Jedna z největších cestovních kanceláří světa, Thomas Cook, včera vyhlásila bankrot a vstoupila do likvidace.
O krachu firmy se intenzivně mluvilo několik dní, firma jednala s věřiteli a britskou vládou o finanční pomoci ve výši 200 milionů liber. Dialog ale nebyl úspěšný, britský premiér Boris Johnson odmítl poskytnout vládní pomoc, jelikož by podle něj představovala morální hazard.
Thomas Cook není jen cestovním kanceláří, provozuje také leteckou dopravu a síť hotelů. Ve světě zaměstnává 22 tisíc lidí, z toho 9 tisíc v Británii. Založena byla již roku 1841 a podle agentury Reuters se jedná o nejstarší cestovní kanceláří na světě.
Za pádem společnosti stojí obrovský dluh, který podle webu Marketwatch dosahuje 1,25 miliardy liber (36,6 miliardy korun). Na konci března vykázala firma rekordní ztrátu za předchozí pololetí 1,46 miliardy liber (42,8 miliardy korun).
Zadlužení Thomas Cook se datuje až do roku 2007, kdy došlo k nešťastné fúzi s konkurenční cestovní kanceláří MyTravel. Společnost očekávala, že tím vznikne evropský cestovní gigant, ve skutečnosti se ale spojila se ztrátovou firmou a nadělala si velké dluhy. Blízko bankrotu se Thomas Cook ocitl již v roce 2011.
Firma se navíc, stejně jako celé odvětví, potýkala s klesajícím zájmem o služby cestovních kanceláří. Britové sice jezdí do zahraničí stále častěji, ale mnohem více cestují na vlastní pěst, což jim umožňují nízkonákladové aerolinky, rozvoj internetu a sdílené ekonomiky (Airbnb apod.).
Další problémy Thomas Cook přineslo oslabení libry v souvislosti s brexitem. V letošním roce je nadále prohloubilo teplé počasí, které spoustu Britů odradilo od letních dovolených v zahraničí.
Akcionáři nyní mohou své investice zcela odepsat. Se vstupem do likvidace Thomas Cook bylo obchodování s akciemi společnosti na burze v Londýně zastaveno. V rámci indexu FTSE All-Share jsou akcie Thomas Cook v letošním roce nejhorším titulem, když odepsaly 89%!
Na bankrot Thomas Cook ale pozitivně zareagovaly akcie konkurenční cestovní kanceláře TUI. Pondělní obchodování uzavřely růstem přes 7 procent.
Britsko-americká firma má přitom podobné problémy jako Thomas Cook, v letošním roce se obává ztráty. Dluhy této cestovky jsou ale menší a úpadek konkurenta ji může pomoci.
Investoři se zjevně domnívají, že pád Thomas Cook pomůže i dalším velkým hráčům z oblasti cestovního ruchu. Podobný růst jako akcie TUI zaznamenaly také akcie Dart Group, vlastníka britské nízkonákladové společnosti Jet2. Stouply rovněž ceny akcií Ryanair, EasyJet anebo British Airways.
Na bankrotu Thomas Cook velice vydělaly fondy, které na něj spekulovaly prostřednictvím CDS (swapu úvěrového selhání). Jde o druh derivátu, který přináší výnos tehdy, když firma padne do insolvence. Podle agentury Bloomberg fondy vydělaly dohromady 200 milionů liber (5,9 miliardy korun) na bankrotu Thomas Cook.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.