Před dvěma měsíci jsme investovali 300 000 Kč do diverzifikovaného portfolia 25 akcií. Červenec za sebou právě zavřel dveře a tak pro vás máme třetí díl našeho seriálu, ve kterém vás s vývojem našeho investičního portfolia seznamujeme.
Hned úvodem se hodí poznamenat, že naše cíle jsou koncipovány s ohledem na dlouhodobou vizi. Vyvozovat závěry z výkonnosti akcií po dvou měsících by proto bylo předčasné. Nicméně i za tak krátký časový úsek máme k dispozici množství zajímavých dat, o která se s vámi můžeme podělit.
Pozitivní je, že jsme opět v zisku a po červnu jsme zapsali další ziskový měsíc. Ani dvouměsíční výkonnost samozřejmě u dlouhodobého portfolia neposkytuje příliš ucelený obrázek, ale lépe se nám usíná, když jsou naše investice v zelených číslech.
Toť vše ke stručnému úvodu a teď už pojďme k tomu hlavnímu.
Pokud vás zajímá, které cenné papíry z našeho portfolia dosáhly v červenci nejlepších výsledků a které naopak zaostávaly, nebo jaká je naše výkonnost ve srovnání s indexem S&P 500, případně zda uvažujeme o nějakých změnách, buďte si jisti, že na tyto otázky dostanete odpovědi.
Zajímá-li vás, na základě jaké metodiky jsme portfolio sestavovali a jaké jsou naše investiční cíle, pak vám doporučujeme si přečíst první díl tohoto seriálu.
Akciové portfolio, které bylo sestaveno v průběhu května a nakoupeno začátkem června představuje diverzifikovanou skupinu bezpečných, dividendových, evropských a růstových akcií. Pojďme se podívat, jak se jednotlivým částem našeho portfolia dařilo v průběhu července. Pozitivní je, že všechny kategorie akcií skončily v červenci v kladných číslech – i když nezaznamenaly nikterak závratné zisky.
Obecně zatím můžeme říci, že naše portfolio rozložené mezi různé typy akcií vykázalo za první dva měsíce poměrně vyrovnanou výkonnost. Pozitivní výnosy z bezpečných, dividendových a růstových akcií zatím převažují nad dočasnými neúspěchy evropských titulů, které se navzdory pozitivnímu červencovému výsledku stále nacházejí ve ztrátě.
V červenci naše portfolio zaznamenalo zisk 1,27 %, což je sice slušný výsledek, ale nižší než zisky indexů S&P 500, Dow Jones a Nasdaq 100, které vykázaly zisky 2,99 %, 3,32 % a 3,61 %.
Proč naše portfolio nedosáhlo ve srovnání s těmito indexy lepších výsledků?
Výkonnost nejenom evropských akcií v našem portfoliu průběžně sledujeme. Jsme i nadále přesvědčeni o základních fundamentech těchto společností a věříme, že slabší výkonnost některých titulů je dočasná. Pokud však nebudeme s dlouhodobou nedostatečnou výkonností některých akcií spokojeni, jsme v případě potřeby připraveni provést úpravy.
Naším hlavním cílem je dosáhnout rovnováhy mezi rizikem a návratností. I když je důležité srovnávat portfolio s tržními indexy, nezapomeňte, že tyto indexy nezohledňují naši toleranci k riziku ani investiční cíle.
Výkonnost jednotlivých akcií našeho portfolia v červenci vykazovala různorodé výsledky, což ukazuje důležitost naší diverzifikované investiční strategie. Mezi nejúspěšnější akcie patří Crowdstrike, Intel, ČEZ a Nucor. Navzdory celkově negativní výkonnosti se společnost Crowdstrike v červenci odrazila od dna s výrazným nárůstem o 8,49 %. Stejně tak společnosti Intel, ČEZ a Nucor zaznamenaly výrazné zisky ve výši 7,49 %, 7,19 % a 6,12 %.
Dalšími významnými přispěvateli do portfolia byly společnosti OneMain Holdings a Novartis, které v červenci zaznamenaly úctyhodné zisky ve výši 3,92 %, resp. 3,88 %.
Některé z námi držených akcií se však během července potýkaly s problémy. Akciím Intuitive Surgical a Verizon se v červenci nedařilo a zaznamenaly ztráty ve výši -7,06 %, resp. -9,38 %. Mírný pokles zaznamenaly také společnosti AMD a ASML Holding. Krátkodobá nižší výkonnost některých akcií však není neobvyklá a nelze na jejím základě činit ukvapená investiční rozhodnutí.
Cena akcií společnosti Crowdstrike v červenci vzrostla díky kombinaci několika faktorů. Společnost vykázala dvakrát po sobě vyšší než očekávané čtvrtletní zisky, přičemž v březnové čtvrtletní zprávě zaznamenala téměř 50% nárůst tržeb a v květnové zprávě 42% nárůst tržeb, čímž překonala odhady Wall Street.
Tyto solidní finanční výsledky prokázaly silnou provozní výkonnost a odolnost společnosti CrowdStrike, navzdory náročnému makroekonomickém prostředí. Pouze spekulujeme, ale je možné, že investoři tento fakt konečně promítli do svého investičního rozhodování. CrowdStrike rovněž představil lepší výhled a navíc se zvýšily prognózy analytiků ohledně tržeb a zisku, což naznačuje rostoucí optimismus trhu ohledně budoucí výkonnosti společnosti.
Kromě toho kyberbezpečnostní firma využila zlepšujících se tržních podmínek pro růstové akcie a sektor kybernetické bezpečnosti. K růstu akcií přispěl také širší trend digitální transformace, spuštění generativního nástroje AI, rostoucí základna podnikových zákazníků, větší příležitosti ke křížovému prodeji služeb a strategická partnerství.
Rekordní cash flow společnosti spolu s výrazným nárůstem počtu zákazníků předplatného zdůrazňují finanční sílu a atraktivní obchodní model Crowdstrike. Tyto faktory dohromady pravděpodobně posílily důvěru investorů ve vyhlídky společnosti CrowdStrike, a tím zvýšily cenu akcií.
Intel vykázal dobré finanční výsledky a po dvou čtvrtletích ztrát se vrátil k ziskovosti. Jeho zisk za 2. čtvrtletí překonal očekávání, když dosáhl tržeb ve výši 12,9 miliardy dolarů a zisku na akcii (EPS) ve výši 13 centů, čímž překonal konsenzus analytiků, kteří předpokládali ztrátu 3 centy na akcii a tržby ve výši 12,13 miliardy dolarů.
Společnost také poskytla pozitivní výhled na 3. čtvrtletí 2023, přičemž očekává zachování stejné úrovně tržeb a zvýšení zisku na akcii na 0,20 dolaru. To pravděpodobně posílilo důvěru investorů a přispělo k růstu akcií.
A konečně, ačkoli Intel čelí konkurenci na trhu s hardwarem pro umělou inteligenci, také využívá trendu umělé inteligence a optimismus investorů pravděpodobně zvýšilo i potvrzení finančního ředitele firmy Davida Zinsnera o schopnosti Intelu vyrábět wafery pro produkty s umělou inteligencí.
Tyto faktory dohromady signalizovaly potenciální obrat ve vývoji společnosti Intel a vedly k výraznému nárůstu ceny akcií.
Růst akcií ČEZ, které si připsaly v průběhu července více než 7% zisk, lze těžko přičítat nějakým konkrétním faktorům. Společnost nevykazovala hospodářské výsledky ani nezveřejnila žádné důležité zprávy.
Poptávka po energiích, potažmo růst jejich cen, které by mohly mít pozitivní vliv na cenu akcií ČEZ, v letních měsících nenastává a poptávka naopak klesá. Růst ceny akcií tak pravděpodobně můžeme přičíst obecně pozitivní náladě na Pražské burze, která zaznamenala nejlepší červenec za poslední léta, na níž se pozitivně svezly i akcie tohoto energetického giganta.
Červencový nárůst akcií společnosti Nucor ovlivnilo více proměnných. Na klíčových koncových trzích společnosti panovala zdravá poptávka spojená s oživením cen oceli na domácím trhu. To vytvořilo příznivé prostředí pro obchodní činnost společnosti Nucor.
Finanční výsledky za druhý kvartál byly také solidní, s vysokou návratností vlastního kapitálu (ROE) ve výši 28 %, která výrazně převyšovala průměr odvětví ve výši 22,5 %, což svědčí o efektivním využití prostředků akcionářů. Nucor také v posledních třech čtvrtletích trvale překonával odhady analytiků, co se týče zisku.
Akcie Nucor se navíc pravděpodobně vezou na vlně pozitivního sentimentu, výkonnost akcií je impozantní – od začátku roku si připsaly 32 %, čímž překonaly výkonnost odvětví i indexu S&P 500. Všechny tyto faktory společně tak pravděpodobně přispěly k červencovému růstu ceny akcií společnosti Nucor.
Akcie společnosti Verizon se v červenci propadly kvůli zprávám, které vyvolaly obavy investorů. Deník Wall Street Journal informoval o nálezu olova v opláštění kabelů, které před desetiletími používaly telekomunikační společnosti, včetně Verizonu.
Ačkoli podrobnosti o míře kontaminace olovem a potenciální odpovědnosti společností nebyly ještě vyčísleny, následoval výprodej akcií založený na strachu. Odhaduje se, že náklady telekomunikačního průmyslu na odstranění všech olověných kabelů v celých USA dosáhnou 59 miliard dolarů. V této souvislosti se objevily obavy z velkého zadlužení společnosti a její finanční flexibility, aby se s těmito problémy dokázala vypořádat.
Pokud jde o finanční výsledky, k medvědí náladě přispěl očekávaný meziroční pokles zisku na akcii o 10,69 % a čtvrtletní pokles tržeb o 0,77 %. My však zatím nad akciemi tohoto telekomunikačního giganta nelámeme hůl. Koneckonců nejsme sami, cílová cena analytiků je stanovena o 23 % výše, než aktuální tržní cena.
Negativní červenec za sebou mají rovněž akcie Intuitive Surgical, jejichž cena se propadla kvůli obavám z pokračujícího poklesu tempa růstu bariatrických operací ve Spojených státech, což je klíčová oblast poptávky po chirurgických robotech Da Vinci Intuitive Surgical.
K tomuto poklesu došlo navzdory tomu, že hospodářské výsledky společnosti za druhé čtvrtletí překonaly očekávání analytiků, k čemuž přispělo obnovení počtu plánovaných operací, které byly dříve odloženy kvůli pandemii covid-19 – společnost vykázala zisk na akcii ve výši 1,42 dolaru při tržbách 1,76 miliardy dolarů, což překonalo očekávaný zisk na akcii ve výši 1,33 dolaru při tržbách 1,74 miliardy dolaru.
My ohledně buducnosti společnosti zatím nejsme pesimističtí a naopak bychom vyzdvihli zrychlující se růst zisku na akcii. Zároveň vidíme potenciál ve schopnosti společnosti udržet si nadprůměrný růst tržeb a zisku na akcii i do budoucna. Analytici pak jsou ohledně budoucnosti akcií Intuitive Surgical rovněž pozitivní.
Celkově je vaše portfolio dobře diverzifikované, ale můžete provést drobné úpravy, abyste minimalizovali riziko a zlepšili jeho výkonnost.
Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.
O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.
Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií
„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.