Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Daně z hazardu: Jak zdanit výhry ze sázení, kasina nebo soutěží

Publikováno
Daně z hazardu: Jak zdanit výhry ze sázení, kasina nebo soutěží
Zdroj: Unsplash.com

V roce 2020 prošel svět hazardu a soutěží velkou změnou, a to souběžně se začátkem platnosti zákona o danění příjmu z těchto odvětví. Všechny aktuální informace o danění vaší případné výhry se vyplatí znát ještě předtím, než vsadíte první korunu.

Proto jsme za vás zjistili všechno, co potřebujete vědět, a v tomto článku vám tak přinášíme důležité informace o tom, jak se daní hazaradní výhry a zda je nutné výhry z hazardu a soutěží danit svépomocí nebo za vás daně odvede provozovatel kasina.

Obsah článku

Danění výher

Jako první byste měli vědět, že veškeré výhry z hazardu a soutěží spadají mezi ostatní příjmy. Co to znamená? Zákon o daních z příjmu č.586/1992 Sb. § 10 mezi ostatní příjmy řadí například příležitostné činnosti vedoucí ke zvýšení vašeho majetku, přijaté výživné nebo také právě výhry z hazardu a soutěží.

Dne 1. 1. 2020 začal platit zákon o 15% zdanění výher z hazardu fyzických osob, a to v případě, že výhra přesáhne 1 000 000 Kč. Zároveň také přibyla povinnost zákonně odvádět daně z veškerých finančních výher v soutěžích nad 10 000 Kč.

Zdanění her dle typu

Dejte si ale pozor. Všeobecná poučka o milionu korun neplatí pro všechny hry. Daně se liší dle typu hry, ve které jste vyhráli. Níže naleznete přehled dle jednotlivých typů her.

Jak zdanit výhry ve Sportce a v loteriích jí podobných?

 • Pokud výhra v loterii bude vyšší než 1 000 000 Kč, je výherce povinen odvést 15% daň státu.
 • Jestliže vyhrajete v loterii několikrát během 1 kalendářního roku a celkový součet výher bude více než limit 1 000 000 Kč, avšak každá jednotlivá výhra menší než 1 000 000 Kč, není výherce povinen odvést 15% daň státu. Výhry se tudíž nesčítají.

V České republice je však zvykem, že provozovatel loterie odvede daň a vyplatí výherci již zdaněnou finanční částku. Pokud například vyhrajete ve Sportce 10 000 000 Kč, tak vám Sazka na účet připíše již zdaněných 8 500 000 Kč.

Od ledna 2024 však bude platit konsolidační balíček, kdy podle nového návrhu by se hranice výher měla posunout právě z milionu korun na padesát tisíc.

Jak zdanit výhry ze soutěží?

 • Zdanění výhry v soutěžích podléhá pouze finanční zisk vyšší než 10 000 Kč, a to v podobě 15% daně z výhry.
 • Vyhráli jste v soutěži notebook a jeho hodnota přesahuje limit 10 000 Kč? Státu nemusíte odvádět žádnou daň z výhry, protože 15% zdanění podléhají pouze finanční výhry.
 • V případě, že jste profesionálním sportovcem, a výhry v soutěžích jsou zároveň vaší obživou, jste osvobozeni od jakéhokoliv zdanění veškerých výher.

A co dle zákona znamená soutěž? Může to být sběratelská, vědomostní, hodnotitelská nebo internetová soutěž bez jakéhokoliv spojení s hazardem. Jedná se tedy o výhry ze sběru obalů od sušenek nebo také televizních kvízů či hodnocení poroty vašeho výtvoru.

Jak zdanit výhry z tombol?

 • Tombola se řadí mezi hazardní hry.
 • Pokud výhra v tombole přesáhne 1 000 000 Kč, odvede za vás 15% daň státu pořadatel tomboly.

Jak zdanit výhry z kurzového sázení?

 • Pokud je součet výher vyšší než 1 000 000 Kč v jednom kalendářním roce, čeká vás povinnost odvést 15 % daň z vašeho zisku. Zároveň platí, že daň odvádíte státu sami bez jakékoliv účasti provozovatele.
 • Výhry se sčítají za celý kalendářní rok, a proto by si měl každý sázející vést evidenci svých výher a proher v kurzovních sázkách. S evidováním může pomoci například program Microsoft Excel.

Jak zdanit výhry z kasino her?

Nezáleží na tom, zda hrajete hry online nebo v živém kasinu, zákon to totiž nerozlišuje a ukládá vám povinnost odvádět daň při online i offline hazardu.

Jaké konkrétní hry se řadí mezi ty v kasinu? Například veškeré technické hry (automaty), ruleta, poker a veškeré další hazardní karetní hry.

 • Výhry se v jednom kalendářním roce sčítají, a proto v daňovém přiznání sami uvádíte svůj čistý zisk za celé zdaňovací období.
 • Daníte 15 % z čistého zisku (výhry). Abyste znali své náklady i výdaje za celý rok, je nutné znát svou evidenci výher a proher, kterou po vás může finanční úřad kdykoliv požadovat předložit k nahlédnutí. Vaši evidenci výher a proher má k dispozici provozovatel hazardu a měl by vám ji být ochoten vystavit po předložení vašeho identifikačního průkazu nebo hráčské karty.

Nejjednodušší návod na zdanění vaší výhry

Kdy začít se zdaněním svých výher? Každopádně až po ukončeném zdaňovacím období, které v České republice trvá od 1.1. do 31.12. uplynulého roku.

Daňové přiznání můžete poslat elektronicky, poštou nebo osobně. V případě elektronického podání tak musíte učinit do konce dubna a v ostatních dvou případech do konce března aktuálního roku.

 1. Pomocí své evidence z hazardu spočítejte svůj čistý zisk a ujistěte se, zda nejste od daně osvobozeni nepřekročením zákonného limitu pro zdanění vašich výher.
 2. Výdajem budou vaše vsazené peníze a příjmem vaše výhra. Následně čistý zisk uveďte do daňového přiznání jako ostatní příjem.
 3. Nezapomeňte na dodržení termínů a v případě potřeby kontaktujte externího účetního a požádejte o pomoc s vyplněním vašeho daňového přiznání.

Jak to bylo se zdaněním výher před rokem 2020?

V České republice byly hazardní i soutěžní výhry zbaveny jakékoliv povinnosti je danit, a to až do posledního dne roku 2019. Mezi jedinou výjimku potvrzující pravidlo tehdy patřily výhry z tomboly, avšak pouze za určitých okolností.

S prvním dnem roku 2020 přišla změna nejen v zavedení povinného zdanění, ale také v rozlišování jednotlivých typů hazardních her, což musíte brát v potaz především při vyplňování daňového přiznání.

Často kladené otázky a odpovědi na ně

Platí pro mě povinnost zdanění výher z hazardu, i když jsem fyzická osoba?

Ano, zdanění výher se týká také všech fyzických osob s účinností od 1. 1. 2020.

Poprvé v životě budu vyplňovat daňové přiznání. Může mi s tím někdo pomoci?

Ano, vše za vás může udělat účetní nebo daňový poradce.

Jsem profesionální sportovec. Musím danit výhru ze soutěže?

Ne, patříte mezi výjimky a jste tedy osvobozen zdanění vaší výhry.

Jaké jsou lhůty pro vyplnění daňového přiznání za rok 2023?

Písemně a osobně do konce března 2024, elektronicky do konce dubna 2024.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Jsem zakladatelem webu Vyhraj.cz a zde na Finex.cz se věnuji primárně tématům v oblasti investic a financí ve světě loterií a hazardu. A to ať už se jedná o aktuální zpravodajství a nejnovější informace z tohoto odvětví, tak i praktické rady a vysvětlení fungování dlouhodobých hazardních principů.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Varování

Upozornění: Finex.cz neposkytuje daňové poradenství. Sekce komentářů funguje pouze pro diskuzi mezi samotnými čtenáři.

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.