Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Kouzlo společnosti Nvidia bylo zlomeno! Co od akcií očekávat nyní?

Nedávná volatilita akcií Nvidia vyvolává otázky ohledně udržitelnosti růstu cen akcií Nvidia. Názory odborníků se rozcházejí. Pojďme se na ně podívat zblízka.

Kouzlo společnosti Nvidia bylo zlomeno! Co od akcií očekávat nyní?
Zdroj: depositphotos.com

Nvidia zaujala Wall Street svým mimořádným růstem a vlivem na trh. Od začátku roku 2023 vzrostly akcie tohoto výrobce čipů přibližně o 750 %.

Rychlý vzestup posunul její tržní kapitalizaci ze 2 na 3 biliony dolarů za pouhých 30 dní od dubna 2024.

Nedávná volatilita jejích akcií však slouží jako připomínka, že ani ty nejslibnější akcie nejsou imunní vůči náhlým poklesům.

Turbulence ceny akcií Nvidia

Cesta Nvidie v posledních několika měsících byla dramatická. Tržní hodnota výrobce čipů se do 18. června vyšplhala na 3,34 bilionu dolarů, čímž překonala Microsoft a stala se nejhodnotnější společností na světě.

Díky tomuto rychlému vzestupu se její akcie staly základním kamenem indexu S&P 500 – podle analytiků Deutsche Bank se letos podílela na celkovém růstu indexu přibližně 35 procenty.

“Nejdříve to byla Velkolepá sedmička. Pak to byla Fab Four. Nyní je to jediná akcie, která je motorem většiny zisků indexu S&P 500,” poznamenal k situaci Jim Smigiel, investiční ředitel společnosti SEI.

Aktuální vývoj cen akcií Nvidia

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Nvidia Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Nedávný propad akcií, který způsobil během pouhých tří dnů ztrátu 430 miliard dolarů hodnoty, však investory přiměl k pochybnostem o udržitelnosti tak rychlého růstu.

V úterý akcie posílily o téměř 7 % a tržní kapitalizace se vrátila nad hranici 3 bilionů dolarů. Škody však již mohou být napáchány.

“To, co nyní vidíme, je typická volatilita, která se očekává, když akcie roste tak rychle jako Nvidia,” vysvětlil Jochen Stanzl, hlavní tržní analytik obchodní platformy CMC Markets.

Důsledky takové volatility se ještě umocňují, pokud se jedná o tak vlivnou akcii, jako je Nvidia.

Je akcie předražená?

Emily Bowersock Hillová, generální ředitelka a zakládající partnerka společnosti Bowersock Capital Partners, poukázala na nepoměr mezi tržní kapitalizací a tržbami Nvidie. Prohlásila, že ocenění Nvidie je směšné.

V tržní kapitalizaci nyní převyšuje celý index FTSE 100, avšak její tržby dosahují méně než 4 % tohoto indexu.

To vyvolává otázky, zda není akcie nadhodnocená a zda je její ocenění dlouhodobě udržitelné. Navzdory tomu i navzdory nedávným turbulencím zůstává nadšení pro akcie Nvidie vysoké.

“Základy, které stojí za růstem Nvidie, zůstávají stejné,” uvedl Neil Roarty, analytik investiční platformy Stocklytics. “Pokud věříte, že technologie umělé inteligence, kterou její čipy pohánějí, zcela překalibruje globální ekonomiku – a mnozí tomu věří – pak tržní kapitalizace ve výši 3 bilionů dolarů najednou vypadá podstatně rozumněji.”

Jason Thomas, vedoucí globálního výzkumu a investiční strategie společnosti Carlyle, tento názor podpořil, ale zároveň vydal varovnou poznámku.

“Zdá se, že trh je poměrně zdatný v identifikaci transformačních změn, ale zaměřuje se spíše na hardware, který je usnadňuje, než na navazující hodnoty, které hardware nakonec uvolňuje,” napsal.

To naznačuje, že ačkoli současné ocenění společnosti může být dáno její rolí v revoluci umělé inteligence, je nezbytné vzít v úvahu širší ekonomický dopad této technologie.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
2
2

Autor

Milovník finančních trhů a akciového investování. Na své investiční cestě uplatňuje dlouhodobý pasivní investiční přístup.

Lubor se ve svých článcích nejčastěji věnuje akciovým titulům a investování do akcií jako takovému. Ekonomická a kryptoměnová témata mu však také nejsou cizí.

Jeho cílem je čtenáře rychle a stručně informovat o dění na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.