Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Kdy se akciový trh vzpamatuje? Historie nám napoví!

Kdy se akciový trh vzpamatuje? Historie nám napoví!
Zdroj: depositphotos.com

Rok 2022 byl pro investory na celém světě poměrně bolestivý, akciové trhy prudce klesly. FTSE 100 si během této doby vedl relativně dobře. Za první dva měsíce roku 2022 index klesl téměř o 10 %, ale od té doby došlo k téměř úplnému zotavení.

Bohužel, stejný příběh nelze říci o indexech S&P 500 a Nasdaq 100. Tyto indexy klesly o 20 % a 30 %. Růstové akcie na těchto indexech byly zasaženy nejvíce. Není tedy divu, že otázkou číslo jedna, na kterou se teď všichni ptají, je, kdy se akciový trh zotaví?

Jak dlouho trvá, než se trh vzpamatuje?

“Kdy se akciový trh vzpamatuje?” je jednoduchá otázka. Ale bohužel neexistuje jednoduchá ani dokonale přesná odpověď. Každý krach akciového trhu byl jedinečný, s různými spouštěči a stupněm závažnosti, které všechny dohromady ovlivňují dobu zotavení i délku pádu.

Dnes koluje spousta spekulací o tom, kdy dosáhneme dna tentokrát. Ale pravdou je, že se to skutečně nedá zjistit, dokud se tak nestane. Nikdo přece nemá křišťálovou kouli! A je stejně tak zcela možné, že jsme již viděli dno a oživení akciového trhu již začalo.

Co nám říká historie?

Analytici společnosti Guggenheim Partners sledovali doby zotavení z krachu akciového trhu od roku 1945 a vytvořili následující tabulku.

Zdroj: guggenheiminvestments.com
historie-krizi-akcioveho-trhu
Na obrázku jsou vidět: pokles (%), počet selhání, průměrný pokles (%), průměrná doba trvání selhání (měsíce) a průměrná doba zotavení (měsíce)

Tato tabulka naznačuje, že současný propad akciového trhu by mohl trvat o něco déle, ale stejně tak můžeme být blízko nebo už jsme dokonce dosáhli dna. Je něco z toho zaručené? Samozřejmě že ne. Ale jsou to možnosti či alternativy, díky kterým si můžeme utvořit realistické očekávání.

Vzpamatuje se akciový trh vždy?

Zažít krach akciového trhu, zvláště poprvé, je nepopiratelně žaludeční zážitek. Jeden den vypadá akciové portfolio šťastně a zdravě a druhý den je všude červená. A může se zdát, že ztráty jsou nekonečné. Snad každý investor v takovou chvílí váhá, jestli vybral správně, jestli už raději ztráty nezastavit atd.

Spoluzakladatel Motley Fool, Davida Gardnera tvrdí, že: “Akcie vždy klesají rychleji, než rostou, ale vždy více rostou, než klesají”.

Důkaz toho lze nalézt při pohledu na historickou cenu jakéhokoli indexu v dlouhodobém horizontu. Stačí se podívat na to, co se stalo za poslední dvě desetiletí. Od roku 1999 došlo ke třem velkým propadům akciových trhů (nepočítaje současné zhroucení trhu). Bublina Dot-com v roce 2000, Velká recese v roce 2008 a Covid v roce 2020.

Navzdory tomu, že při každé z nich v průběhu několika měsíců zaznamenal dvouciferný pokles, akciový trh se vždy plně zotavil, a poté dokonce ještě pokračoval v růstu a dosáhl nových rekordních výšek.

Takže se akciový trh vždy vzpamatuje? Ano. Jde jen jde o to kdy.

Co dělat, dokud se trh nevzpamatuje?

1) Pochopte business

Během krachu akciového trhu existuje velká šance, že některé akcie ve vašem portfoliu se jednoduše chytí do křížové palby panikařících investorů. V některých případech však může existovat skutečný důvod, proč akcie klesají.

Jak na to přijít? To vyžaduje trochu zkoumání, abyste zjistili, co se děje.

  • Má firma obrovskou hromadu dluhů, které bude nemožné spravovat v prostředí rostoucích úrokových sazeb?
  • Vydal konkurent právě nový hit, díky kterému je podnikání zastaralé a firma přišla o konkurenční výhodu?
  • Prohrála společnost právě velkou právní bitvu?
  • Je k dispozici dostatek hotovosti nebo ekvivalentů k úhradě závazků?

Toto je jen několik příkladů otázek, které je třeba si položit. Každá společnost je jedinečná, takže hledání odpovědi může být složité.

2) Nakupte ve slevě

Předpokládejme, že nelze nalézt ospravedlnitelný důvod, proč konkrétní akcie spadla z útesu, a dlouhodobá strategie nebyla ohrožena. V tom případě možná máte skvělou příležitost k nákupu.

Jakkoli to zní bláznivě, nákup akcií, když jsou v propadu, může být jedním z nejlukrativnějších kroků, které může investor udělat. A je to příležitost, která se může během investičního života objevit jen párkrát.

3) Zůstaňte v klidu a soustřeďte se na dlouhodobý horizont

Stále zůstává jeden problém. Co když akciový trh pokračuje v pádu? I poté co jste se vydali na nákupy “ve slevě”? To je zkrátka riziko investování. A i když dokonalé načasování spodní části krize může generovat nejvyšší výnosy, mnohem snáze se to řekne, než udělá.

Krátkodobě může být akciový trh vysoce volatilní. A pokusit se předpovědět pohyb v moři chaosu je téměř nemožné. Naštěstí investoři nepotřebují mít tuto úroveň jasnozřivosti, aby z takových situací profitovali.

Rozložením investic v průběhu akciového propadu se zvyšuje pravděpodobnost “nalezení dna”. A i když tento přístup může vést ke krátkodobým ztrátám (je-li investice provedena příliš brzy), snižuje také riziko, že bude příliš pozdě. Jinak řečeno, že byste zapsali a nenakoupili, dokud je trh ještě nízko.

Nemluvě o tom, že tyto krátkodobé propady mohou při dlouhodobém investování vypadat jen jako drobné výkyvy. Zhluboka se tedy nadechněte, zůstaňte v klidu a soustřeďte se na dlouhodobý cíl. Jsme v tom spolu.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatného. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
16
0

Autor

Vystudovaný ekonom s vášnivým zájmem o pasivní investování a americké akcie. Zkušenosti nabyté ve finančním sektoru využívá pro vytváření stabilních investičních portfolií. Jeho cílem je dosáhnout finanční svobody prostřednictvím dlouhodobého investičního přístupu. Fanoušek hnutí FIRE a Roberta Kiyosakiho.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.