Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Jak při obchodování ropy využívat hlášení EIA o ropě?

Publikováno
Jak při obchodování ropy využívat hlášení EIA o ropě?
Zdroj: Depositphotos.com

Tento článek je věnován týdennímu hlášení EIA (Energy Information Administration) o situaci na trhu s ropou, která poměrně výrazně ovlivňuje ceny ropy. Mnoho obchodníků bedlivě sleduje tato hlášení a využívá informace při obchodování.

Co je hlášení EIA

Energy Information Administration (EIA) je oddělení Ministerstva energetiky USA vytvořené v roce 1977. Je odpovědné za objektivní sběr energetických dat, analýzy a ekonomické prognózy. Oddělení pravidelně publikuje různé zprávy k tématům kolem energetiky. Mezi nimi jsou zprávy o zásobách dodavatelů energií, poptávce po nich a cenách.

Spojené státy jsou nejen největším spotřebitelem ropy (spotřebovávají asi 20 % celosvětové ropy), ale také předním producentem ropy. Rovnováha nabídky a poptávky v USA dává hrubou představu o trhu s ropou jako celku. Obchodníci, investoři a další účastníci trhu pozorně sledují statistiky o ropě z USA. Zveřejnění těchto údajů je poměrně často následováno velkou volatilitou trhu.

Jednou z nejoblíbenějších zpráv EIA je týdenní hlášení o stavu trhu s ropou s názvem “This Week In Petroleum“. Tato zpráva se zveřejňuje každou středu a obsahuje komentáře ke změnám v zásobách ropy, poptávce a dalších parametrech ropy a ropných produktů. Pokud se ve zprávě vyskytnou nějaké neočekávané zásadní změny týkající se ropy a ropných produktů, trh může dramaticky reagovat.

Aktuální data, ekonomické prognózy a zprávy EIA jsou k dispozici online na oficiálních webových stránkách EIA https://www.eia.gov/.

Zdroj: EIA.gov
Hlavní webová stránka EIA
Hlavní webová stránka EIA

Jaké informace jsou v hlášení

Investoři a obchodníci s ropou si zprávu EIA velmi pečlivě prostudují, aby data využili k předpovědi chování cen energetických nosičů. Analytici energetických společností také využívají zprávu ke sběru dat, která jim pomáhají rozvíjet dlouhodobé obchodní strategie.

Informace zveřejněné ve zprávě EIA:

 • Domácí produkce: úroveň produkce z předchozího týdne v USA. Toto je předběžný odhad, který může být později upraven.
 • Procento využití provozů: pokud rafinérie pracují na maximum, může to znamenat zvýšenou poptávku po ropných produktech.
 • Zásoby ropy: toto je nejdůležitější část zprávy, která představuje změny v zásobách ropy v USA.
 • Celkové zásoby motorového benzinu: zjevně to představuje změny v zásobách benzinu. Tento parametr je sezónní: v létě roste poptávka po benzínu, což se může projevit poklesem zásob.
 • Zásoby destilovaných ropných produktů: představují změny v zásobách ropných produktů.
 • Dovoz ropy: představuje změny v dovozu ropy do USA. Zvýšení dovozu může někdy vést k růstu zásob ropy.
 • Vývoz ropy: představuje dynamiku vývozu ropy z USA. Tento parametr již několik let roste.

Klíčovým parametrem jsou zásoby ropy. Pokud hlášení přinese vyšší parametr, než se očekávalo, znamená to, že poptávka je slabá a ceny ropy se rázem stanou nadhodnocené. Pokles zásob ropy znamená, že poptávka převýšila nabídku a to pomůže růstu cen ropy. Zásoby ropy v USA jsou zveřejňovány každý týden v ekonomickém kalendáři.

Zdroj: RobomMarkets.cz
Hlášení EIA v ekonomickém kalendáři
Hlášení EIA v ekonomickém kalendáři

Jak používat hlášení EIA pro obchodování

Ceny ropy jsou ovlivněny celou řadou dat, včetně hlášení EIA. Pokud zpráva ovlivňuje ceny, investoři a obchodníci ji využívají ve své práci. Investoři preferují dlouhodobé strategie a obchodníci krátkodobé.

Dlouhodobé obchodování

Pro plánování dlouhodobého obchodování, což znamená držení otevřené pozice po dobu týdnů nebo měsíců, obchodníci analyzují zprávy za určité období.

Mohou například kontrolovat sestupný nebo vzestupný trend zásob ropy během několika týdnů nebo výrazné odchylky od průměru za několik let.

Ačkoli týdenní hlášení EIA poskytují údaje důležité pro pochopení rovnováhy nabídky a poptávky u ropy v USA, investoři musí také věnovat pozornost mezinárodní situaci.

Členové OPEC+ se pravidelně scházejí, aby diskutovali o kvótách na produkci ropy a cenách ropy. Jelikož OPEC+ kontroluje asi 70 % celosvětové produkce ropy, mohou mít změny v politice organizace významný vliv na ceny ropy. To je třeba mít na paměti při dlouhodobém obchodování.

Krátkodobé obchodování

Obchodní strategie používané pro krátkodobé obchodování se změnami v zásobách ropy v USA se jen málo liší od obecných principů obchodních zpráv. Když jsou data zveřejněna, objeví se krátkodobé směrové pohyby cen a mohou být využity pro obchodování.

Směr obchodování se volí na základě aktuální situace na trhu, technického obrazu a údajů zveřejněných ve zprávě. Krátkodobí tradeři používají technickou analýzu k detekci trendu a zakreslují nejbližší úrovně supportu a rezistence.

Výsledkem bude převládající směr a obchodní plán. Čím více se zveřejněná data liší od prognózy, tím silnější může být pohyb.

Příklad:

 • 22. prosince 2021 byla zveřejněna zpráva EIA. Zásoby ropy se podle očekávání nezměnily, přesto klesly o 2,377 milionu barelů. To způsobilo růst cen ropy.
 • Před zveřejněním technický obrázek podporoval růst cen ropy.
 • V důsledku toho ropa WTI během americké seance prokázala sebevědomý růst zhruba o 1,5 USD a pokračovala v růstu i později.
Zdroj: RoboMarkets.cz
Příklad reakce ropy WTI na hlášení EIA
Příklad reakce ropy WTI na hlášení EIA

Závěr

Hlášení EIA o změnách v zásobách ropy v USA má velký vliv na cenu ropy. Obchodníci a investoři pečlivě vyhodnocují data a používají je pro krátkodobé a dlouhodobé obchody.

Pro krátkodobé obchodování využívají technickou analýzu a dramatický rozdíl mezi zveřejněnými a prognózovanými daty. Dlouhodobé strategie zohledňují souhrn faktorů, které ovlivňují ceny ropy: dynamika zprávy EIA, politika OPEC+, geopolitická rizika atd.

Tým RoboMarkets
[email protected]
+420 800 088 482
https://www.robomarkets.cz/

Upozornění na rizika:

 1. Tento materiál a informace v něm obsažené slouží pouze pro informační účely a v žádném případě by neměly být považovány za poskytování investičního poradenství pro účely zákona o investičních společnostech 87 (I) 2017 Kyperské republiky, nebo jakoukoli jinou formu osobního poradenství nebo doporučení, která se týká určitých typů transakcí s určitými druhy finančních nástrojů.
 2. Minulá výkonnost není spolehlivým ukazatelem budoucích výsledků nebo budoucího výkonu.
Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

RoboMarkets je broker založený v roce 2012, který se specializuje na obchodování s akciemi. Kromě toho ale nabízí také možnost obchodování s různými dalšími aktivy včetně indexů, ETF, forexu a komodit. Zákazníci RoboMarkets ocení zejména českou zákaznickou podporu přes telefon či chat, vedení obchodního účtu v CZK a možnost bezpoplatkového vkladu bankovním převodem v rámci ČR.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.