Krize způsobená koronavirem způsobila v celém světě paniku a hluboký hospodářský pokles. Mnohé firmy zkrachovaly a další spousta firem musela hromadně propouštět, aby se vyhnula bankrotu kvůli obrovským výdajům na zaměstnance a malým příjmům.
23. března 2020 se indikátor vývoje amerického trhu index S&P 500 propadl na 2237,4 bodů, což znamenalo 34 % pokles s porovnáním hodnotami před vypuknutím pandemie.
Koronavirus měl obrovský ekonomický dopad na mnohé světové regiony, ale nejvíc zasaženými byla Severní Amerika a Evropa.
Centrální banky mnoha zemí musely provést “historické” úkony na záchranu a rozběhnutí ekonomik (historické, proto, že tak obrovské prostředky byly na zahřátí ekonomiky v celé historii použity prvně).
Níže přinášíme přehled všech prostředků, které byly pro “boj s krizí” zatím použity
Snížení úrokových sazeb
- 3.března nastal tzv. emergency rates cut, tedy nouzové snížení úrokových sazeb o 50 basických bodů (0,5 %). Po tomto snížení byly úrokové sazby na hodnotách mezi 1 – 1,25 %.
- 15.března nastal druhý emergency rates cut, který byl ještě agresivnější. Úrokové sazby se snížily o celé 1 % a tedy aktuální hodnota úrokových sazeb v USA je 0,25 %.
- 10.června Jerome Powell, při zasedání Fedu řekl, že úrokové sazby zůstanou na nízkých hodnotách minimálně až do roku 2021.
Nákupy cenných papírů (QE)
- 15.března Fed uvedl, že bude nakupovat cenné státní papíry v hodnotě celkem 500 milard dolarů a 200 miliard dolarů dá do vládních záruk na hypoteční zástavní listiny.
- 17. března Fed založil úvěrový nástroj Primary Dealer Credit Facility (PDCF) pro zvýšení a zabezbečený dostatečné likvidity na finančních trzích a při půjčkách. Tento úvěrový nástroj může využít 24 největších finančních institucí v USA v průběhu následujících 6 měsíců.
V jednoduchém překladu to znamená, že je to nástroj, který se snaží zabránit lidem držet peníze doma v hotovosti, ale jejich podporuje a vyzývá k tomu, aby využili možnost půjčky, aby půjčku schopni splácet a přispěli svými penězi k větší likviditě na trzích. Rovněž tento nástroj ujistil investory a obchodníky, že na finančních trzích bude dostatečná likvidita.
- 23.března začal Fed skupovat. Jeho nákupy přesáhly hodnotu až 2 biliony dolarů do konce měsíce. Do této ceny byla přidána i podpora pro domácnosti. Každý dospělý pracující američan, jehož roční příjem nepřesahuje 75 000 dolarů dostane podporu v hodnotě 1200 dolarů a na každé dítě v rodině přibude dalších 500 dolarů.
- 24. března oznámil Fed úvěrový program v hodnotě 300 miliard vyčleněn pro dvě skupiny – pro velké společnosti nad 500 zaměstnanců a pro spotřebitele, skrz které podpoří malé podniky.
Na tuto zrpávu trh reagoval velmi pozitivně, protože to v překladu znamená, že Fed nedovolí, aby americký trh zkolaboval.
- 24. března Fed rozšířil své REPO obchody (dohoda o zpětném odkupu, je to krátkodobý zajištěný úvěr. Jedna strana prodává cenné papíry druhé straně a ta souhlasí s tím, že tyto cenné papíry odkoupí později za vyšší cenu. Rozdíl odkupní ceny je náhrada úroku).
Nové REPO obchody byly zvýšeny ze 100 miliard na 1 bilion dolarů při denních obchodech a na 500 miliard při 3 měsíčních obchodech.
- 9. dubna nastal tzv. The coup de grace, tedy státní zvrat. Fed se rozhodl investovat dalších 2,3 bilionu dolarů na půjčky pro malé a střední podniky, půjčky vládám a lokálním správním orgánům a závoreň se poprvé v historii rozhodl investovat do tzv. Junk Bonds, tedy do vysoce rizikovćh dluhopisů pro financování úvěrů a hypoték.
Podpora bank k lepším úvěrům
- 15.března Fed snížil úrokovou sazbu, kterou účtuje bankám za půjčky z 1,75 % na 0,25 %. Tedy snížil úrokovou sazbu pro přímé půjčky bankám o 1,5 %.
Stejně dočasně zmírnil regulační požadavky pro banky – odstranil požadavky na minimální rezervy pro banky (tím se zvyšuje větší množství peněz v oběhu – větší likvidita).
Podpora domácností a spotřebitelů
Jak jsme již výše zmínili, Fed podpořil domácnosti záchranným balíčkem, kde každý dospělý Američan, jehož příjem nepřesahuje 75 000 dolarů ročně, dostane od státu dotaci 1200 dolarů a na každé dítě přibude 500 dolarů. Pokud jeho příjem přesahuje, dotace pro něho je menší.
Fed zvýšil v nezaměstnanosti dávky ve výši 500 dolarů na měsíc (záleží od platu, čim vyšší plat, tím větší dávka).
- 23. března obnovil Fed nástroj, který byl použit během krizi v 2009, s názvem TALF (Úvěrová facilita cenných papírů krytá aktivy).
Tedy vláda vyčlenila 100 miliard dolarů na nízko úrokové půjčky pro domácnosti, spotřebitele a malé podniky (do 50 zaměstnanců).
Tyto půjčky budou určeny zejména na splacení hypoték, půjček na autech, půjček na kreditních kartách a na splacení studentských půjček
Jaké následky mají a budou mít opatření, které Fed zavedl?
23. března se směr trhu obrátil k procházejícím hranicím a to zejména z důvodu těchto opatření. Jednodušeji řečeno Fed ukázal, že nenechá ekonomiku spadnout a tím zajistil pozitivní náladu na trzích.
Fed zatím pro boj s koronavirem použil přibližně 6 bilionů dolarů, tedy $ 6 000 000 000 000.
Podle forexových učebnic by to mělo jasně způsobit inflaci americké měny, protože tyto peníze jsou praktický kryté jen jménem dolaru.
Proč ale zatím inflace americké měny nenastala?
Protože ostatní centrální banky vytiskly skoro stejný poměr peněz. Jediný rozdíl je v tom, že je nesmí použít, protože by tím pádem oslabily svou měnu.
Čínská lidová banka nechce, aby dolar zeslábl vůči čínskému juanu (protože by pak Amerika přestala obchodovat s Čínou), tak vytiskne stejný počet juanů.
Jenže tyto juany nesmí použít, nesmí je oficiálně vydat do činské ekonomiky, tak je dá čínským bankám a zároveň zvýší regulační požadavky pro banky, konkrétně zvýší minimální rezervy.
Jinými slovy, Čína tiskne peníze, aby zabránila zvyšování hodnoty její měny, a pak říká bankám, že musí na těchto nových penězích sedět, aby zabránily zvyšování inflace.
Totéž dělá i ECB i ostaní centrální banky, ale na to se podíváme v příštím článku…
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.