Žádost, kterou podle zákona o svobodném přístupu k informacím (FOIA) podal investigativní novinář, se dočkala odpovědi od FBI.
Federální úřad pro vyšetřování měl podat informace o tom, co ví o Satoshi Nakamotovi. Záhada obklopující tvůrce Bitcoinu (BTC) od vydání whitepaperu již v roce 2008 se tak stala znovu živou a ještě zajímavější.
Proč úřady mlží?
Žádost podal investigativní novinář Dave Troy, jehož cílem bylo zjistit veškeré informace, které by FBI o Nakamotovi mohla mít. Od Úřadu ale přišla jen tzv. “glomar response”, tedy standardní odmítnutí potvrdit nebo vyvrátit existenci záznamů.
Zajímavé je, že FBI naznačila, že Nakamoto by mohl být “třetí osobou”, což vyvolalo spekulace o tom, zda je Nakamoto jedinou osobou nebo skupinou.
Troy se hodlá proti odpovědi FBI odvolat. Vysvětlil, že jeho cílem nebylo Nakamota odhalit, ale shromáždit veškeré informace, které by Úřad mohl mít.
Zmínil, že předložil širokou obecnou předmětnou žádost s plným kontextem, přičemž zdůraznil, že jde o to, aby Úřad potvrdil, zda Nakamoto je jednotlivec.
Reakce FBI odráží postoj, který v roce 2018 zaujaly jak FBI, tak americká Ústřední zpravodajská služba (CIA). Tehdy existenci záznamů o Nakamotovi ani nepotvrdily ani nevyvrátily.
Letitá záhada zůstává neodhalená
Spekulace o Nakamotově identitě nejsou nové. V průběhu let se objevila celá řada teorií o tom, kdo by jím mohl být. Jedna z přesvědčivých teorií poukazovala na Hala Finneyho, jednoho z prvních přispěvatelů Bitcoinu.
Finney, který zemřel v roce 2014, se významně podílel na vývoji Bitcoinu a byl příjemcem první bitcoinové transakce od Nakamota.
Mimo to se někteří za Nakamota prohlásili i sami jako třeba australský počítačový vědec Craig Wright. Wrightova tvrzení se setkala se skepticismem a nyní u britského soudu čelí obvinění z křivé výpovědi.
Nedávno Wright aktualizoval své webové stránky a doplnil je právním prohlášením, že není Satoshi.
Navzdory probíhajícím debatám je o skutečném Satoshi Nakamotovi známo jen málo konkrétních informací. Profil nepolapitelné postavy na platformě P2P Foundation uvádí datum narození 5. dubna 1975, ale tento údaj zůstává neověřený.
Poslední známá komunikace Nakamota s vývojáři Bitcoinu proběhla v roce 2011, kdy uvedl, že se “přesunul k jiným věcem”.
Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!
Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.
Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.
Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.
Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.