Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Inflace v USA pořád akceleruje, za leden je rekordních 7,5 % – Trhy jsou nervózní

Inflace v USA pořád akceleruje, za leden je rekordních 7,5 % – Trhy jsou nervózní
Zdroj: depositphotos.com

V posledních dnech byla zveřejněna meziroční inflace za leden letošního roku, která se rovná úrovním z konce 70. let minulého století, které známe z učebnic makroekonomie. Jak se dalo předpokládat, konec roku je vždy ve znamení silné poptávky, což se se zpožděním vždy projeví v naměřené inflaci. Za prosinec inflace dosahovala 7 %, za leden rovnou 7,5 %. Čili došlo ke zvýšení o 0,5 procentního bodu. Znamená to, že únor a březen atakuje ještě vyšší hladiny?

Inflace pokořila další rekord

Jak bylo řečeno, meziroční inflace za leden dosahuje nového rekordu – 7,5 %. Čili Spojené státy jsou již ve stejné makroekonomické nerovnováze, jako to známe z přelomu 70. a 80. let minulého století. Což bylo velmi turbulentní období, které zároveň trvalo poměrně dlouhou dobu. Hrozí, že vysoká inflace zakoření?

Zdroj: tradingeconomics.com
Inflace v USA
Inflace v USA

Jak často opakuji, vysoká inflace je výborným indikátorem pro budoucí měnovou politiku americké centrální banky. Federální rezervní banka (Fed) nemá již vůbec na vybranou a s úrokovými sazbami bude muset jít v březnu nahoru. Což bylo v rámci poslední schůze Fedu dostatečně potvrzeno.

Nicméně nebylo opětovně řečeno, v jakém tempu sazby porostou. Hodně se spekuluje nad tím, že nový cyklus růstu sazeb bude alespoň zpočátku agresivnější. Určitě nebudou zvedat sazby, jak to dělá třeba Česká národní banka, ale zvyšování i o 0,5 procentního bodu je určitě reálné. Na své vlastní oči se ovšem přesvědčíme až 16. března, kdy mají zasedání.

Závěrem

Trhy mají každopádně dost dobrý důvod, proč být nervózní. Když se podíváte na nízké časové rámce u indexu S&P 500 a bitcoinu, zjistíte, že kurzy šly v době zveřejnění dat okamžitě dolů. Ta prvotní reakce je tudíž hodně negativní. Inflační riziko je prostě nezanedbatelné a způsobuje výraznou volatilitu na trhu.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.