Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Dvě třetiny spotřeby energie domácností tvoří vytápění – Jaký je trend v této oblasti? 

Dvě třetiny spotřeby energie domácností tvoří vytápění – Jaký je trend v této oblasti? 
Zdroj: depositphotos.com

V tomto článku se krátce podíváme na dnes velmi skloňované téma, tj. spotřeba energií domácnostmi. Český statistický úřad (ČSÚ) vydal nový článek, ve kterém uvádí, že 66 % spotřeby energie domácností padnou na vytápění. Zajímá vás z jakých zdrojů využívají domácnosti nejvíce energie a jaký je trend v této oblasti?

Domácnosti a jejich spotřeba energií

ČSÚ uvádí, že domácnosti se na celkové konečné spotřebě energií v Česku dlouhodobě podílejí řádově 30 %. 80 % spotřebované energie jde na vytápění a ohřev vody, zbývající část tvoří spotřeba na osvětlení, vaření, chlazení a ostatní koncové užití. Zmapování struktury spotřeby paliv a energií v domácnostech vychází z výsledků šetření Energo 2021.

Nakupované teplo se na celkové spotřebě domácností podílí zhruba 13 % a tuhá paliva 9 %. V posledních 10 letech dochází k odklonu od uhelných paliv. Zatímco v roce 2010 domácnosti využívaly nejvíce energie z plynu, nyní je to energie z obnovitelných zdrojů. Největší měrou jde o palivové dřevo, ale roste i počet domácností s instalovanými fotovoltaickými panely a tepelnými čerpadly.  

Domácnosti nejvíce spotřebují energii na vytápění

Obnovitelné zdroje energie (především palivové dřevo) jako hlavní způsob vytápění využívá 10 % domácností. U necelých 7 % domácností ještě převažují uhelná paliva, zbylých 7 % vytápí v převážné míře elektřinou. Přibližně 20 % domácností využívá k vytápění více zdrojů tepla. Jako alternativní zdroj uvádějí v 65 % obnovitelné zdroje energie, nejčastěji se jedná o palivové dřevo.

Typickým příkladem je rodinný dům a kombinace plynového kotle a krbu. 

Zbyněk Štech říká, že spotřeba na vytápění je hlavně ovlivněna těmito faktory. Mezi hlavní patří technický stav a zateplení budov, ale svoji roli hrají také počasí a vnitřní teplota. Celkově u nás klesá počet nezateplených bytů, nově dokončené se z velké části staví v energetické třídě B, kam se řadí velmi úsporné budovy. Dvě třetiny domácností v roce 2021 uvedly statistikům, že vytápí na 22 stupňů a více.

Druhou nejvýznamnější položkou domácností jsou energie na ohřev vody. Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu říká, že spotřeba na ohřev teplé vody tvoří 16 % z celkové spotřeby paliv a energií v domácnostech. Dvě třetiny domácností uvedly jako hlavní zdroj teplé vody zemní plyn a dálkové teplo. Elektřinou vodu ohřívá necelá jedna třetina domácností. Přibližně 6 % domácností k ohřevu vody využívá obnovitelné zdroje a tuhá paliva.

Mezi ostatní položky, které tvoří u domácností spotřebu energií patří vaření (6 %), osvětlení a provoz domácích spotřebičů (7 %). Vybavenost domácností velkými spotřebiči se přitom zvyšuje. Za posledních šest let došlo k největšímu nárůstu u sušiček na prádlo, myček nádobí a počítačové techniky. Zbývající 2 % energie domácnosti využijí na chlazení a ostatní koncové užití.

Trend odklonu od uhelných paliv?

Z dnešního článku můžeme vyvodit nepřekvapivý závěr, že v posledních 10 letech dochází k odklonu od uhelných paliv. Zatímco v roce 2010 domácnosti využívaly nejvíce energie z plynu, nyní je to energie z obnovitelných zdrojů. Největší měrou jde o palivové dřevo, ale roste i počet domácností s instalovanými fotovoltaickými panely a tepelnými čerpadly.

Tento trend odklonu od plynu je v současné době velice důležitý pro domácnosti, protože nejvíce zdražil plyn a podle odborníků se na původní ceny nejen plynu ale i ostatních energií, již nevrátíme.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Vystudovaný ekonom se zájmem o makroekonomické indikátory a zejména úrokové sazby. Centrální banky prostřednictvím úrokových sazeb provádějí svou měnovou politiku, jejíž hlavním cílem je udržet stabilní míru inflace. A tento problém se v posledních letech snaží vyřešit centrální bankéři po celém světě.

Přemysl je přesvědčen, že výše úrokových sazeb ovlivňuje nejen míru inflace, ale i další ukazatele.

“Hledám a popisuji vzájemnou souvislost či korelaci mezi úrokovými sazbami a ostatními ekonomickými ukazateli. Snažím se čtenáře seznámit s tím, jak moc ovlivňují úrokové sazby každodenní život lidí po celém světě.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.