Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Je umělá inteligence obří bublinou? Tesla do každé domácnosti? | Burza s odstupem

Je umělá inteligence obří bublinou? Tesla do každé domácnosti? | Burza s odstupem
Zdroj: Depositphotos.com

Neradi čtete? Pusťte si tento článek v audioverzi jako podcast. Nový díl najdete každý týden na všech oblíbených streamovacích platformách.

Hezký den, vážení čtenáři! Máme za sebou další týden na finančních trzích nabitý událostmi, které by vám neměly ujít. Dnes se mimo jiné dozvíte, jakým způsobem hodlá Elon Musk z Tesly udělat masové auto, proč byste měli dát ruce pryč od investic do umělé inteligence a jaká událost momentálně masivně hýbe s vývojem na akciových i komoditních trzích.

Zajímá-li vás více, pak čtěte dále, protože rychlý týdenní přehled toho nejzajímavějšího je opět tu.

Výsledky amerických akcií byly na začátku výsledkové sezóny smíšené

Hlavní americké indexy skončily týden smíšeně, protože investoři zvažovali údaje o inflaci a holubičí signály od představitelů Federálního rezervního systému.

Akcie s velkou tržní kapitalizací dosáhly výrazně lepší výkonnosti díky lepším než očekávaným hospodářským výsledkům společností Citigroup, Wells Fargo a JPMorgan Chase. Bankovní giganti zahájili výsledkovou sezónu za třetí čtvrtletí pozitivně, protože jejich zisky podpořily vyšší úrokové sazby.

Vyhlídka na rozšíření války na Blízkém východě po útocích Hamásu proti Izraeli z minulého víkendu pak podpořila akcie energetických a obranných společností. Na druhé straně oslabila letecké společnosti a provozovatele výletních plaveb.

Prudce pak klesly akcie poskytovatele dialýzy DaVita v důsledku zpráv, že nový dialyzační lék společnosti Novo Nordisk prokázal úspěch i při léčbě onemocnění ledvin poté, co se široce prosadil při léčbě obezity.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2023
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2023

Elonova nová strategie: Snižovat ceny tak dlouho, dokud si nekoupíme více vozů Tesla

Poté, co Tesla opět snížila ceny svých elektromobilů a z různých verzí Modelu 3 a Modelu Y srazila 1 až 2,5 tisíce dolarů, stojí nyní základní Model 3 o 8,7 tisíce dolarů méně než průměrný osobní nebo nákladní automobil v USA.

Letošní snižování cen srazilo ziskové marže Tesly na čtyřleté minimum, a navzdory těmto slevám společnost v uplynulém čtvrtletí dodala 435 tisíc vozů (20 tisíc pod očekáváním).

  • Musk se nad klesajícími maržemi nepozastavuje – a někteří analytici jeho kroky obhajují jako kroky Henryho Forda: Vytvořit produkt, který změní pravidla hry, inovovat výrobu a pak snížit náklady, aby získal podíl na trhu.
  • Musk by se však měl koukat přes rameno, protože BYD, rychle rostoucí čínský výrobce elektromobilů, zaznamenal v uplynulém čtvrtletí nárůst dodávek o 23 % na 431 tisíc vozů – je tak jen 4 % od sesazení Tesly z pozice světové jedničky mezi výrobci elektromobilů (podle počtu prodaných kusů).

Tesla přitom není jediným výrobcem automobilů, který se potýká s problémy. General Motors se obchoduje nejníže od roku 2020 a ve své šesté nabídce stávkujícím zaměstnancům automobilky přistoupila na 16-40% zvýšení mezd. Automobilka se také dozvěděla, že přibližně 20 milionů jejích vozidel je vybaveno vadnými díly airbagů.

Mezitím akcie startupu Lucid, který rovněž vyrábí elektromobily, letos klesly o 27 %, protože podle posledních zpráv společnost prodělává 338 tisíc dolarů na jedno auto.

Aktuální cena
Změna
Tesla / TSLA
Načítání
Načítání
Načítání
General Motors / GM
Načítání
Načítání
Načítání
Lucid Group / LCID
Načítání
Načítání
Načítání

Vysoké náklady snižují zájem o umělou inteligenci

Analytici trhu ze společnosti CCS Insight se rozhodli zničit rozruch kolem umělé inteligence a předpovídají, že rok 2024 bude pro tuto tolik opěvovanou technologii “studenou sprchou“.

Jejich hlavní obavy? Obrovské náklady na výpočetní techniku a možné regulace na obzoru. Varování přichází v návaznosti na zpomalující se růst společnosti OpenAI, která v září zaznamenala pokles růstu tržeb na 20 % (ze srpnových 39 %).

  • V září dosáhla ChatGPT rekordů v počtu stažení (15,6 milionu) a hrubých příjmů (4,6 milionu dolarů) – pomalejší růst příjmů však naznačuje, že se pro prémiovou úroveň ChatGPT za 20 dolarů měsíčně rozhoduje stále méně nových uživatelů.
  • Ocenění společnosti OpenAI na úrovni 80 miliard dolarů je přibližně 80násobek jejích ročních příjmů – což je nebetyčně vysoká cena, když uvážíme, že většina softwarových společností se obchoduje kolem 7násobku svých příjmů.

Společnost Microsoft navíc údajně na svém prvním produktu generativní umělé inteligence, GitHub Copilot, prodělává kvůli výpočetním nákladům, a to v průměru 20 dolarů za měsíc na uživatele.

Někteří “výkonní uživatelé” Copilotu stojí Microsoft dokonce až 80 dolarů za měsíc – náklady totiž rostou, čím více někdo produkt používá.

Startupům s umělou inteligencí, které se potýkají s problémy, se již blíží “datum splácení účtů”, protože ultimátní cíl investorů na Wall Street zůstává jasný: Buď dosáhnete ziskovosti, nebo skončíte.

Evropské akcie dosáhly převážně zisku

Panevropský index STOXX Europe 600 skončil týdenní obchodování o přibližně procento výše a přerušil tak tři týdny trvající ztráty. Akcie pozitivně reagovaly na holubičí komentáře Fedu a zprávy, že Čína zvažuje další ekonomická stimulační opatření.

Hlavní akciové indexy v nejvýznamnějších evropských ekonomikách se vyvíjely smíšeně. Italský FTSE MIB vzrostl o 1,53 %, německý DAX stoupl o 0,29 % a britský index FTSE 100 přidal 1,40 %. Francouzský index CAC 40 pak odepsal o 0,54 %.

Výnosy evropských vládních dluhopisů obecně klesly v důsledku poptávky po bezpečných aktivech po vzplanutí násilí na Blízkém východě minulý víkend. Silné údaje o inflaci v USA však pokles výnosů zmírnily. Referenční výnos desetiletých německých státních dluhopisů tak skončil blízko 2,75 %.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v tomto týdnu a roce 2023
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v tomto týdnu a roce 2023

Majitel Louis Vuitton, LVMH, ztrácí dech – zpomaluje růst tržeb

LVMH, která je největším producentem luxusního zboží, v úterý oznámila 9% nárůst tržeb za třetí čtvrtletí. Po třech skvělých letech se tak růst přibližuje číslům, která více odpovídají historickému průměru. Společnost, která vlastní značky jako Louis Vuitton, Dior, Tiffany a Bulgari, uvedla, že její tržby dosáhly 19,96 miliardy eur.

LVMH se potýká se zpomalující se poptávkou po špičkovém zboží ve Spojených státech i Evropě, kde rostoucí ceny přiměly zákazníky – zejména mladší generace – ustoupit z pandemické euforie utrácení. Tržbám společnosti nepomáhá ani nerovnoměrné oživení v Číně.

Divize vín a lihovin pak vykázala za čtvrtletí dokonce 14% pokles tržeb, přičemž společnost v tomto období zaznamenala menší poptávku po šampaňském i po koňaku Hennessy.

LVMH je první velkou světovou firmou v oblasti luxusního zboží, která v tomto čtvrtletí vykázala hospodářské výsledky, a dává investorům přehled o tom, co mohou očekávat od konkurentů. Společnosti Hermes a Kering podají zprávu 24. října.

Investoři v poslední době snížili svá očekávání pro luxusní sektor a od dubna klesla hodnota LVMH přibližně o 96 miliard eur. Francouzská luxusní skupina byla minulý měsíc také po dvouapůlletém kralování sesazena z pozice nejhodnotnější evropské společnosti kótované na burze dánským výrobcem léků Novo Nordisk.

Koupit akcie MC! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Pražská burza druhý říjnový týden posilovala

Index PX navzdory pátečnímu poklesu o 0,25 % za celý týden o 0,70 % posílil a zakončil týdenní obchodování na hodnotě 1 346 bodů. Nejvýrazněji se na tomto růstu podílely akcie ČEZ, které si připsaly téměř 4,5 %. Akciím energetického giganta pomohl výrazný růst cen plynu – dostaly se na nejvyšší cenu od února, když vzrostly o 45 % – a elektrické energie v souvislosti s konfliktem v Izraeli.

Z dalších významných titulů skončily v kladných číslech i akcie Komerční banky, Erste Group a Monety. Naopak se nedařilo akciím výrobce tabákových výrobků Philip Morris, které téměř 2,5 % hodnoty odepsaly.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v tomto týdnu a od začátku roku 2023
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v tomto týdnu a od začátku roku 2023

Válka a inflace zchladily investice do kryptoměn

Kryptoměny tento týden klesaly, i když Bitcoin a Ethereum se ukázaly být odolnější než několik altcoinů.

Ceny klesly opět v důsledku celosvětově rozbouřené izraelsko-palestinské války a také nejnovější zprávě o americké inflaci. Obecně lze říci, že investoři mají v době politické a ekonomické nejistoty tendenci přecházet k méně rizikovým aktivům.

Lídr trhu Bitcoin, jehož kapitalizace činí něco málo přes půl bilionu dolarů z biliónového trhu s kryptoměnami, za posledních sedm dní klesl o necelá 4 % a kolem nedělního poledne se obchodoval za 26 903 dolarů.

Druhá největší kryptoměna podle tržní kapitalizace, Ethereum, zaznamenala tento týden pokles o necelých 5 % a obchodovala se za 1 559 dolarů – nejnižší cena od března.

Prakticky žádné zisky si tento týden nepřipsala žádná z třiceti největších kryptoměn, ale několik mincí tento týden oslabilo podstatně více než lídři trhu, včetně Polygonu, který klesl o 8,6 % a Polkadotu, který se propadl o 8 %. Těžce se propadla také mince Avalanche, která během sedmi dnů ztratila 12,4 %.

Jaké zprávy hýbaly světem kryptoměn?

  • Ve středu společnost Ark Invest Cathie Woodové znovu podala žádost o vytvoření spotového bitcoinového ETF. V čerstvém podání společnosti Ark Invest jsou uvedena potenciální rizika, která by mohla ovlivnit cenu ETF, včetně změn zdrojového kódu Bitcoinu vyvolaných komunitou a problémů souvisejících se spotřebou elektrické energie v síti.
  • Stablecoinový gigant Tether v pátek jmenoval technologického ředitele společnosti (CTO) Paola Ardoina generálním ředitelem. Ten převezme funkci, kterou dříve zastával Jean-Louis van der Velde v prosinci.
  • Také se ozývá stále více hlasů, které předpovídají, že SEC brzy schválí bitcoinový spotové ETF. V pátek se objevily zprávy, podle nichž se SEC rozhodla neodvolat proti srpnovému verdiktu, který rozhodl, že zamítnutí návrhu Grayscale na přeměnu jeho vlajkového fondu na Bitcoin ETF ze strany regulátora bylo “svévolné a rozmarné”. Vypadá to na další zelenou na cestě ke kýženému cíli mnoha správcovských firem.
Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších kryptoměn za posledních 7 dní a od začátku roku
Vývoj ceny nejvýznamnějších kryptoměn za posledních 7 dní a od začátku roku

Sledovali jsme výrazný růst ceny ropy i drahých kovů

Ceny ropy v týdnu poměrně volatilního obchodování nakonec razantně vzrostly. Globální benchmark pro ropu Brent zakončil páteční obchodování jen lehce pod cenou 89 dolarů za barel a za týden si tak připsal více než 5 %.

Americká ropa WTI pak uzavřela páteční obchodování pod cenou 86 dolarů za barel a během týdenního obchodování si připsala necelá 4 %. Obchodování s černým zlatem během celého týdne výrazně ovlivňoval vývoj konfliktu na území Izraele.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu

Po dvou negativních týdnech pro drahé kovy, tentokrát převážila tendence investorů přesouvat se v době globální nejistoty k bezpečným aktivům, což se výrazně projevilo na cenách dvou nejvýznamnějších drahých kovů.

Nejaktivnější prosincový futures kontrakt na zlato na newyorské burze Comex uskutečnil závěrečný obchod na úrovni 1 945 dolarů – připsal si tak více než 5 %. Cena fyzického kovu pak vzrostla o necelá 4 %.

Stříbro si pak v týdnu připsalo okolo 5 %. Nejaktivnější prosincový futures kontrakt na stříbro zakončil týdenní obchodování na ceně 22,90 dolaru. Fyzické stříbro se pak usadilo na ceně 22,11 dolaru za unci.

Co mě tento týden zaujalo:

Globální vyhlídky se zhoršují a Mezinárodní měnový fond (MMF) si nemyslí, že inflace klesne tak, jak se dříve očekávalo – v roce 2024 předpovídá globální inflaci na úrovni 5,8 %, což je výrazně více než jejich odhad 5,2 % zveřejněný před pouhými třemi měsíci.

Jaký je výhled do budoucna? Nikterak pozitivní. Miliardář Paul Tudor Jones označil současný geopolitický trh za “nejhrozivější a nejnáročnější”, s jakým se kdy setkal – očekává pokles globálních trhů o 12 %. Podle Jonese by zlomovým bodem mohl být přímý konflikt mezi Íránem a Izraelem – který by se mohl změnit v “situaci nemálo podobné první světové válce, do níž se zapojí všichni”.

číslo týdne

Jako číslo týdne volíme 80. Aktuální ocenění společnosti OpenAI odpovídá přibližně 80násobku jejích ročních příjmů. Zdá se, že boom okolo umělé inteligence zvýšil ohodnocení této společnosti do nesmyslné výše, zvláště když uvážíme, že se většina softwarových společností obchoduje kolem 7násobku příjmů.

Nedávno jsme otevřeli náš Finex.cz Discord serverkde budeme tvořit místo pro diskuzi v rámci členů naší komunity, budeme do ní sami my i naši redaktoři přispívat. Přidejte se do naší komunity a přijďte diskutovat o naší akciové investici.

Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.