Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Historické navýšení! Minimální mzda v Česku příští rok vzroste o 1 600 Kč

Historické navýšení! Minimální mzda v Česku příští rok vzroste o 1 600 Kč
Zdroj: depositphotos.com

Zaměstnanci se mohou od ledna 2024 těšit na zvýšení minimální mzdy v České republice. Současná minimální mzda ve výši 17 300 Kč měsíčně se zvýší o 1 600 Kč na 18 900 korun. Tato změna také znamená zvýšení hodinové sazby ze 103,80 Kč na 112,50 Kč.

Návrh na zvýšení představil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Vláda o něm bude rozhodovat příští týden, Jurečka si je ale jistý koaliční podporou.

Nejvyšší nominální zvýšení mezd v historii

Přestože růst minimálních mezd o 1 600 korun představuje nejvyšší nominální zvýšení v historii, jedná se pouze o 9,2% růst. V procentuálním vyjádření tedy nepřekoná rekordní 11,1% zvýšení minimálních mezd z počátku roku 2017.

Ministr Marian Jurečka upozornil, že nová výše minimální mzdy představuje 205 % stavu z roku 2015. Mezitím však inflace za stejné období snížila hodnotu peněz o 53 %. V reálných cenách tak je současná minimální mzda o něco málo nižší než v roce 2015.

Úpravy se dočkají také některé úrovně zaručené mzdy, která určuje základ pro všechny zaměstnance. V rámci tohoto systému existuje osm úrovní odstupňovaných podle složitosti, odpovědnosti a namáhavosti práce.

V tomto případě se zvýší nejnižší a nejvyšší úroveň, přičemž zůstává zachována zásada, že nejvyšší úroveň musí být alespoň dvojnásobkem té nejnižší (minimální mzdy). Druhá a třetí úroveň se rovněž zvýší, zatímco čtvrtá až sedmá zůstane druhým rokem po sobě stejná.

Zdroj: mpsv.cz
Tabulka navýšení minimální mzdy, prezentace MPSV.
Tabulka navýšení minimální mzdy, prezentace MPSV.

Od roku 2025 se chystá automatická valorizace

Od roku 2025 bude růst minimální mzdy vázán na vývoj průměrné mzdy prostřednictvím předem stanoveného vzorce. Po letech diskusí se očekává, že návrh na automatickou valorizaci bude zákonodárcům předložen příští rok. Jurečka usiluje o vytvoření “transparentního a srozumitelného mechanismu” pro tento proces.

Cílem vlády je pomocí tohoto mechanismu dosáhnout do pěti let minimální mzdy, která bude činit 45 % průměrné mzdy. Tento cíl je v souladu se směrnicí EU, která členským státům doporučuje udržovat minimální mzdu v rozmezí 45 až 50 % průměrné mzdy. Vzhledem k tomu, že minimální mzda v České republice v současné době dosahuje přibližně 40 % průměrné mzdy, nadcházející zvýšení ji posune přibližně na 41 %.

Minimální mzda ovlivňuje další finanční aspekty

Kromě přímého dopadu na mzdy má minimální mzda vliv i na další finanční aspekty, jako jsou daňové úlevy, školkovné, odvody na zdravotním pojištění. Ovlivňuje také výdělky uchazečů o zaměstnání a zdanění důchodů.

S nadcházejícími změnami mezd začnou zaměstnanci opět přispívat na nemocenské pojištění. Ti, kteří vydělávají více než trojnásobek průměrné mzdy, se setkají s vyšší daňovou sazbou.

Plánované zvýšení mezd podtrhuje snahu vlády o zlepšení finančního zdraví zaměstnanců. Vzhledem k výrazně zvýšené inflaci v posledních dvou letech, jsou taková opatření nezbytná pro podporu kupní síly zaměstnanců.

Líbil se vám tento článek?
1
1

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.