Finex.cz logo
Menu
Finex » Ekonomie » Firmy očekávají růst nákladů za energie o 50 %

Firmy očekávají růst nákladů za energie o 50 %

Firmy očekávají růst nákladů za energie o 50 %
Zdroj: depositphotos.com

Více než polovina tuzemských podnikatelů předpokládá nárůst výdajů souvisejících s fakturami za energie až o 50 %, ukázal průzkum Hospodářské komory. Podle výsledků šetření neexistuje firma, která by předpokládala cenový pokles. Jejich úsilí se tak stále více projevuje v investicích do úsporných projektů. Nejhorší situace je ve zpracovatelském průmyslu a stavebnictví.

V tomto článku se podíváme na průzkum Hospodářské komory u českých firem ohledně vývoje nákladů za energie a pohonné hmoty. Některé firmy dokonce přistoupí ke snížení marží a nepromítnou tak stoprocentně růst nákladů do svých výrobků a služeb.

Žádná firma nepředpokládá snížení cen energií a pohonných hmot

Ani 1 firma v průzkumu pro Hospodářskou komoru ČR neuvedla, že by letos předpokládala snížení ceny energií a pohonných hmot. Naopak více než třetina očekává růst o 50 až 100 %. 17 % podniků dokonce předpokládá nárůst energetických nákladů o více než 100 %.

Co se týče ostatních vstupů, tedy cen materiálů, meziproduktů a služeb zásadních pro podnikání, 50 % podnikatelů očekává růst mezi 10 až 20 %. Přibližně 30 % respondentů počítá s tím, že jim ceny vzrostou o více než 20 %. Vzhledem k dramatickému růstu nákladů je patrné, že firmy budou muset zdražovat. Podle průzkumu HK to plánuje 84 % z nich.

Některé firmy sníží své marže a nepromítnou růst cen vstupů

Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý říká, že podnikatelé rovněž počítají s tím, že část zvýšených nákladů vstřebají. Přestože se v podstatě všem podnikům zvýší ceny vstupů, a to velmi výrazně, nemalá část respondentů přistoupí i ke snížení svých marží, týkat se to bude především menších firem. Růst cen vstupů se tak v plné míře nepromítne do spotřebitelské inflace, tento přístup podnikatelů bude dopady tohoto růstu na spotřebitele tlumit.

Podle Hospodářské komory se situace kolem rychle rostoucích cen stává neudržitelnou, a to jak pro domácnosti, tak pro podniky. Významným faktorem je v tomto ohledu válka na Ukrajině.

Otazník visí nad zemním plynem a ropou, za které Rusko požaduje placení rublem. Evropská unie a také i Česká republika to odmítá. Není jisté, co se při další platbě za zmíněné energie na přelomu dubna a května stane. Konflikt na Ukrajině také způsobuje nedostatek materiálů, součástek i pracovní síly. Například stavebnictví přichází o kvalifikované ukrajinské pracovníky, kteří často odcházejí bránit svou zemi.

Aktuální data růstu nákladů od Českého statistického úřadu

Dle Českého statistického úřadu (ČSÚ) společnosti pociťují růst nákladů už nyní. Aktuální data říkají, že meziroční růst cen výrobců v březnu zrychlil. V zemědělství se ceny zvýšily o 27,2 %, v průmyslu o 24,7 % a ve stavebnictví o 10,4 %. V průmyslu se nejvíce zvýšily ceny v odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů.

ČSÚ dále uvádí, že ceny elektřiny, plynu a páry vzrostly o 48,9 %, z toho elektřiny, přenosu, rozvodu a obchodu s elektřinou o 62,3 %. Ceny obecných kovů a kovodělných výrobků byly vyšší o 27,8 % a chemických látek a výrobků o 42,9 %. Cena stavebního materiálu v meziročním srovnání vzrostla o 22,8 %, stavební práce zdražily o 10,4 %.

Závěrem – Způsoby eliminace vysokých nákladů na energie pro firmy

Dle představitelů Hospodářské komory by vláda měla přijmout opatření, která dopady dramatického růstu cen energií rozmělní. Hospodářská komora navrhuje, aby český stát majetkově vstoupil do vznikajících terminálů na zkapalněný plyn LNG nebo aby vytvořil mechanismy k zajištění strategických zásob zemního plynu. Ve hře je rovněž prodloužení životnosti uhelných elektráren.

Představitelé komory dále žádají nastavení výjimek pro používání burzovních cen při prodeji energií. To by znamenalo, že by čeští výrobci a obchodníci s elektřinou a plynem nemuseli respektovat burzovní ceny, a to po omezenou dobu, zejména v podmínkách vysoké inflace. Prezident komory, Vladimír Dlouhý, navíc podporuje myšlenku vzniku státního obchodníka s elektřinou.

Vladimír Dlouhý také říká, že na celoevropské úrovni je potřeba přehodnotit některé cíle klimatické politiky. V Bruselu zaznívají některé „rozumné hlasy“, které říkají, že je potřeba některé cíle posunout a umožnit dlouhodobější užívání uhelných elektráren.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

Plus500 logo
Plus500Reklama
U 77 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo