Napadlo vás někdy, jak je na tom ukrajinská ekonomika v období války. Mnohé může napadnout, že válečné ekonomice se zřejmě nebude dařit. Je tomu skutečně tak i v případě Ukrajiny?
Tento článek se vám pokusí nastínit aktuální stav ukrajinské ekonomiky a odpovědět na otázku, zda válka způsobí propad dané ekonomiky. Ukrajinská národní banka (NBU) zveřejnila na svých webových stránkách aktuální zprávu o stavu tamější ekonomiky.
Ukrajinská ekonomika si vede navzdory válce lépe, než očekával MMF
Mezinárodní měnový fond (MMF) uvádí, že ukrajinská ekonomika si vede navzdory válce lépe, než očekával tento fond a to vedlo ke schválení balíčku finančních půjček. Dne 31. 03. 2023 schválila Rada MMF čtyřletý úvěrový program ve výši 15,6 miliardy dolarů (tj. přibližně 345 miliard korun).
Gavin Gray z MMF říká, že schválený program byl třetí a poslední fází strategie vyvinuté na podporu Ukrajiny. Jako první fáze nastalo nouzové financování v celkové výši 2,7 miliardy dolarů prostřednictvím nástroje rychlého financování (RFI) v roce 2022. Další fází byl čtyřměsíční program Monitoring with Board Involvement (PMB), jenž vydláždil cestu k plnohodnotnému programu MMF.
Gray doplňuje, že tento program byl navržen v souladu s novou politikou fondu týkající se poskytování úvěrů za mimořádně vysoké nejistoty. Země G7 tj. skupina ekonomicky nejvyspělejších zemí a také EU vytvoří silné záruky financování. Můžeme říci, že nejdůležitějším cílem programu je udržení finanční a také ekonomické stability v období mimořádně vysoké nejistoty, obnovit udržitelnost dluhu a podpořit zotavení Ukrajiny na cestě ke vstupu do Evropské unie v poválečném období.
Gray dále říká, že vznikla i mezinárodní skupina, která má pomoci nastartovat ukrajinskou ekonomiku. V rámci tohoto plánu došlo ke zvýšení projekce růstu HDP v roce 2023 na rozmezí 1 až 3 %. Inflace dále zpomaluje a směnný kurz je v posledních měsících stabilní. Je ale zřejmé, že válečná ekonomika je vystavena mimořádně vysokým rizikům.
Optimistický ekonomický výhled
NBU vzhlíží k optimistickému ekonomickému vývoji v zemi. Dle průzkumu NBU očekávají ukrajinské firmy v následujících 12 měsících nárůst obchodní aktivity.
Vzhledem k obnově energetického systému, postupného oživování domácí poptávky a posilování hřivny se očekává nárůst objemu poskytnutých služeb i výroby zboží. Díky tomu se očekává také rozvoj místních podniků a zlepšila se také inflační i kurzová očekávání.
Inflace a obchod
NBU dále uvádí, že ve druhém čtvrtletí letošního roku byla očekávaná meziroční inflace 15,7 % ve srovnání s 20,7 % v předchozím čtvrtletí. Válka a různé vojenské operace byly historicky tahounem inflace směrem nahoru a i na Ukrajině je tento faktor nejvýraznějším proinflačním faktorem.
NBU upozorňuje, že vliv faktoru směny peněz a výrobních nákladů poněkud zeslábl. Dotazovaní zmiňují, že očekávají průměrný směnný kurz v příštích 12 měsících okolo 40,43 ukrajinských hřiven (UAH) za dolar (USD) oproti 42,18 o čtvrtletí dříve. A zároveň se zvyšuje podíl lidí, kteří předpokládají, že kurz ukrajinské hřivny zůstane v příštím roce nezměněn na 40 UAH za USD.
Ukrajinská ministryně hospodářství Julija Svyrydenková uvádí, že ukrajinská ekonomika se přizpůsobuje a zotavuje rychlejším tempem, než se předpovídalo. Vláda se podle ní nadále soustředí na stabilizaci situace v energetickém sektoru a pomáhá řešit logistické problémy ukrajinského exportu.
Ovšem je důležité si uvědomit, že Rusko neprodloužilo svou účast na obilných dohodách. Naproti tomu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se ale snaží o zachování černomořské trasy exportu ukrajinského obilí a dalších komodit. Ovšem situace v Černém moři je aktuálně velice nejistá, protože každý den v hlavních zprávách slyšíme o vojenských operacích drony, které útočí na lodě na té či oné straně.
Závěr
To, že se ukrajinská ekonomika přizpůsobila a zotavila rychlejším tempem, než se předpovídalo, vás čtenáře a také mnohé analytiky jistě překvapuje. Je to však dáno zejména masivní ekonomickou a zbrojní podporou ze západních zemí.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.