Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Inflace v České republice v srpnu dosáhla rekordních hodnot

Inflace v České republice v srpnu dosáhla rekordních hodnot
Zdroj: theconversation.com

Česká národní banka (ČNB) zveřejnila nová inflační data, díky čemuž víme, že meziroční změna cen je vůbec nejvyšší za posledních dvanáct let. Přitom měla ČNB mnohem mírnější odhady, se kterými se příliš netrefila. Inflace je tedy v podstatě rekordní, což je velmi nepříjemná ztráta pro všechny střadatele úspor. Za posledních dvanáct měsíců totiž přišli o 4,1 %.

Původní prognóza ČNB

Původní prognóza České národní banky kalkulovala s inflací 3,1 %. Konečná naměřená inflace je ovšem o 1 procentní bod vyšší – 4,1 %. Růst cen byl tudíž enormní a zcela nad očekávání centrální banky. To není samozřejmě ani náhodou dobré, protože nám buď neříkají pravdu, nebo někde dělají chybu. Obojí je pro nás logicky špatné.

Zdroj: cnb.cz
Odhad inflace
Odhad inflace ČNB

Markantně stouply ceny potravin, nápojů a tabáků. Tahle inflace je vůbec nejbolestnější, protože se týká nás všech. Hlavně pro nejzranitelnější vrstvy obyvatelstva se jedná o velký problém. Poroste například tlak na zvyšování důchodů, což přirozeně tahá inflaci ještě výše – úplně typický příklad inflační spirály, kterou jsem vysvětloval v nedávné analýze na zlato.

Zdroj: tradingeconomics.com
Inflace v ČR za poslední rok
Inflace v ČR za poslední rok

Jak je vidno z přiloženého grafu, inflace letos strmě roste. Ještě v únoru byl meziroční růst cenových hladin 2,1 %, což je téměř inflační cílování České národní banky. Od té doby však stabilně stoupá. Během května až června sice růst inflace zpomalil, ale během letních prázdnin se to radikálně změnilo.

Zdroj: tradingeconomics.com
Inflace v ČR za posledních 25 let
Inflace v ČR za posledních 25 let

Z druhého grafu vyplývá, že aktuální inflace je vůbec nejvyšší za posledních dvanáct let.

Navíc je očividné, že se od roku 2015 drží růstový trend. Vyšší inflace byla pouze v roce 2008, v roce 2002 a před miléniem. V případě, že budeme atakovat úrovně z roku 2008, je neoddiskutovatelné, že máme problém. Pravda je, že se tam potenciálně můžeme dostat i během několika měsíců.

Závěrem

Česká národní banka by měla začít radikálně zvyšovat úrokové míry. Obávám se ale, že nic takového neudělají. Respektive budou pokračovat ve velmi strohém navyšování o 0,25 procentního bodu několikrát za rok. To je vážně málo na regulaci inflace, která přesáhla 4 %.

K takovému kroku by byla potřeba odvaha a tu oni s největší pravděpodobností nenajdou. Kromě toho ČNB nemůže navyšovat sazby příliš nad základní úrokovou mírou eurozóny. Jednak by to přitáhlo spekulativní kapitál a jednak by došlo k výraznému utlumení českého exportu na západ.

Co se ještě týká možnosti, že nám tuzemská centrální banka neříká pravdu. V obecné rovině se jedná o normální “strategii” centrálních bank. Vědí totiž, že každá jejich informace má obrovský vliv na očekávání. Ale nyní je do očí bijící, jak začali (stejně jako Fed) s tvrzeními, že je inflace přechodná. Tohle je obyčejné mlžení, které se tržním účastníkům nelíbí, a klesá tak důvěra v jejich instituci. To není ale pozitivní, protože měnová politika má být dostatečně transparentní a předvídatelná.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.