Finex.cz logo
Menu

Ups! Nepodporovaný prohlížeč.

Používáte zastaralý prohlížeč a proto vám stránka Finex.cz pravděpodobně nebude fungovat tak, jak by měla. Prosíme, aktualizujte si Váš internetový prohlížeč, nebo si stáhněte nějaký lepší. Váš zážitek z prohlížení internetu se mnohonásobně zlepší.

Podívat se na alternativy
Vážení čtenáři, omlouváme se za dočasnou nedostupnost stránek. Bohužel čelíme DDoS útokům, proto jsou stránky občas nedostupné či ne-plně funkční. Situaci ale řešíme a věříme, že již brzy bude vše v pořádku. Děkujeme za pochopení.
Finex » Akcie » Pád Thomas Cook: proč k němu došlo a kdo na něm vydělal?

Pád Thomas Cook: proč k němu došlo a kdo na něm vydělal?

Pád Thomas Cook: proč k němu došlo a kdo na něm vydělal?

Jedna z největších cestovních kanceláří světa, Thomas Cook, včera vyhlásila bankrot a vstoupila do likvidace.

O krachu firmy se intenzivně mluvilo několik dní, firma jednala s věřiteli a britskou vládou o finanční pomoci ve výši 200 milionů liber. Dialog ale nebyl úspěšný, britský premiér Boris Johnson odmítl poskytnout vládní pomoc, jelikož by podle něj představovala morální hazard.

Thomas Cook není jen cestovním kanceláří, provozuje také leteckou dopravu a síť hotelů. Ve světě zaměstnává 22 tisíc lidí, z toho 9 tisíc v Británii. Založena byla již roku 1841 a podle agentury Reuters se jedná o nejstarší cestovní kanceláří na světě.

Proč Thomas Cook zbankrotoval?

Za pádem společnosti stojí obrovský dluh, který podle webu Marketwatch dosahuje 1,25 miliardy liber (36,6 miliardy korun). Na konci března vykázala firma rekordní ztrátu za předchozí pololetí 1,46 miliardy liber (42,8 miliardy korun).

Zadlužení Thomas Cook se datuje až do roku 2007, kdy došlo k nešťastné fúzi s konkurenční cestovní kanceláří MyTravel. Společnost očekávala, že tím vznikne evropský cestovní gigant, ve skutečnosti se ale spojila se ztrátovou firmou a nadělala si velké dluhy. Blízko bankrotu se Thomas Cook ocitl již v roce 2011.

Firma se navíc, stejně jako celé odvětví, potýkala s klesajícím zájmem o služby cestovních kanceláří. Britové sice jezdí do zahraničí stále častěji, ale mnohem více cestují na vlastní pěst, což jim umožňují nízkonákladové aerolinky, rozvoj internetu a sdílené ekonomiky (Airbnb apod.).

Další problémy Thomas Cook přineslo oslabení libry v souvislosti s brexitem. V letošním roce je nadále prohloubilo teplé počasí, které spoustu Britů odradilo od letních dovolených v zahraničí.

Co bude s akcionáři?

Akcionáři nyní mohou své investice zcela odepsat. Se vstupem do likvidace Thomas Cook bylo obchodování s akciemi společnosti na burze v Londýně zastaveno. V rámci indexu FTSE All-Share jsou akcie Thomas Cook v letošním roce nejhorším titulem, když odepsaly 89%!

Vývoj ceny akcií Thomas Cook za poslední půlrok
Vývoj ceny akcií Thomas Cook za poslední půlrok

Na bankrot Thomas Cook ale pozitivně zareagovaly akcie konkurenční cestovní kanceláře TUI. Pondělní obchodování uzavřely růstem přes 7 procent.

Britsko-americká firma má přitom podobné problémy jako Thomas Cook, v letošním roce se obává ztráty. Dluhy této cestovky jsou ale menší a úpadek konkurenta ji může pomoci.

Investoři se zjevně domnívají, že pád Thomas Cook pomůže i dalším velkým hráčům z oblasti cestovního ruchu. Podobný růst jako akcie TUI zaznamenaly také akcie Dart Group, vlastníka britské nízkonákladové společnosti Jet2. Stouply rovněž ceny akcií Ryanair, EasyJet anebo British Airways.

Kdo na pádu TC vydělal?

Na bankrotu Thomas Cook velice vydělaly fondy, které na něj spekulovaly prostřednictvím CDS (swapu úvěrového selhání). Jde o druh derivátu, který přináší výnos tehdy, když firma padne do insolvence. Podle agentury Bloomberg fondy vydělaly dohromady 200 milionů liber (5,9 miliardy korun) na bankrotu Thomas Cook.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví a forex brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Admirals logo
Admirals★ 89 %
U 75 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook

Reklama

  • Reklama
Finex logo