Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Čína snížila výhled hospodářského růstu – Očekává se nejnižší růst za několik desetiletí

Čína snížila výhled hospodářského růstu – Očekává se nejnižší růst za několik desetiletí
Zdroj: depositphotos.com

Dnešní článek je o výhledu hospodářského růstu v Číně. Premiér Li Kche-čchiang představil výhled letošního ekonomického růstu Číny ve vládním podkladu při zahájení plenárního zasedání čínského parlamentu. Pojďme si shrnout aktuální data i nejzajímavější informace.

Nejnižší růst HDP za několik desetiletí

Čínská vláda snížila výhled letošního ekonomického růstu nejníže za několik desetiletí. Premiér Li Kche-čchiang podle vládního podkladu počítá růstem hrubého domácího produktu (HDP) přibližně pouze o 5,5 %.

Čínský premiér uvádí, že dosažení tohoto cíle bude vyžadovat namáhavé úsilí. 

Agentura Reuters doplňuje, že Peking se snaží zvrátit propad ekonomiky v době, kdy ruská válka proti Ukrajině tlačí nahoru ceny ropy a čeří globální hospodářství.

Zejména díky nízké srovnávací základně způsobené pandemií covidu-19 rostla Čína minulý rok o 8,1 %. Ovšem tempo růstu ke konci minulého roku velmi zpomalilo. Ekonomové očekávají, že tempo růstu bude zpomalovat dál, než se v polovině letošního roku odrazí.

Čína zvýší výdaje na obranu

V aktualizovaném vládním dokumentu se také uvádí, že Čína letos zrychlí tempo růstu výdajů na obranu na 7,1 % ze 6,8 % v loňském roce. To je 1,451 bilionu jüanů (5,4 bilionu korun). Země si co do výdajů na obranu udržuje 2. místo na světě za Spojenými státy.

Závěr

Slábnoucí čínská ekonomika ale není žádná výhra pro Česko rozhodně ne. Čína je největším obchodním partnerem německých firem, celkově si vymění zboží za čtvrt bilionu dolarů. Takže pokud poptávka znatelněji oslabí, zabolí to i tuzemské podnikatele a dělníky.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Vystudovaný ekonom se zájmem o makroekonomické indikátory a zejména úrokové sazby. Centrální banky prostřednictvím úrokových sazeb provádějí svou měnovou politiku, jejíž hlavním cílem je udržet stabilní míru inflace. A tento problém se v posledních letech snaží vyřešit centrální bankéři po celém světě.

Přemysl je přesvědčen, že výše úrokových sazeb ovlivňuje nejen míru inflace, ale i další ukazatele.

“Hledám a popisuji vzájemnou souvislost či korelaci mezi úrokovými sazbami a ostatními ekonomickými ukazateli. Snažím se čtenáře seznámit s tím, jak moc ovlivňují úrokové sazby každodenní život lidí po celém světě.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.