Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Změny v platbách sociálního pojištění v roce 2024! O kolik zaplatíte víc?

Změny v platbách sociálního pojištění v roce 2024! O kolik zaplatíte víc?

V roce 2024 dojde k významným změnám v platbách sociálního pojištění. Zaměstnancům, osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) a dobrovolným plátcům důchodového pojištění se zvýší odvody na sociální pojištění.

Pro zaměstnance zůstává sazba sociálního (důchodového) pojištění na úrovni 6,5 % z jejich hrubé mzdy, přičemž zaměstnavatel za ně odvádí dalších 24,8 %. V roce 2024 však bude pro zaměstnance nově zavedeno nemocenské pojištění ve výši 0,6 %.

Osoby samostatně výdělečně činné neboli OSVČ budou nadále platit sociální pojištění ve výši 29,2 % ze svého vyměřovacího základu. I přes nezměněné sazby sociálního pojištění se některé skupiny ocitnou v situaci, kdy budou na sociálním pojištění platit více.

Poznámka

Mezi skupiny, které si připlatí, patří: občané platící minimální dobrovolné důchodové pojištění, OSVČ platící minimální zálohy na sociální pojištění, OSVČ s vyššími zisky a zaměstnanci a podnikatelé s nadprůměrnými příjmy.

Dobrovolné důchodové pojištění

Pro ty, kteří si platí minimální dobrovolné důchodové pojištění, je rozhodující získání alespoň minimální doby pojištění pro důchodové účely, která činí alespoň 35 let. Splnění této doby je nutné pro nárok na starobní i invalidní důchod.

Aby se osoby vyhnuly mezerám ve svém pojištění, mohou se účastnit dobrovolného důchodového pojištění. Minimální měsíční platba dobrovolného důchodového pojištění je stanovena na 28 % jedné čtvrtiny průměrné mzdy stanovené Ministerstvem práce a sociálních věcí (MPSV).

Pro příklad: Pan Novák v posledních dvou letech generuje své příjmy výhradně z pronájmu nemovitostí, a proto neodvádí povinné důchodové pojištění, které je obvykle spojeno se zaměstnáním.

Aby zajistil své budoucí důchodové nároky, rozhodl se v roce 2023 dobrovolně přispívat na důchodové pojištění minimální částkou ve výši 2 823 Kč měsíčně. Nicméně vzhledem k růstu průměrné mzdy, která se od roku 2024 zvýšila na 43 967 Kč, bude od tohoto roku povinen zvýšit své měsíční pojistné na částku 3 078 Kč. Tím si udrží stejnou úroveň důchodového krytí.

OSVČ s minimální zálohou na sociální pojištění

Pro OSVČ platící minimální zálohy na sociální pojištění se minimální měsíční záloha zvýšila z 2 944 Kč v roce 2023 na 3 852 Kč v roce 2024. Toto zvýšení je způsobeno změnou způsobu výpočtu, kdy rozhodný vyměřovací základ nyní činí 30 % průměrné mzdy oproti dřívějším 25 %. To se promítne i do celkové výše měsíčního paušálu.

Zvýšení plateb sociálního pojištění se dočkají také OSVČ s vyššími zisky. Skutečný vyměřovací základ pro rok 2024 bude činit 55 % daňového základu oproti 50 % pro rok 2023.

Připlatí si i zaměstnanci a podnikatelé s nadstandardními příjmy

Tyto změny se dotknou i zaměstnanců a podnikatelů s nadstandardními příjmy. Sociální pojištění se sice platí pouze do výše maximálního vyměřovacího základu, přičemž z příjmů nad tento strop nemusí zaměstnanec ani zaměstnavatel odvádět žádné pojistné. Pro rok 2024 se maximální vyměřovací základ zvýšil o 174 864 Kč na 2 110 416 Kč.

Pro příklad: Paní Novotná má nadprůměrné příjmy a její roční hrubá mzda činí 2 400 000 Kč. Za rok 2023 odvede z této hrubé mzdy na sociálním pojištění 125 811 Kč, ale za rok 2024 to již bude 137 178 Kč. Důvodem je zvýšení maximálního vyměřovacího základu. Také zaměstnavatel paní Novotné si připlatí, a to o 43 367 Kč více.

Líbil se vám tento článek?
1
5

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.