Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

ČNB nechala sazby na 7 %, boj s inflací zamrzl – Co dalšího se dozvíme z nejnovějšího zasedání?

ČNB nechala sazby na 7 %, boj s inflací zamrzl – Co dalšího se dozvíme z nejnovějšího zasedání?
Zdroj: depositphotos.com

Česká národní banka včera uskutečnila další zasedání bankovní rady, kde se rozhodovalo o zvýšení úrokových sazeb. A jak se víceméně předpokládalo, nové složení bankovní rady opakovalo rozhodnutí z předešlého jednání.

Základní, dvoutýdenní repo sazba, proto zůstává na 7 %. Tuzemská centrální banka tak de facto rezignovala na boj s inflací. Což se nám v budoucnu vrátí jako bumerang.

Dvoutýdenní repo sazba zůstává na 7 %

Asi nikoho nepřekvapí, že poměr hlasování je 5:2 ve prospěch ponechání sazeb na 7 %. Pro růst sazeb o 0,75 procentního bodu hlasovali tedy pouze dva členové bankovní rady. Jak se konkrétně hlasuje, se nezveřejňuje. Avšak my díky předešlých prohlášení víme, že pro růst sazeb asi hlasovali staronoví členové bankovní rady, jako jsou Marek Mora a Tomáš Holub.

Zdroj: cnb.cz
Hlasování ČNB
Hlasování ČNB

Co se týká komentáře k ekonomickému vývoji, dle ČNB česká ekonomika čelí silným nákladovým inflačním tlakům, které mají původ v externím prostředí. A to i poptávkovým tlakům logicky plynoucím z domácí ekonomiky.

Nezaměstnanost se drží na nízkých úrovní. A tuzemská průmyslová produkce prý pořád odolává zvýšeným nákladům a špatnému dodavatelskému řetězci – tohle si zapamatujte a pak si to srovnáme s realitou třeba za rok.

Ještě se mi líbí komentář k fiskální politice. Dle naší centrální banky je působení na hospodářskou aktivitu prozatím neutrální. Avšak s proinflačním rizikem do budoucna. Upřímně, vůbec netuším, co tím chtěli sdělit. Současná fiskální politika je totiž bez pochyb velmi proinflační.

Zdroj: cnb.cz
Prognóza inflace ČNB
Prognóza inflace ČNB

ČNB mimo jiné uvádí dřívější inflační prognózu, kde můžete v podobě černé tečky vidět realitu vs. očekávanou inflaci. Znova opakuji, že inflační prognóza je přesto nesmírně optimistická. Jelikož podle grafu bychom se měli vrátit na 2 % už během roku 2024. Podobný scénář je velmi nepravděpodobný s nynějším nastavením měnové a fiskální politiky.

Rizika dle ČNB

Proinflační rizika:

  • vzrůstající pravděpodobnost recese v zahraničí
  • výraznější než prognózovaný útlum domácí spotřebitelské a investiční poptávky
  • zavedení opatření na omezení růstu cen energií
  • rychlejší než očekávaný pokles jádrové inflace

Protiinflační rizika:

  • rychlejší mzdový růst
  • expanzivnější fiskální politika
  • vyšší výhled zahraničních produkčních cen
  • hrozba ztráty ukotvenosti inflačních očekávání 2% cílem ČNB a související riziko mzdově inflační spirály

Závěrem

Je třeba si nalít čistého vína a zvyknou si na to, že minimálně několik následujících let zůstane inflace na hodně vysokých úrovních. Možná i dvojciferných. Já si totiž myslím, že tuzemská centrální banka od svého inflačního cíle upustila a nechá to lidově řečeno plavat. Což je pro střadatele hrozné, ale nedá se s tím nic dělat.

Líbil se vám tento článek?
8
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.