Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Jsou ředitelé zbytečně přeceňovaní? Tyto známé akcie po odstoupení CEO vyletěly o desítky procent!

Intel se ocitl bez generálního ředitele, přesto jeho akcie razantně vzrostly. Potřebují firmy opravdu výkonného šéfa, nebo jde jen o drahý luxus?

Jsou ředitelé zbytečně přeceňovaní? Tyto známé akcie po odstoupení CEO vyletěly o desítky procent!
Zdroj: depositphotos.com

Aktuální růst akcií Intel přišel v době, kdy čipovému gigantovi chybělo něco, co se obvykle považuje za nezbytný předpoklad úspěšné společnosti: jasné a centralizované vedení.

Akcie společnosti Intel v únoru vzrostly až o 30 %, i když společnost pokračovala v hledání stálého generálního ředitele poté, co Pat Gelsinger na začátku prosince náhle odešel do důchodu.

Vývoj ceny akcií Intel od začátku února

Načítání
Načítání
Koupit akcie Intel! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Gelsinger nebyl z nejúspěšnějších generálních ředitelů

Během Gelsingerova působení ve funkci generálního ředitele Intel ztratil konkurenční výhodu v závodě umělé inteligence. Jeho akcie se propadly, zatímco akcie konkurentů, jako je Nvidia, v některých případech i násobně stouply.

Od Gelsingerovy rezignace však akcie Intelu posílily. Zdá se, že Intel, průkopník v Silicon Valley založený na konci 60. let, s obsazením nejvyššího postu příliš spěchat nemusí.

Společnost v současné době řídí nový dočasný výkonný předseda představenstva a dva dočasní spoluředitelé, kteří současně pracují jako finanční ředitel a šéf divize produktů společnosti Intel.

  1. prosince, téměř měsíc po Gelsingerově odchodu do důchodu, společnost uvedla, že nemá žádné nové komentáře ohledně nástupce, a do 14. února nebylo toto prohlášení aktualizováno.

Proč nyní akcie Intel rostou?

Akcie Intel vzrostly v souvislosti se zprávami, že Broadcom a TSMC zvažují nákup aktiv Intelu.

Info

Pokud bude trend vývoje akcií Intel pokračovat, zařadí se na krátký seznam společností, kterým se daří i bez stálého šéfa v čele.

Potřebuje společnost skutečně generálního ředitele, když může zlepšit své vyhlídky i bez něj?

Nebo jinak řečeno, stojí za to mít výkonného ředitele, který obvykle vydělává stokrát více než průměrný pracovník, když společnost mohou úspěšně řídit lidé, kteří jsou zodpovědní za většinu práce?

Podle odborníků se zdá, že odpověď zní, že ve většině společností je generální ředitel nutný, zejména pokud doufáte v dlouhodobý úspěch.

Navzdory dobrému vývoji akcií Intel v poslední době a občasným příkladům úspěšných společností bez dlouhodobého generálního ředitele, profesor Donald Hambrick z Pensylvánské státní univerzity uvedl, že role jasného vůdce je v podniku nutností.

“Díky dobře propracovaným postupům může zavedená společnost, jako je Intel, po určitou dobu hladce fungovat bez generálního ředitele,” uvedl Hambrick.

“Faktem však je, že Intel má v současné době problémy a potřebuje změnit svou strategii – a na oplátku potřebuje generálního ředitele, který by tuto změnu zorganizoval,” dodal.

Dlouhodobý vývoj ceny akcií Intel

Načítání
Načítání
Koupit akcie Intel! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Pokud se Intel rozhodne nepovýšit zevnitř, může chvíli trvat, než najde generálního ředitele. A Intel si bude muset připlatit, aby získal talenty od konkurence nebo z příbuzného odvětví.

Info

Podle průzkumu Institutu pro politická studia (Institute for Policy Studies) si generální ředitelé v roce 2024 mezi 100 společnostmi z indexu S&P 500 vydělali v průměru 538násobek platu nejtypičtějších pracovníků s průměrnými mzdami.

Některé společnosti již léta úspěšně fungují bez generálních ředitelů

Intel zatím nedal najevo, že by se pomalu chystal hledat generálního ředitele.

Možná si bere za příklad několik společností, které se v minulosti zcela zbavily vysoce odměňované funkce šéfa – některé dočasně, jiné natrvalo.

Mezi nimi například společnost Valve, která vyvíjí platformu pro videohry “Steam”, uvedla, že od svého založení v roce 1996 je bez šéfa, protože věří, že nejlepší rozhodnutí o produktech dělají lidé, kteří tu práci skutečně dělají.

Pro jistotu dodejme, že Valve má silného předsedu představenstva Gabea Newella, který má podle Forbesu čisté jmění 9,5 miliardy dolarů a vlastní přibližně polovinu této soukromé společnosti.

A pak je tu Ricardo Semler, bývalý většinový vlastník brazilského konglomerátu Semco, který v roce 1989 v Harvard Business Review psal o tom, jak zorganizoval Semco s menším počtem vrstev mezi vrcholovým managementem a zaměstnanci.

Organizační pyramida je příčinou velkého firemního zla, protože špička je příliš daleko od základny.

Toto napsal Semler v článku s titulkem: Řízení bez manažerů.

Semler uvedl, že výkonnost jeho společnosti se zlepšila díky politice vlastnictví zaměstnanci a struktuře, která snížila hierarchii společnosti na tři úrovně řízení.

Společnost Semco dodnes nemá žádné ústředí ani organizační schéma. Dokonce nemá ani názvy pracovních míst.

“Když nikdo nevelí, každý je zodpovědný – za to, že jedná v nejlepším zájmu týmu, za poskytování takových produktů a služeb, jaké zákazníci požadují, a za růst firmy,” vysvětluje Semco na svých webových stránkách.

Fungování bez generálního ředitele s sebou nese rizika

Podle Diany Scottové, vedoucí Centra pro lidský kapitál v USA a členky think tanku pro velké podniky, není dlouhodobé fungování bez generálního ředitele běžnou praxí, a to z dobrého důvodu.

“Orchestr se může skládat z nejlepších hudebníků na světě, ale dobrý dirigent – stejně jako dobrý generální ředitel – interpretuje hudbu a vytváří dílo, které je silnější než jeho části,” řekla Scottová.

Většina podniků skutečně dává přednost tomu, aby měla generálního ředitele, a to i ty, které se objevily v článku Wall Street Journal z roku 2016 o společnostech, které se řídí bez generálního ředitele.

Společnost Compagnie Financière Richemont SA, která se specializuje na luxusní zboží – vlastník takových luxusních značek, jako jsou Cartier a Van Cleef & Arpels – v roce 2016 uvedla, že nemá v plánu nahradit odcházejícího Richarda Lepeu, čímž by se zbavila funkce generálního ředitele.

Dlouhodobý vývoj ceny akcií Richemont

Koupit akcie CFR Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Loni v květnu však Richemont ukončil téměř desetileté období bez generálního ředitele a jmenoval do funkce generálního ředitele bývalého šéfa Van Cleef & Arpels Nicolase Bosa.

“Obnovená funkce generálního ředitele pomůže zefektivnit rozhodování a optimalizovat provozní řízení,” vysvětlila společnost.

Společnost Peakon, výrobce softwaru pro zapojení zaměstnanců, fungovala bez generálního ředitele několik let předtím, než ji v roce 2021 převzala společnost Workday za 700 milionů dolarů.

Workday zase vede generální ředitel Carl Eschenbach.

Maloobchodní gigant Abercrombie & Fitch byl po odchodu Mikea Jeffriese v roce 2014 více než dva roky bez generálního ředitele, ale v roce 2017 se generální ředitelkou maloobchodního řetězce stala Fran Horowitz.

Ta zůstává v čele maloobchodního řetězce, zatímco Jeffries byl loni na podzim zatčen kvůli obvinění z obchodování se sexem.

Dlouhodobý vývoj ceny akcií Abercrombie & Fitch

Načítání
Načítání
Koupit akcie ANF! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat