Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Ekonomika USA se propadla ještě více, než se očekávalo – 32,9 %

Ekonomika USA se propadla ještě více, než se očekávalo – 32,9 %

Ve druhém čtvrtletí letošního roku zaznamenala americká ekonomika s přehledem nejhorší propad za posledních 90 let. Byl to důsledek šíření koronaviru a také vládních nařízení pro boj s nákazou.

Americké ministerstvo obchodu 30. července 2020 oznámilo, že se hrubý domácí produkt v přepočtu na celý rok snížil o 32,9 %.

Akcie se odtrhly od svého fundamentálního základu

Ještě před vyhlášením výsledků HDP řada analytiků a investorů varovala, že růst akcií na burze je krajně podezřelý. Například miliardář Mark Cuban uvedl, že je velmi podobný bublině z přelomu tisíciletí známé jako dot-com bubble. Navíc na trhu panují názory, že celý růst může táhnout jen malá skupina velkých firem, jako je Apple, Amazon, Google atd.

Podobně se vyjádřil i Jeffrey Gundlach šéf Doubleline Capital, který také tvrdí, že růst burz je tažený pár tituly bezhlavě nakupovanými drobnými investory. Dle něj se jedná pouze o krátkodobý nárůst v průběhu dlouhodobého poklesu. Gundlach si myslí, že situace může dopadnout ještě hůře kvůli toho, že protentokrát už prakticky není možné dále snižovat úrokové sazby.

Nedávné zveřejnění enormního propadu amerického HDP svědčí o jejich správné predikci. Na nepříznivou situaci reagovaly snad všechny indexy, které již den poté ztrácely řádově v jednotkách procent. Například S&P 500 klesl ze čtvrtečních 3 264 na 3 236 bodů (viz graf níže). Dow Jonesův index klesl o 274 bodů a DAX 30 klesl o 200 bodů. Dále klesaly FTSE 100, Nikkei 225,

Jak na propad amerického HDP nahlíží analytici?

Jedná se o příšerný výsledek, ale přesto je zde alespoň malinké pozitivum – tento výsledek je o něco lepší, než očekávali analytici. Ti v průměru očekávali 34 %. Každopádně se jedná o nejhlubší propad od roku 1947 – to se začalo HDP měřit dle aktuálně používané metriky (viz graf níže). Dřívější data nejsou dobře srovnatelná.

Hlavní analytik makléřské společnosti Spartan Capital Securities v New Yorku Peter Cardillo se vyjádřil takto: “HDP je blízko odhadům, ale je to samozřejmě historický propad.”

Dále dodává, že je podstatné také to, co tato čísla mohou znamenat do budoucna. Dle něj jsou tyto hodnoty natolik zlé, že by nové případy nákazy mohly proces zotavování ekonomiky po určitou dokonce zastavit.

V poválečné historii nastala (doposud) nejhorší ekonomická recese USA v roce 1958 za prezidentování Dwighta Eisenhowera. Tehdy za jedno čtvrtletí spadla o 10 %, jak uvádí agentura AP. Stále je to ale nesrovnatelné se současnými hodnotami.

Dle serveru CNBC je potřeba pro nejbližší srovnatelný ekonomický propad jít zpátky v čase o téměř 100 let, konkrétně do poloviny roku 1921.

Graf vývoje amerického HDP od roku 1950 dodnes
Graf vývoje amerického HDP od roku 1950 dodnes. Zdroj: Tradingeconomics.com

Co přesně se s americkou ekonomikou stalo?

Z důvodu příliš rychlého šíření koronaviru se americká vláda na konci března rozhodla citelně utlumit ekonomiku zavřením řady podniků a zastavením mnoha služeb. Nařízení zavřít se týkalo hotelů, restaurací, barů a jiných služeb. Zastavilo se také cestování, včetně letecké dopravy.

V důsledku toho se firmy rozhodly zastavit investiční aktivity a omezily výzkum. Zasažena byla také výstavba domů. Není divu, že milióny lidí se ocitly bez práce (jak jsme psali již dříve). Ti pak nemohli utrácet a v konečném důsledku i vládě chybí milióny z ušlých daňových příjmů.

Poznámka

Poznámka: Právě oblast služeb se na americkém HDP podílí nejvíce. Přibližně 70 % ekonomické aktivity USA zajišťují spotřebitelské výdaje.

Nedá se ale říci, že by propad přišel z ničeho nic. V prvním čtvrtletí tohoto roku se Amerika dostala do technické recese, když HDP klesalo už 2. kvartál za sebou. Konkrétně v prvním čtvrtletí o 5 %, čímž bylo ukončeno rekordně dlouhé 11leté období konjunktury (hospodářského růstu).

Odlišná metodika výpočtu může výsledky poněkud zkreslovat

Je třeba brát v úvahu, že v Evropě počítáme změnu HDP odlišně. Vypočtené výsledky tak mohou působit jinak.

V Evropských státech se změna HDP porovnává s předchozím kvartálem a někdy také se stejným čtvrtletím předchozího roku.

Poznámka

Poznámka: Naproti tomu v Americe je zvykem statistiku sledovaného čtvrtletí přepočítávat na celý rok. Jakoby počítají, že situace v dalších měsících zůstane v podstatě stejná.

Jako názorný příklad se můžeme podívat na první čtvrtletí letošního roku. HDP Evropské unie dle “naší” metodiky bude srovnáváno s předchozími třemi měsíci. Došli bychom k závěru, že kleslo o 3,2 %.

Jestliže bychom se stejnou metodikou měřili HDP USA (rovněž 1. kvartál 2020), jednalo by se o pokles o 1,3 procenta. Dle americké metodiky by to ale vycházelo jako pokles o více jak 5 % (dle přepočtu na celý rok).

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Vystudovaný ekonom s vášnivým zájmem o pasivní investování a americké akcie. Zkušenosti nabyté ve finančním sektoru využívá pro vytváření stabilních investičních portfolií. Jeho cílem je dosáhnout finanční svobody prostřednictvím dlouhodobého investičního přístupu. Fanoušek hnutí FIRE a Roberta Kiyosakiho.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.