Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » ČEZ má za sebou úspěšný rok, akcionářům navrhuje dividendu ve výši 44 korun

ČEZ má za sebou úspěšný rok, akcionářům navrhuje dividendu ve výši 44 korun

ČEZ má za sebou úspěšný rok, akcionářům navrhuje dividendu ve výši 44 korun
Zdroj: Depositphotos.com

Energetickému gigantovi ČEZ se minulý rok velmi dařilo – a dle analytiků se mu bude dařit i nadále. Upravený čistý zisk by se podle odhadů společnosti ČEZ měl letos zvýšit dokonce o 80 %, což je o dost více, než se původně předpokládalo. Za uplynulý rok sice čistý zisk firmě klesl o 3 % na 22,3 miliardy korun, přesto je ale výsledek lepší, než se čekalo. ČEZ totiž počítal se ziskem „pouze“ v rozmezí 19 až 21 miliard korun. Dividenda ve výši 44 korun je tak vzhledem dobrým výsledkům společnosti podle některých málo.

Vývoj akcií ČEZu za poslední 2 roky
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

S aktuálně navrhovanou výší dividendy, tedy 44 korun, nesouhlasí například Michal Šnobr, významný minoritní akcionář ČEZ. Právě vzhledem k výsledkům a očekáváním na rok 2022 je podle něj navrhovaná dividenda za rok 2021 nízká. Na valné hromadě bude navrhovat navýšení minimálně na 50 korun. Uvedl tak v úterý na svém twitterovém účtu.

Pro srovnání za rok 2020 ČEZ vyplácel dividendu 52 korun za akcii, o rok dříve to bylo 34 korun.

Podle předsedy představenstva a generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše za kladnými výsledky hospodaření stojí zejména rekordní zisk z obchodování s komoditami na zahraničních trzích, vyšší realizační ceny vyrobené elektřiny a také stabilní a bezpečný provoz jaderných zdrojů.

Jsem hrdý na naše zaměstnance, kteří v podmínkách covidových omezení a turbulentního vývoje na komoditních trzích dokázali dosáhnout výborné disponibility výrobních zdrojů a přispět tak k zajištění stabilních dodávek elektřiny v ČR. Na řádné valné hromadě budeme akcionářům navrhovat dividendu ve výši 44 Kč na akcii, což je výsledek součtu řádné složky ve výši 37 Kč na akcii odpovídající 90 % očištěného konsolidovaného čistého zisku za rok 2021 a mimořádné složky ve výši 7 Kč na akcii, která reflektuje příspěvek prodeje bulharských aktiv do celkové dluhové kapacity Skupiny ČEZ,“ uvedl v tiskové zprávě společnosti ze dne 15. března 2022 Daniel Beneš.

Akcie ČEZ jdou nahoru. Výhled do dalšího roku je dost optimistický

Hodnota akcií ČEZ vzrostla o 170 miliard, akcionáři za celý rok získali vůbec nejvyšší TSR, tedy celkový výnos pro akcionáře mezi nejvýznamnějšími evropskými energetikami, které jsou zařazeny do akciového indexu STOXX Europe 600 Utilities.

Akcie ČEZ na pražské burze v úterý, tedy v den oznámení návrhu výše dividendy, krátce po zahájení obchodu vzrostly téměř o 2 % na zhruba 877 korun za akcii.

Za poslední rok akcie společnosti zhodnotila přes 60 %, loni v půlce března přitom byla na hodnotě 536 korun.

Daniel Beneš se domnívá, že k dobrým výsledkům přispěla i akcelerace strategie VIZE 2030 – Čistá Energie Zítřka, v rámci které se ČEZ zavázal k urychlení celkového snižování emisí a k vysokým ambicím v oblasti udržitelného podnikání. Důležitým faktorem podle generálního ředitele byl samozřejmě také rekordní růst cen elektřiny na velkoobchodních trzích.

„Růst cen odrážel bezprecedentní růst cen nákladů na výrobu elektřiny z emisních zdrojů, tj. růst cen emisních povolenek a růst cen plynu v Evropě. ČEZ díky dlouhodobě nastavené strategii z tohoto vývoje významně profituje, protože v jeho portfoliu dominují bezemisní výrobní zdroje. Zejména proto očekáváme EBITDA (zisk před odečtením úroků, daní a odpisů, poz. red.) v roce 2022 ve výši 85 – 89 mld. Kč a čistý zisk na úrovni 38 – 42 mld. Kč, což indikuje možnost vyplatit příští rok historicky nejvyšší dividendu našim akcionářům,“ doplňuje Beneš.

Po pěti letech tak společnost vrací dividendovou politiku ČEZ na úroveň 60 – 80 %. Tuto dividendovou politiku uplatňoval ČEZ do roku 2017, kdy došlo k dočasnému rozšíření horní hranice intervalu výplatního poměru až do úrovně 100 % do doby upřesnění rozvojové strategie.

Průměrný výplatní poměr srovnatelných energetických společností v Evropě se pohybuje na úrovni cca 60 %. Po loňské akceleraci strategie se ČEZ vrací k původnímu pásmu, které se odrazí v návrhu dividendy ze zisku za rok 2022. 

„Předpokládáme dividendu ve výši 56–62 Kč na akcii, což odpovídá 80 % očekávaného zisku a současně nejvyšší hodnotu dividendy od vzniku společnosti,“ uvedl člen představenstva a ředitel divize finance ČEZ Martin Novák.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo