Česko aktuálně obdrželo něco přes 23,2 miliardy korun z mimořádného fondu obnovy, který má pomoci s obnovením ekonomik po pandemii koronaviru. Celkově má Česko dostat v následujících letech až 180 miliard korun. Je ale možné, že celou částku nedostane.
Zaostřeno na klimatické změny
Stejně jako ostatní země, i Česko získává z Evropské unie peníze na základě svého plánu obnovy, který začátkem září schválily členské státy. Cílem Národního plánu obnovy je nastartování pandemií poškozené ekonomiky.
Česká vláda se v něm zavázala investovat 41 % financí do klimaticky šetrných projektů a 23 % do digitalizace. Česku se tak podařilo vyhovět podmínkám komise. Evropská unie totiž z fondu obnovy chce podpořit hlavně projekty zaměřené na snižování produkce skleníkových plynů a na adaptaci na klimatické změny.
“Plán bude hrát klíčovou úlohu při podpoře směřování Česka k ekologičtější a digitálnější budoucnosti. Těší mě také značný důraz, který plán klade na posílení odolnosti českého zdravotnictví, aby bylo připraveno na budoucí výzvy,” uvedla předsedkyně komise Ursula von der Leyen.
Babišův střet zájmů ale může dát penězům stopku
Aby Česko další finanční injekci dostalo, musí české úřady vyřešit systémové nedostatky v postupu vůči střetu zájmů vrcholných politiků.
Dle hodnocení Bruselu má totiž Česká republika stále nedostatky v oblasti odhalování a potírání konfliktů zájmů vrcholných politiků. České úřady tyto problémy musí odstranit nejpozději do poloviny příštího roku. Jinak Česku přinejmenším hrozí, že přijde o část peněz z fondu.
Konkrétně je dle závěrů auditu komise ve střetu zájmů premiér Andrej Babiš. Kvůli jeho přetrvávajícímu vlivu na holding Agrofert Brusel zastavil dotace ze strukturálních fondů pro firmy spojených s holdingem. Babiš toto ovšem odmítá a trvá na tom, že vložením firmy do svěřeneckých fondů vyhověl českým zákonům.
Aktuálně tedy příliv dalších peněz z plánu obnovy záleží na tom, jak se českým úřadům podaří zmíněný střet zájmů vyřešit. Kartami mohou zamíchat také nedávno proběhlé volby, v nichž Babišovo hnutí ANO skončilo druhé a pravděpodobně se mu nepodaří získat ve sněmovně většinu.
Před volbami přitom premiér avizoval, že v opozici být nechce. Podle toho bychom tedy mohli soudit, že z politiky v takovém případě odejde. To ovšem aktuálně vyvrací. Celá situace je tedy velmi nepřehledná a zatím není možné vynášet relevantní soudy. Tak jako tak, pokud chce Česko další peníze na svou obnovu po pandemii získat, musí zmíněný střet zájmů a systémový problém v této oblasti vyřešit.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.