Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Důvěra spotřebitelů v ekonomiku je nejnižší od roku 2013

Publikováno
Důvěra spotřebitelů v ekonomiku je nejnižší od roku 2013
Zdroj: depositphotos.com

Český statistický úřad (ČSÚ) uvedl, že březnová důvěra spotřebitelů byla nejnižší za posledních více než 9 let. Důvěra v českou ekonomiku meziměsíčně klesla o 2,6 bodu na 96,6 bodu. Proti únoru se propadla o 9,3 bodu na 82,4 bodu. Důvěra podnikatelů klesla o 1,2 bodu na 99,5 bodu. Ovšem při porovnání s březnem 2021 je souhrnný indikátor důvěry vyšší u podnikatelů.

Zdroj: czso.cz
Indikátory důvěry
Indikátory důvěry

Domácnosti se obávají růstu cen a důsledků válečného konfliktu na Ukrajině

Dle statistiků velký propad důvěry spotřebitelů souvisí s jejich narůstajícími obavami ze zhoršení celkové situace českého hospodářství i jejich vlastní situace.

Anastasija Nejasova z oddělení konjunkturálních průzkumů uvádí, že domácnosti se obávají, že pokračující bezprecedentní růst cen a důsledky válečného konfliktu na Ukrajině povedou ke zhoršení celkové ekonomické situace i jejich vlastní finanční situace v období následujících 12 měsíců.

Podnikatelé se bojí dalšího růstu cen výrobků, zboží a služeb

Podnikatelům poklesla důvěra zejména kvůli větší nejistoty firem podnikajících v průmyslu a stavebnictví z dalšího ekonomického vývoje. Snížila se však i důvěra podnikatelů v obchodě.

Vedoucího oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst uvádí, že se to projevilo hlavně v poklesu předpokládané výrobní činnosti, poptávky a celkové ekonomické situaci podnikatelů v období následujících několika měsíců. To všechno je navíc podtrženo očekáváním dalšího růstu cen výrobků, zboží a služeb napříč všemi odvětvími. Ovšem v určitých odvětvích služeb důvěra naopak proti únoru stoupla.

Konflikt na Ukrajině negativně ovlivnil důvěru spotřebitelů i podnikatelů v ekonomiku

Bezprecedentní růst cen pohonných hmot a obecná nejistota spojená s válečným konfliktem na Ukrajině ještě posílily nedůvěru spotřebitelů, kterou na přelomu roku určoval především historický růst cen energií.

Partner poradenské skupiny Moore Czech Republic Petr Kymlička uvádí, že u podnikatelů, zejména v průmyslu a stavebnictví, se začínají projevovat obavy z předpokládaného nedostatku vstupních materiálů v následujících měsících.

Závěr

Důvěra v českou ekonomiku byla značně rozkolísaná od začátku epidemie koronaviru v březnu 2000, kdy začala protiepidemická opatření spojená s omezeními obchodu, služeb, kultury či cestování. V květnu 2020 se indikátor důvěry propadl až na 77 bodů.

V roce 2021 důvěra začínala v lednu na 88,3 bodu, poté mírně vzrostla, na jaře s příchodem další vlny epidemie opět ale klesla. S útlumem šíření nemoci pak do léta vzrostla na 104 bodů, následně začala ale zase klesat. Skoro půl roku trvající pokles důvěry se zastavil na konci roku 2021 a loni v prosinci důvěra stagnovala na hodnotě 95,6 bodu. V současné době je důvěra v ekonomiku o bod stále vyšší na hodnotě 96,6 bodu.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Vystudovaný ekonom se zájmem o makroekonomické indikátory a zejména úrokové sazby. Centrální banky prostřednictvím úrokových sazeb provádějí svou měnovou politiku, jejíž hlavním cílem je udržet stabilní míru inflace. A tento problém se v posledních letech snaží vyřešit centrální bankéři po celém světě.

Přemysl je přesvědčen, že výše úrokových sazeb ovlivňuje nejen míru inflace, ale i další ukazatele.

“Hledám a popisuji vzájemnou souvislost či korelaci mezi úrokovými sazbami a ostatními ekonomickými ukazateli. Snažím se čtenáře seznámit s tím, jak moc ovlivňují úrokové sazby každodenní život lidí po celém světě.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.