Investoři z celého světa v posledních měsících čelí náročnému období, kdy se musejí vyrovnávat se značným poklesem hodnoty svých investic.
Pro investory z České republiky je tu však jeden faktor, jenž nemusí být na první pohled zřejmý, ale ztráty významně prohlubuje.
Řeč je o skomírajícím americkém dolaru, jenž od ledna letošního roku oslabil vůči české koruně o zhruba 12 %.
Změna kurzu dolaru tak ztráty českých investorů v podstatě zdvojnásobila.
Dolar je vůči koruně nejslabší za dva roky
V současné době je dolar vůči koruně nejslabší od léta 2023.
Ekonom Pavel Peterka ze společnosti XTB (XTB) upozorňuje, že slabší dolar je pro české investory vstupující na americký trh výhodný:
- Slabý dolar jednoduše znamená, že si za méně korun můžete pořídit více akcií nebo čehokoliv jiného
- Tato výhoda se však týká pouze nových investorů
Ti, kteří na trh vstoupili na začátku letošního roku, byli zasaženi nejvíce.
Eroze hodnoty dolaru ukrojila z jejich investic téměř 11,5 %, což znamená, že za poslední 3 měsíce čeští investoři zaznamenali 30% ztrátu.
Dolarový index, který sleduje vývoj dolaru vůči šesti hlavním měnám světa, klesl za stejné období zhruba o jeden procentní bod méně než jeho pokles vůči koruně.
Investoři z ostatních zemí se v důsledku toho potýkali s menšími měnovými ztrátami.
Tlak na pokles dolaru nepolevuje
Dolar navíc může významně oslabovat i nadále, třeba v důsledku výroků Donalda Trumpa směrem k předsedovi Fedu Jeromu Powellovi.
- Trump Powella kritizoval za to, že odkládá uvolnění americké fiskální politiky a snížení úrokových sazeb, což americkou měnu obvykle oslabí
- Jeho výroky naznačovaly, že ekonomika by mohla výrazně zpomalit, pokud Powell úrokové sazby okamžitě nesníží
Ze současných reakcí odborníků lze vyčíst, že si Trump dost možná prosadí svou, což by mohlo poslat dolar na bezprecedentně nízkou hodnotu.
Ekonom Jan Bureš ze společnosti Patria Finance poznamenává, že skutečnost, že by se Trump mohl pokusit odvolat současného guvernéra, naplňuje trh obavami.
Ty pak stojí za výprodejem amerických akcií, dluhopisů i dolaru, jehož jsme svědky v tomto týdnu a z nějž profituje pouze zlato.
Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!
Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.
Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.
Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.
Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.