Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Dokončování výstavby domů v Česku vázne zejména kvůli vysokým cenám materiálů – Jaké jsou příčiny těchto vysokých cen? 

Dokončování výstavby domů v Česku vázne zejména kvůli vysokým cenám materiálů – Jaké jsou příčiny těchto vysokých cen? 
Zdroj: depositphotos.com

Český statistický úřad ve své aktuální zprávě zveřejnil v posledních dnech data ze stavebnictví v tuzemsku. Pojďme se podívat na aktuální data, statistiky, zajímavé informace a trendy z této oblasti národního hospodářství.  

Dokončování výstavby domů v Česku vázne

Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky Českého statistického úřadu (ČSÚ) uvádí, že dokončování rodinných domů vázne z důvodu růstu cen materiálů a nedostatku stavebních kapacit. 

Média neustále informují o zdražování stavebních materiálů, o tom, že se stavby zpomalují či prodražují. Investicím do nemovitostí neprospívala již pandemie a neprospívá jim ani válka na Ukrajině. Jako nejvíce zasažené se v současné době jeví ocelové výrobky. Do cen stavebních materiálů se promítá také růst cen energií a pohonných hmot. Cena, která byla dohodnuta, může totiž během příprav a realizace stavby značně narůst. 

1) Růst cen energií

Cena energie tvoří podstatnou část nákladů na výrobu základních stavebních materiálů, např. cihel. Základní surovinou pro výrobu cihel je jíl a příměsi. Cena surovin však na vstupních nákladech pro výrobu cihel tvoří minoritní podíl. Hlavní složkou výrobních nákladů jsou energie. Plyn se při výrobě cihel používá pro sušení a pálení.

Další energetickou složkou nutnou pro výrobu je elektrická energie, která pohání výrobní stroje a zajišťuje provoz cihelny. Spotřeba elektrické energie je oproti nákladům na plyn méně podstatná.

2) Růst cen pohonných hmot

Zvýšená cena pohonných hmot by se do ceny stavby měla projevovat jak v ceně za materiál, tak i ve zvýšené ceně za práci stojů přímo na stavbě.

V současné době klesá cena ropy, jak můžete vidět na grafu níže, a díky tomu dochází k poklesu cen paliv. Jedná se o první zlevnění paliv po dlouhé době a cena pohonných hmot tvoří pouze dílčí náklad v celkové ceně stavebních materiálů, a tak nemůžeme počítat v dohledné době s poklesem cen materiálů pro stavebnictví.

Vývoj cen stavebních materiálů

Co se týká cihel, od roku 2021 došlo především díky zdražení plynu k výraznému růstu jejich cen. Realizaci zděných staveb ovlivňují také několikaměsíční výpadky dodávek některých typů cihel. Cihly budou pravděpodobně i nadále zdražovat v souvislosti s ekonomickými sankcemi uvalenými na ruskou ekonomiku. Výrobky z plastů i hliníku zaznamenávají výraznější nárůst cen od jara 2021 a jsou užívány například při revitalizacích bytových domů.

Rostoucí ceny materiálů spolu s rostoucími cenami energií a pohonných hmot neumožňují nyní stavebním společnostem převzít zvýšené náklady pouze na sebe. Stavební společnosti jsou nuceny přenést náklady na koncové zákazníky.

Závěr

Z dat od ČSÚ vyplývá, že stavební produkce byla reálně meziměsíčně nižší o 0,7 % a stavební úřady vydaly 7 411 stavebních povolení, meziročně o 10,0 % méně. Dále počet zahájených bytů meziročně klesl o 31,6 % a dosáhl hodnoty 3 018 bytů. Zejména dokončování domů vázne z důvodu růstu cen materiálů. Důvody, které se promítají do vysokých cen stavebních materiálů, vám vysvětlil dnešní článek.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Vystudovaný ekonom se zájmem o makroekonomické indikátory a zejména úrokové sazby. Centrální banky prostřednictvím úrokových sazeb provádějí svou měnovou politiku, jejíž hlavním cílem je udržet stabilní míru inflace. A tento problém se v posledních letech snaží vyřešit centrální bankéři po celém světě.

Přemysl je přesvědčen, že výše úrokových sazeb ovlivňuje nejen míru inflace, ale i další ukazatele.

“Hledám a popisuji vzájemnou souvislost či korelaci mezi úrokovými sazbami a ostatními ekonomickými ukazateli. Snažím se čtenáře seznámit s tím, jak moc ovlivňují úrokové sazby každodenní život lidí po celém světě.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.