Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Nikdo mu nevěřil, dnes je ale rubl opět na předválečné úrovni – Proč tomu tak je?

Nikdo mu nevěřil, dnes je ale rubl opět na předválečné úrovni – Proč tomu tak je?
Zdroj: Depositphotos.com

Všichni nebo většina ekonomů a analytiků očekávala, že ruský rubl bude oslabovat, ale nastal paradoxně přesný opak. V dnešním článku se můžete dozvědět důvody, proč ruský rubl (paradoxně) posiluje, když snad všichni čekali pravý opak.  

Začátek konfliktu na Ukrajině – rubl výrazně oslabuje

Na začátku ruské invaze na Ukrajinu se zdálo, že rubl je mezi měnovými investory odepsaným aktivem. Sankce vůči Kremlu ho totiž postupně srazily až na úplné dno. Jeden americký dolar se obchodoval i za 121,5 rublů. To vše je pryč a ruská měna naopak v posledních dnech vehementně posiluje.

Analytik poradenské společnosti Generali Insurance Asset Management Guillaume Tresca uvádí, že v současné době se jeden americký dolar obchoduje za přibližně 80 rublů, což je cenová úroveň podobná první půlce letošního února. Obrovské body díky tomu sbírá hlavně prezident Vladimir Putin, který situaci využívá ke svému politickému PR. Pro ruské politiky jde o velmi dobrý propagační nástroj. Momentální silou rublu ukazují, že západní sankce nemají na ruskou ekonomiku žádný dopad. Silný rubl zároveň pomáhá krotit vysokou míru ruské inflace.

Poznámka

Ačkoliv Rusko nadále do velké míry zůstává odříznuté od globální ekonomiky, země bude letos velmi profitovat na exportu energie. Příjmy ruské státní kasy se díky tomu mohou těšit až na 321 miliard dolarů, což je v porovnání s rokem 2021 až o 33 % více.

Analytik společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler uvádí, že za vzestupem rublu stojí hlavně zlepšení investorské nálady. Válka na Ukrajině totiž pravděpodobně nepřeroste v širší globální konflikt, a investoři se tak postupně vracejí i k rizikovějším aktivům, z čehož těží právě i rubl. Ruské měně nahrává i fakt, že doposud nezkolabovala žádná významná ruská banka. Domácnosti ruskému finančnímu systému důvěřují a do ruských peněžních ústavů vkládají své prostředky.

Poznámka

Ovšem za silným rublem stojí ještě další faktory, o kterých se můžete dočíst na řádcích níže.

Rublu také pomohlo, že v návaznosti na sankce ze strany Evropské unie a Spojených států amerických zvýšila ruská centrální banka svou základní úrokovou sazbu na 20 %. Spolu s ruským ministerstvem financí také nařídila ruským společnostem zaměřeným na vývoz, aby vzhledem k poklesu kurzu rublu prodaly velkou část svých příjmů v cizích měnách.

Umělý kurz rublu

Ekonom Tresca uvádí, že současný kurz rublu je do velké míry umělý. Vzhledem ke všem opatřením, které uložily ruské úřady, není rubl v současné chvíli volně plovoucí měnou.

Zdroj: google.com
Kurz dolar/rubl
Kurz dolar/rubl

Hlavní ekonom společnosti Natland Petr Bartoň doplňuje, že zahraničním držitelům totiž bylo zakázáno ruský rubl prodávat. Za normálních okolností je cena výsledkem střetnutí poptávky a nabídky. Nyní ale sledujeme umělý kurz, který stanovuje ruská centrální banka. Ta chce primárně domácímu publiku ukázat, že sankce se ruské ekonomiky netýkají, a na ruských ulicích panuje úplně jiný kurz. Je to podobné jako třeba v období komunismu. Tehdy jsme v Československu měli jeden oficiální kurz a druhý byl ten, který odpovídal realitě. Ten oficiální je pouze součástí určité propagandy.

Poznámka

Americké ministerstvo financí zablokovalo platby dolarového dluhu z ruských účtů v amerických bankách. Tím se snaží Rusko přimět, aby odčerpalo své domácí dolarové rezervy nebo své dluhy nesplácelo a zbankrotovalo.

Závěr

Ruský rubl je silný přesně protože sankce fungují. Ono to dává smysl, protože Rusku se obrovským způsobem zvýšila obchodní bilance, protože skončil import do Ruska a Rusové pouze vyváží (exportují) energie a do ruské ekonomiky teče obrovské množství dolarů, eur a dalších měn. Tyto cizí měny jsou následně vyměněny za rubly.

To znamená, že je v Rusku výrazná poptávka po rublech, což pomáhá k tomu, že rubl posiluje. To znamená, že sankce fungují a je to obrovský problém pro ruskou ekonomiku v dlouhodobém horizontu. Mnoho ruských firem nemůže vyrábět a momentálně zavírají fabriky, protože nemají základní materiál a součástky. Podle analytiků se krize začne propisovat s určitým odstupem skrze vyšší nezaměstnanost.

To, že ruský rubl je opět silný neznamená, že sankce jsou neúčinné, ale platí pravý opak, že sankce jsou účinné. Agentura bloomberg uvádí, že např. ruské největší letiště výrazným způsobem posílá lidi domu, řada ruských firem posílá lidi domu a ruská vláda jim platí určité benefity. To znamená, že lidé mají stále určité příjmy, ale tato situace je dlouhodobě neudržitelná. Můžeme říci, že šok ze sankcí se zatím daří tlumit, ale nepůjde to dlouhodobě, protože na to nejsou peníze. Momentálně zejména díky obrovskému přebytku obchodní bilance ruský rubl dokáže být paradoxně silný.

Líbil se vám tento článek?
15
3

Autor

Vystudovaný ekonom se zájmem o makroekonomické indikátory a zejména úrokové sazby. Centrální banky prostřednictvím úrokových sazeb provádějí svou měnovou politiku, jejíž hlavním cílem je udržet stabilní míru inflace. A tento problém se v posledních letech snaží vyřešit centrální bankéři po celém světě.

Přemysl je přesvědčen, že výše úrokových sazeb ovlivňuje nejen míru inflace, ale i další ukazatele.

“Hledám a popisuji vzájemnou souvislost či korelaci mezi úrokovými sazbami a ostatními ekonomickými ukazateli. Snažím se čtenáře seznámit s tím, jak moc ovlivňují úrokové sazby každodenní život lidí po celém světě.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.