Finex.cz logo
Menu
Finex » Ekonomie » Důvěra spotřebitelů v ekonomiku je nejnižší od roku 2013

Důvěra spotřebitelů v ekonomiku je nejnižší od roku 2013

Důvěra spotřebitelů v ekonomiku je nejnižší od roku 2013
Zdroj: depositphotos.com

Český statistický úřad (ČSÚ) uvedl, že březnová důvěra spotřebitelů byla nejnižší za posledních více než 9 let. Důvěra v českou ekonomiku meziměsíčně klesla o 2,6 bodu na 96,6 bodu. Proti únoru se propadla o 9,3 bodu na 82,4 bodu. Důvěra podnikatelů klesla o 1,2 bodu na 99,5 bodu. Ovšem při porovnání s březnem 2021 je souhrnný indikátor důvěry vyšší u podnikatelů.

Indikátory důvěry
Indikátory důvěry
Zdroj: czso.cz

Domácnosti se obávají růstu cen a důsledků válečného konfliktu na Ukrajině

Dle statistiků velký propad důvěry spotřebitelů souvisí s jejich narůstajícími obavami ze zhoršení celkové situace českého hospodářství i jejich vlastní situace.

Anastasija Nejasova z oddělení konjunkturálních průzkumů uvádí, že domácnosti se obávají, že pokračující bezprecedentní růst cen a důsledky válečného konfliktu na Ukrajině povedou ke zhoršení celkové ekonomické situace i jejich vlastní finanční situace v období následujících 12 měsíců.

Podnikatelé se bojí dalšího růstu cen výrobků, zboží a služeb

Podnikatelům poklesla důvěra zejména kvůli větší nejistoty firem podnikajících v průmyslu a stavebnictví z dalšího ekonomického vývoje. Snížila se však i důvěra podnikatelů v obchodě.

Vedoucího oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst uvádí, že se to projevilo hlavně v poklesu předpokládané výrobní činnosti, poptávky a celkové ekonomické situaci podnikatelů v období následujících několika měsíců. To všechno je navíc podtrženo očekáváním dalšího růstu cen výrobků, zboží a služeb napříč všemi odvětvími. Ovšem v určitých odvětvích služeb důvěra naopak proti únoru stoupla.

Konflikt na Ukrajině negativně ovlivnil důvěru spotřebitelů i podnikatelů v ekonomiku

Bezprecedentní růst cen pohonných hmot a obecná nejistota spojená s válečným konfliktem na Ukrajině ještě posílily nedůvěru spotřebitelů, kterou na přelomu roku určoval především historický růst cen energií.

Partner poradenské skupiny Moore Czech Republic Petr Kymlička uvádí, že u podnikatelů, zejména v průmyslu a stavebnictví, se začínají projevovat obavy z předpokládaného nedostatku vstupních materiálů v následujících měsících.

Závěr

Důvěra v českou ekonomiku byla značně rozkolísaná od začátku epidemie koronaviru v březnu 2000, kdy začala protiepidemická opatření spojená s omezeními obchodu, služeb, kultury či cestování. V květnu 2020 se indikátor důvěry propadl až na 77 bodů.

V roce 2021 důvěra začínala v lednu na 88,3 bodu, poté mírně vzrostla, na jaře s příchodem další vlny epidemie opět ale klesla. S útlumem šíření nemoci pak do léta vzrostla na 104 bodů, následně začala ale zase klesat. Skoro půl roku trvající pokles důvěry se zastavil na konci roku 2021 a loni v prosinci důvěra stagnovala na hodnotě 95,6 bodu. V současné době je důvěra v ekonomiku o bod stále vyšší na hodnotě 96,6 bodu.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo