Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Nejhorší hříchy obchodování, kterým je rozhodně lepší se vyhnout – Neděláte některé z nich?

Publikováno
Nejhorší hříchy obchodování, kterým je rozhodně lepší se vyhnout – Neděláte některé z nich?
Zdroj: depositphotos.com

Psychologie obchodování je jednou z nejvíce podceňovaných obchodních disciplín vůbec. Nechuť investorů změnit své myšlení vede mnohdy k tvorbě “začarovaných kruhů”, ze kterých je velmi obtížné se dostat.

V tomto článku si připomeneme 6 závažných hříchů, kterých se obchodníci a investoři na finančních trzích dopouštějí a které významným způsobem negativně ovlivňují jejich ziskovost.

1) Konfirmační zkreslení

Informace hýbou světem, problémem ovšem je, jaké informace investor vyhledává a přijímá. Nepříjemnou vlastností lidské mysli je vyhledávat takové informace, které potvrzují naše názory a naopak opomíjet takové informace, které naše názory vyvrací. Nicméně právě v obchodování na finančních trzích je schopnost kritického myšlení naprosto nezbytná a investor, který dlouhodobě podléhá konfirmačnímu zkreslení, tak nemůže se zisky vůbec počítat.

Poznámka

Rada: Každá mince má dvě strany, proto je důležité ke každému důvodu k investici zhodnotit i její riziko.

2) Iluze kontroly

Přílišná snaha lidí kontrolovat dění okolo sebe vede akorát k prohlubování problémů. Toto platí jak při obchodování, tak i v reálném životě. Někdy si i investor musí zkrátka přiznat, že není schopen všechny vlivy působící na tvorbu ceny sledovat a čím více bude vytvářet podmínek ke vstupu do obchodu, tím více pro něj bude obchodování náročné.

Poznámka

Rada: “Někdy je méně více” a když si něčím nejsem jistý, je lepší neobchodovat.

3) Zkreslení aktuálnosti

Každý obchod nebo investice je proti trendu. Proto je nezbytné sledovat dlouhodobé technické úrovně, fundamentální dění ohledně finančního instrumentu nebo dlouhodobé hospodářské výsledky akciové společnosti. Pokud se investor dívá na příležitosti z širší perspektivy pochopí, že krátkodobý pokles hodnoty může být pouze technická korekce, která umožňuje nákup aktiva za lepší cenu.

Poznámka

Rada: Důležité je neztratit se v krátkodobých cenových výkyvech, protože to, co vydělává peníze, jsou dlouhodobé cenové pohyby.

4) Mentalita stáda

Jedná se o velmi nebezpečný psychologický aspekt investování, který dokáže z trhu najednou vymazat velké množství peněz a zkazit náladu mnoha investorům. Obchodování na základě FOMO je pozorovatelné především u začínajících investorů, kteří podlehnou marketingové kampani médií a provádí své investice pod vlivem strachu z toho, že zmeškají obchod, který ovšem jiným investorům vydělá peníze.

Poznámka

Rada: Zkušený investor analyzuje, plánuje a kriticky posuzuje každý obchod před tím, než jej provede.

5) Averze ke ztrátě

Neschopnost přijmout menší ztrátu je doprovázena planou nadějí v to, že se obchodování ještě otočí do zisku. Averze ke ztrátě je způsobena vysokým egem, které nerado prohrává. Paradoxem je, že čím menší ztráta by měla být přijata, tím je nechuť k ukončení obchodu vyšší.

Poznámka

Rada: Trading je o psychologii, ale také o matematice a pravděpodobnosti. Obchodní strategie, které využívají nižších ztrát a vyšších zisků – RRR (na úkor úspěšnosti), jsou dlouhodobě ziskovější.

6) Přehnaná sebedůvěra

Čím více si obchodník vydělá, tím více se může měnit jeho tolerance k riziku, což může značit počátek období, během kterého je zredukována výrazná část vydělaných peněz. Přílišná sebedůvěra potlačuje kritické myšlení a zvyšuje ego, což je, jak jsme si ukázali výše, počátek mnoha psychologických překážek.

Poznámka

Rada: Stejně tak jako po sérii ztrát, je vhodné po sérii zisků provést revizi svých emocí a stabilizovat je opět do neutrální podoby.

Závěr

Psychologie obchodování je součástí investičního procesu stejně jako kvalitní technická a fundamentální analýza. Na rozdíl od nich, je ovšem ovládnutí vlastní psychologie paradoxně mnohem náročnější, než je osvojení si technických pomůcek. Práce na sobě samém je totiž celoživotní úkol a trading od jeho plnění může buď výrazně odradit, nebo celý proces významně urychlit.

Líbil se vám tento článek?
22
1

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎