Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Je Palantir na cestě k udržitelné ziskovosti a jak se daří jeho akciím?

Publikováno
Je Palantir na cestě k udržitelné ziskovosti a jak se daří jeho akciím?
Zdroj: archive.sendpulse.com

Známou repliku z Postřižin bychom pro burziány mohli parafrázovat: “Nudíte se? Kupte si akcii Palantir”. Cena těchto akcií je jak na houpačce. A majitelé akcií Palantir se v poslední době určitě nenudí. Po relativně dobrých výsledcích cena akcií vystřelila z 7,5 dolarů na 10,1 dolarů. Následně oslabila v důsledků zvyšování úrokových sazeb.

Právě vysoká citlivost na problematiku okolo inflace a úrokových sazeb dává investorovi prostor pro surfování na vlnách nálad. Tyto obchody se dějí na pozadí velmi zajímavých fundamentů, protože pokud se společnost Palantir stane dlouhodobě růstovou, její cena na burze zřejmě exploduje.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie PLTR Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Výsledky 4Q 2022

U technologických společností je snad nejdůležitější růst tržeb. Pokud společnost dokáže každý rok generovat dvojciferný růst, ziskovost přijde časem. Investory zajímá především potenciál do budoucnosti. Palantiru se podařilo za čtvrté čtvrtletí 2022 dosáhnout tržeb 509 milionů amerických dolarů.

To představuje meziroční růst o 20 %. Vysoký růst tržeb způsobil, že se společnost poprvé během své dvacetileté existence dostala do zisku. Ten činil jeden cent na akcii. Před rokem ve stejném období společnost generovala ztrátu osm centů. Společnost tak dosáhla ziskovosti mnohem dříve, než původně slibovala investorům. Původní slib mluvil o letech 2025 až 2027. Společnost tedy svůj závazek splnila.

Po pečlivějším zkoumáním čísel ale zjistíme, že k ziskovosti dopomohla částka 44,3 milionů dolarů ze společnosti Palantir Japan. Bez této položky by kladné hospodaření firmy nenastalo. Avšak zlepšení ziskovosti je jasně nastavený firemní cíl.

Palantir nyní rozděluje své aktivity do dvou skupin podle koncových zákazníků 

První portfolio tvoří státní sektor. Ten zůstává stále dominantní, protože jeho tržby tvořily 293 milionů. Objem zakázek ze státního sektoru rostl o 26 %. Na tomto růstu se významně podílely zakázky od britské armády. Zakázky Palantiru ve státním sektoru jsou obestřeny tajemstvím. Není úplně jasné, jaké služby dodaný software umí.

Neprůhlednost této činnosti byla důvodem k jisté zdrženlivosti investorů vůči této společnosti. Dlouhodobé státní zakázky jsou navíc náchylné k politickým a rozpočtovým změnám. Následující dva nebo tři roky poroste tlak na stabilizování veřejných financí. Škrty v rozpočtech tak pro Palantir představují značné riziko.

Vedení Palantiru si to velmi dobře uvědomuje, a proto se snaží hlavně o růst v privátní sféře.

Software společnosti Palantir umožňuje firmám zefektivnit procesy řízení a rozhodování. Cílem je hledat optimální nastavení výroby a logistických řetězců a najít nové úspory a nové potenciály firmy. Mezi nové zákazníky patří Cleveland Clinic, distribuce Coca-Coly po USA, nebo Toyota Material. Ta se specializuje na výrobu vysokozdvižných vozíků. Celkem má Palantir 143 komerčních zákazníků. Zdá se, že úspěch Palantiru bude záležet především na tom, jak moc se mu bude dařit získávat nové zákazníky z privátního sektoru. 

Vyhlídky na rok 2023 

Firma si stanovila relativně skromné cíle. V prvním čtvrtletí by chtěla dosáhnout tržeb 503 – 507 milionů amerických dolarů. V podstatě se jedená o stejné tržby jako ve čtvrtém čtvrtletí 2022. Jinak řečeno, firma nepočítá se žádným růstem tržeb.

Tento výhled je skromný, protože je ovlivněn nejistým výhledem na růst světové ekonomiky pod tlaky rostoucích sazeb. Na celý rok 2023 Palantir stanovuje svůj cíl tržeb na 2,18 až 2,23 miliard amerických dolarů. Tento výhled nenadchl analytiky, kteří počítali s cíli tržeb na hranici 2,29 miliardy. Vedení Palantiru tak zůstává pří zemi a nechce zklamat investory. Překonat tento výhled mohou vždycky.

Rozhodující pro Palantir bude, zda si udrží postavení lídra v oboru datové analytiky i nadále. Segment datové analytiky by měl růst podle odhadů 30 % ročně. V roce 2030 by tento trh měl dosáhnout hodnoty okolo 346 miliard dolarů. Jestli tento odhad bude správný, tržby Palantiru mají jednoznačně kam růst. Obava z menšího výhledu pro rok 2023 nemusí být oprávněná. Palantir má vytipovaných 6000 potenciálních zákazníků, kteří mají roční obrat nad 500 milionů dolarů.

Závěr: Růst tržeb

Pro Palantir tedy bude klíčové sledovat růst tržeb. Nyní, na začátku března můžeme říct, že velké zpomalování americké ekonomiky nenastalo. Právě naopak. Sektor služeb vykazuje odolnost. Americký pracovní trh je solidní. Jediné odvětví, kde se pomalu začíná projevovat efekt rostoucích úrokových sazeb, je trh s nemovitostmi. Tento sektor však nějak Palantir nijak neovlivní.

Z pohledu na graf vidíme, žeakcie má spodní support 7,5 dolarů.Pokud se cena akcie přiblíží k této hranici, otvírá se možnost výhodného nákupu. Co se týče horní hranice, je graf je značně neuspořádaný. Důležité bude, zda se akcii Palantir podaří vblízké době prorazit hranici 9,37 dolarů za akcii. V tomto případě bychom se mohli dočkat silného růstového příběhu.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
11
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎