Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Dokážeme odhadnout, kdy skončí bullmarket? Máme pro vás několik ukazatelů, které mohou napovědět!

Publikováno
Dokážeme odhadnout, kdy skončí bullmarket? Máme pro vás několik ukazatelů, které mohou napovědět!
Zdroj: dailyfintech.com

Nikdo bohužel nemá křišťálovou kouli na to, aby mohl odhadnout, kdy je trh na vrcholu a kdy z něho v klidu vystoupit. Na druhou stranu tady máme mnoho ukazatelů, které nám mohou pomoci zjistit, ve které fázi se momentálně trh nachází.

Tento graf analytika Larka Davise ukazuje prodlužující se cykly a klesající výnosy. Bullrun většinou končí v období mezi prosincem a březnem.

Další graf od investora a analytika společnosti CryptoQuant Bena Cowena ukazuje podobný trend. Buď se nyní jednalo o nejkratší cyklus s nejnižší návratností investic v historii, nebo směřujeme k dvojitému vrcholu s koncem cyklu na začátku roku 2022.

Každopádně následující měsíce budou pravděpodobně ještě šílenější, než jste si dokázali představit. Jednoho krásného dne ale určitě bublina praskne a nastoupí na scénu medvědi. Pojďme se společně podívat na několik nástrojů, díky kterým můžeme alespoň odhadnout, jestli už přišel vrchol bullrunu.

Jednotlivé ukazatele

Graf s vyznačeným dvouletým klouzavým průměrem. Každý dosavadní bullrun skončil nad červenou linií. Kdekoli v této zóně, zejména 3 až 4 týdny po jejím překročení, byl nejlepší čas na prodej pozic.

Zdroj: lookintobitcoin.com
Graf 2 Year Moving Average
Graf 2 Year Moving Average

Dalším skvělým nástrojem je Puell Multiple tool. Všechny předchozí vrcholy cyklu byly označeny vstupem do červeného pole. Toto období obvykle trvalo několik týdnů a prodej v této době byl obdobím maximálních zisků.

Zdroj: lookintobitcoin.com
Graf Puell Multiple
Graf Puell Multiple

Dalším zajímavým nástrojem je graf BTC Rainbow Price Chart. Ten nám ukazuje, že jsme se během aktuálního cyklu ani jednou nedostali do tmavě červené oblasti maximální bubliny. Všechny ostatní cykly ano. To by byl opět ideální čas na prodej.

Zdroj: blockchaincenter.net
Bitcoin Rainbow chart
Bitcoin Rainbow chart

Dalším užitečným ukazatelem může být graf nerealizovaných zisků a nerealizovaných ztrát. Všechny předchozí vrcholy vstoupily do zóny euforie. V této oblasti zůstává indikátor pouze krátkou dobu a v podstatě na vás křičí, abyste z trhu vystoupili.

Zdroj: lookintobitcoin.com
Graf nerealizovaných zisků a ztrát
Graf nerealizovaných zisků a ztrát

Vrchol trhu se dá také odpozorovat jinak – když začnete vídat lidi, kteří zveřejňují obrázky nových aut, hodinek atd. a říkají, že to půjde navždy jen nahoru. Vaši kamarádi ze školy a uklízečky budou mluvit o DOGE. To je fáze I’m a genius – “smart money” prodávají a ne tak chytré peníze nakupují. Ano, přijde další medvědí cyklus. Ale to neznamená, že se bude opakovat rok 2018. Kryptotrh se vyvinul.

Velmi podobný vzorec volatility jsme viděli napříč technologickými akciemi v jejich prvních letech s masivní volatilitou. Postupem času se tržní korekce stávaly méně závažnými. Přesvědčit se můžeme například na grafu společnosti Apple.

Zdroj: tradingview.com
Vývoj ceny Applu na měsíčním grafu s vyznačenými bearmarkety

Teorie o supercyklu je stále ve hře. Bearmarkety mohou být mnohem kratší a mělčí. Také je důležité upozornit na to, že centrální banky celého světa rozhodně neplánuji přestat s uvolněnou měnovou politikou a trhy mohou růst už jen díky přívalu nových peněz.

Vždy však mějte na paměti, že trh může zůstat iracionální déle než vy solventní.

Zajímavý vhled do aktuální situace má i následují graf, který nám ukazuje, kde se momentálně nacházíme v porovnání s adopcí internetu v letech 1992-2006.

Zdroj: crypto.com

Pamatujte, že nemusíte přesně trefit vrchol – vydělat na kryptoměnách můžete i tak. Pro takové případy je dobré mít vždy nastavený nějaký exit plán – vyřadíte tím totiž z investování emoce, které způsobují většinu chyb.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Jakmile jednou vyděláte peníze investováním, je mnohem těžší je utrácet. Peníze totiž začnete vnímat jako nástroj k vydělávání, ne jako poukaz k nakupování.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.