Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

FBI zahnána do kouta. Jaké informace má o Satoshi Nakamotovi?

Kdo je Satoshi Nakamoto? Odpověď FBI na dotaz novináře znovu rozvířila spekulace o skutečné identitě tajemného tvůrce Bitcoinu.

FBI zahnána do kouta. Jaké informace má o Satoshi Nakamotovi?
Zdroj: buyucoin.com

Žádost, kterou podle zákona o svobodném přístupu k informacím (FOIA) podal investigativní novinář, se dočkala odpovědi od FBI.

Federální úřad pro vyšetřování měl podat informace o tom, co ví o Satoshi Nakamotovi. Záhada obklopující tvůrce Bitcoinu (BTC) od vydání whitepaperu již v roce 2008 se tak stala znovu živou a ještě zajímavější.

Proč úřady mlží?

Žádost podal investigativní novinář Dave Troy, jehož cílem bylo zjistit veškeré informace, které by FBI o Nakamotovi mohla mít. Od Úřadu ale přišla jen tzv. “glomar response”, tedy standardní odmítnutí potvrdit nebo vyvrátit existenci záznamů.

Zajímavé je, že FBI naznačila, že Nakamoto by mohl být “třetí osobou”, což vyvolalo spekulace o tom, zda je Nakamoto jedinou osobou nebo skupinou.

Troy se hodlá proti odpovědi FBI odvolat. Vysvětlil, že jeho cílem nebylo Nakamota odhalit, ale shromáždit veškeré informace, které by Úřad mohl mít.

Zmínil, že předložil širokou obecnou předmětnou žádost s plným kontextem, přičemž zdůraznil, že jde o to, aby Úřad potvrdil, zda Nakamoto je jednotlivec.

Reakce FBI odráží postoj, který v roce 2018 zaujaly jak FBI, tak americká Ústřední zpravodajská služba (CIA). Tehdy existenci záznamů o Nakamotovi ani nepotvrdily ani nevyvrátily.

Letitá záhada zůstává neodhalená

Spekulace o Nakamotově identitě nejsou nové. V průběhu let se objevila celá řada teorií o tom, kdo by jím mohl být. Jedna z přesvědčivých teorií poukazovala na Hala Finneyho, jednoho z prvních přispěvatelů Bitcoinu.

Finney, který zemřel v roce 2014, se významně podílel na vývoji Bitcoinu a byl příjemcem první bitcoinové transakce od Nakamota.

Mimo to se někteří za Nakamota prohlásili i sami jako třeba australský počítačový vědec Craig Wright. Wrightova tvrzení se setkala se skepticismem a nyní u britského soudu čelí obvinění z křivé výpovědi.

Nedávno Wright aktualizoval své webové stránky a doplnil je právním prohlášením, že není Satoshi.

Navzdory probíhajícím debatám je o skutečném Satoshi Nakamotovi známo jen málo konkrétních informací. Profil nepolapitelné postavy na platformě P2P Foundation uvádí datum narození 5. dubna 1975, ale tento údaj zůstává neověřený.

Poslední známá komunikace Nakamota s vývojáři Bitcoinu proběhla v roce 2011, kdy uvedl, že se “přesunul k jiným věcem”.

Mějte přehled o tom, co se děje ve světě kryptoměn!

Přihlaste se k odběru našeho kryptoměnového newsletteru a už vám nic neuteče. Newsletter vám budeme posílat pokaždé, když budeme mít k situaci na krypto trhu co říct.

Díky nám budete mít přehled, co se stalo a co můžete do budoucna očekávat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Milovník finančních trhů a akciového investování. Na své investiční cestě uplatňuje dlouhodobý pasivní investiční přístup.

Lubor se ve svých článcích nejčastěji věnuje akciovým titulům a investování do akcií jako takovému. Ekonomická a kryptoměnová témata mu však také nejsou cizí.

Jeho cílem je čtenáře rychle a stručně informovat o dění na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.