 8,7 %. V dolarovém vyjádření se hodnota portfolia během tohoto období zvýšila o 4 349 dolarů, takže jeho celková hodnota dosáhla 54 439 dolarů.

I když výsledky v tomto období byly velmi dobré, index se umělé inteligenci porazit nepodařilo. Populární fond SPDR S&P 500 ETF Trust, který sleduje výkonnost indexu SP 500, totiž za stejné období posílil o 10,4 %.

Srpen ukázal na rizika umělé inteligence

Dobrá výkonnost ale byla poměrně krátkodobá. Podle aktualizace zveřejněné 25.srpna poklesly zisky portfolia od počátku založení na pouhých 1,7 %, zatímco výnosy fondu SPDR S&P 500 ETF Trust (SPY) ve stejném období dosáhly 6,7 %.

Výsledkem tedy je, že portfolio akcií poháněné umělou inteligencí mělo ke konci srpna hodnotu jen 50 836 USD. Pouze za srpen tak ztratilo téměř 4 000 USD.

Aby se zabránilo dalším ztrátám, požádala komunita investorů, které chatGPT kopíruje, o zavedení příkazu stop loss, který byl navržen na 7 %. Proběhlo také další upřesnění zadání instrukcí, na základě kterých má chatGPT akcie vybírat.

Ani to však zatím příliš nepomohlo a podle poslední aktualizace ze dne 3. 10. 2023 dosáhlo portfolio podle chatGPT zhodnocení o 0,1 % od svého založení (15. 5. 2023), zatímco index S&P 500 za stejnou dobu přidal 3,5 %. K tomu je potřeba dodat, že zhodnocení nezahrnuje transakční náklady.

I když zatím výsledky nejsou kdoví jak přesvědčivé, experiment dále pokračuje a jeho vývoj budeme pozorně sledovat.

Závěr

Testování portfolia podle ChatGPT je v provozu necelých 5 měsíců. Za tu dobu vytvořil zisk 0,1 % a index SP500 se mu ani zdaleka překonat nepodařilo. Zatím tedy vývoj nepokročil tak daleko, aby se portfolio manažeři museli obávat o svoje živobytí. Jenže co neplatí dnes, může být zítra úplně jinak.

Aplikace umělé inteligence se totiž vyvíjejí ohromným tempem a již nyní mohou ušetřit s výběrem a analýzou akcií spoustu práce. Koneckonců sami jsme chatGPT vyzkoušeli pro výběr akcií do našeho portfolia, které můžete sledovat zde.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Vladimír vystudoval ekonomiku a management na VUT – Podnikatelské fakultě v Brně. Je držitelem mezinárodního účetního certifikátu ACCA, což mu dává solidní předpoklady pro analýzy účetních výkazů firem. Zkušenosti s oceňováním firem a auditem velkých mezinárodních společností kotovaných na burze získal u PricewaterhouseCoopers. Později působil v bankovnictví na pozicích ředitele controllingu a interního auditu.

V roce 2017 zahájil svoji novou kariéru soukromého analytika a copywritera se zaměřením na finanční trhy, investice, trading a různá podvodná schémata. Kromě psaní článků a e-booků o financích se Vladimír věnuje výuce angličtiny. Je aktivní na platformě X, kde jej můžete sledovat pod profilem KMFTraders.

Motto: “Na každém kroku záleží. Keep moving forward.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.