Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Firmy očekávají růst nákladů za energie o 50 %

Publikováno
Firmy očekávají růst nákladů za energie o 50 %
Zdroj: depositphotos.com

Více než polovina tuzemských podnikatelů předpokládá nárůst výdajů souvisejících s fakturami za energie až o 50 %, ukázal průzkum Hospodářské komory. Podle výsledků šetření neexistuje firma, která by předpokládala cenový pokles. Jejich úsilí se tak stále více projevuje v investicích do úsporných projektů. Nejhorší situace je ve zpracovatelském průmyslu a stavebnictví.

V tomto článku se podíváme na průzkum Hospodářské komory u českých firem ohledně vývoje nákladů za energie a pohonné hmoty. Některé firmy dokonce přistoupí ke snížení marží a nepromítnou tak stoprocentně růst nákladů do svých výrobků a služeb.

Žádná firma nepředpokládá snížení cen energií a pohonných hmot

Ani 1 firma v průzkumu pro Hospodářskou komoru ČR neuvedla, že by letos předpokládala snížení ceny energií a pohonných hmot. Naopak více než třetina očekává růst o 50 až 100 %. 17 % podniků dokonce předpokládá nárůst energetických nákladů o více než 100 %.

Co se týče ostatních vstupů, tedy cen materiálů, meziproduktů a služeb zásadních pro podnikání, 50 % podnikatelů očekává růst mezi 10 až 20 %. Přibližně 30 % respondentů počítá s tím, že jim ceny vzrostou o více než 20 %. Vzhledem k dramatickému růstu nákladů je patrné, že firmy budou muset zdražovat. Podle průzkumu HK to plánuje 84 % z nich.

Některé firmy sníží své marže a nepromítnou růst cen vstupů

Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý říká, že podnikatelé rovněž počítají s tím, že část zvýšených nákladů vstřebají. Přestože se v podstatě všem podnikům zvýší ceny vstupů, a to velmi výrazně, nemalá část respondentů přistoupí i ke snížení svých marží, týkat se to bude především menších firem. Růst cen vstupů se tak v plné míře nepromítne do spotřebitelské inflace, tento přístup podnikatelů bude dopady tohoto růstu na spotřebitele tlumit.

Podle Hospodářské komory se situace kolem rychle rostoucích cen stává neudržitelnou, a to jak pro domácnosti, tak pro podniky. Významným faktorem je v tomto ohledu válka na Ukrajině.

Otazník visí nad zemním plynem a ropou, za které Rusko požaduje placení rublem. Evropská unie a také i Česká republika to odmítá. Není jisté, co se při další platbě za zmíněné energie na přelomu dubna a května stane. Konflikt na Ukrajině také způsobuje nedostatek materiálů, součástek i pracovní síly. Například stavebnictví přichází o kvalifikované ukrajinské pracovníky, kteří často odcházejí bránit svou zemi.

Aktuální data růstu nákladů od Českého statistického úřadu

Dle Českého statistického úřadu (ČSÚ) společnosti pociťují růst nákladů už nyní. Aktuální data říkají, že meziroční růst cen výrobců v březnu zrychlil. V zemědělství se ceny zvýšily o 27,2 %, v průmyslu o 24,7 % a ve stavebnictví o 10,4 %. V průmyslu se nejvíce zvýšily ceny v odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů.

ČSÚ dále uvádí, že ceny elektřiny, plynu a páry vzrostly o 48,9 %, z toho elektřiny, přenosu, rozvodu a obchodu s elektřinou o 62,3 %. Ceny obecných kovů a kovodělných výrobků byly vyšší o 27,8 % a chemických látek a výrobků o 42,9 %. Cena stavebního materiálu v meziročním srovnání vzrostla o 22,8 %, stavební práce zdražily o 10,4 %.

Závěrem – Způsoby eliminace vysokých nákladů na energie pro firmy

Dle představitelů Hospodářské komory by vláda měla přijmout opatření, která dopady dramatického růstu cen energií rozmělní. Hospodářská komora navrhuje, aby český stát majetkově vstoupil do vznikajících terminálů na zkapalněný plyn LNG nebo aby vytvořil mechanismy k zajištění strategických zásob zemního plynu. Ve hře je rovněž prodloužení životnosti uhelných elektráren.

Představitelé komory dále žádají nastavení výjimek pro používání burzovních cen při prodeji energií. To by znamenalo, že by čeští výrobci a obchodníci s elektřinou a plynem nemuseli respektovat burzovní ceny, a to po omezenou dobu, zejména v podmínkách vysoké inflace. Prezident komory, Vladimír Dlouhý, navíc podporuje myšlenku vzniku státního obchodníka s elektřinou.

Vladimír Dlouhý také říká, že na celoevropské úrovni je potřeba přehodnotit některé cíle klimatické politiky. V Bruselu zaznívají některé „rozumné hlasy“, které říkají, že je potřeba některé cíle posunout a umožnit dlouhodobější užívání uhelných elektráren.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Vystudovaný ekonom se zájmem o makroekonomické indikátory a zejména úrokové sazby. Centrální banky prostřednictvím úrokových sazeb provádějí svou měnovou politiku, jejíž hlavním cílem je udržet stabilní míru inflace. A tento problém se v posledních letech snaží vyřešit centrální bankéři po celém světě.

Přemysl je přesvědčen, že výše úrokových sazeb ovlivňuje nejen míru inflace, ale i další ukazatele.

“Hledám a popisuji vzájemnou souvislost či korelaci mezi úrokovými sazbami a ostatními ekonomickými ukazateli. Snažím se čtenáře seznámit s tím, jak moc ovlivňují úrokové sazby každodenní život lidí po celém světě.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎