Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Česko získalo několik miliard z fondu obnovy, další peníze už ale přijít nemusí kvůli střetu zájmů

Publikováno
Česko získalo několik miliard z fondu obnovy, další peníze už ale přijít nemusí kvůli střetu zájmů
Zdroj: depositphotos.com

Česko aktuálně obdrželo něco přes 23,2 miliardy korun z mimořádného fondu obnovy, který má pomoci s obnovením ekonomik po pandemii koronaviru. Celkově má Česko dostat v následujících letech až 180 miliard korun. Je ale možné, že celou částku nedostane.

Zaostřeno na klimatické změny

Stejně jako ostatní země, i Česko získává z Evropské unie peníze na základě svého plánu obnovy, který začátkem září schválily členské státy. Cílem Národního plánu obnovy je nastartování pandemií poškozené ekonomiky.

Česká vláda se v něm zavázala investovat 41 % financí do klimaticky šetrných projektů a 23 % do digitalizace. Česku se tak podařilo vyhovět podmínkám komise. Evropská unie totiž z fondu obnovy chce podpořit hlavně projekty zaměřené na snižování produkce skleníkových plynů a na adaptaci na klimatické změny.

„Plán bude hrát klíčovou úlohu při podpoře směřování Česka k ekologičtější a digitálnější budoucnosti. Těší mě také značný důraz, který plán klade na posílení odolnosti českého zdravotnictví, aby bylo připraveno na budoucí výzvy,” uvedla předsedkyně komise Ursula von der Leyen.

Babišův střet zájmů ale může dát penězům stopku

Aby Česko další finanční injekci dostalo, musí české úřady vyřešit systémové nedostatky v postupu vůči střetu zájmů vrcholných politiků.

Dle hodnocení Bruselu má totiž Česká republika stále nedostatky v oblasti odhalování a potírání konfliktů zájmů vrcholných politiků. České úřady tyto problémy musí odstranit nejpozději do poloviny příštího roku. Jinak Česku přinejmenším hrozí, že přijde o část peněz z fondu.

Konkrétně je dle závěrů auditu komise ve střetu zájmů premiér Andrej Babiš. Kvůli jeho přetrvávajícímu vlivu na holding Agrofert Brusel zastavil dotace ze strukturálních fondů pro firmy spojených s holdingem. Babiš toto ovšem odmítá a trvá na tom, že vložením firmy do svěřeneckých fondů vyhověl českým zákonům.

Aktuálně tedy příliv dalších peněz z plánu obnovy záleží na tom, jak se českým úřadům podaří zmíněný střet zájmů vyřešit. Kartami mohou zamíchat také nedávno proběhlé volby, v nichž Babišovo hnutí ANO skončilo druhé a pravděpodobně se mu nepodaří získat ve sněmovně většinu.

Před volbami přitom premiér avizoval, že v opozici být nechce. Podle toho bychom tedy mohli soudit, že z politiky v takovém případě odejde. To ovšem aktuálně vyvrací. Celá situace je tedy velmi nepřehledná a zatím není možné vynášet relevantní soudy. Tak jako tak, pokud chce Česko další peníze na svou obnovu po pandemii získat, musí zmíněný střet zájmů a systémový problém v této oblasti vyřešit.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

K tématu financí jsem se dostala tak trochu oklikou. Studovat jsem se vydala bohemistiku na pražské „fildě“, což se světem financí nijak nesouvisí. Ekonomika mě ale bavila už na střední, a tak mi bylo trochu líto, že se jí nijak nevěnuji. Během mých studií ovšem přišla nabídka začít pracovat jako externí copywriter pro jednu banku. Neváhala jsem, prošla výběrovým řízením a začala se rozkoukávat ve světě finančních produktů. Díky této „praxi“ mám největší zkušenosti právě v oblasti finančních produktů a osobních financí. Postupně se ale snažím proniknout také do světa investování.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.