Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Česká republika je na tom hůře! Schodek státního rozpočtu činí více než 15 miliard

Publikováno
Česká republika je na tom hůře! Schodek státního rozpočtu činí více než 15 miliard

Státní rozpočet se v tomto měsíci (září 2019) vyšplhal na schodek 15,4 miliard korun. Výsledek se tak výrazně liší od minulého roku, kdy státní rozpočet skončil v přebytku. Ten mu však zajistily příjmy z Evropské unie. Co způsobilo takový nárůst?

Za nárůstem stojí i důchody

Jedním z důvodů jsou nové základní důchodové výměry, které se zdvihly z 9 % na 10 % z průměrné mzdy. Ty následoval i výměr důchodu pro osoby starší 85 let, který se zvýšil o 1000 Kč. Mezi další výdaje, jenž podpořily zvýšení schodku státního rozpočtu, patří sociální dávky. Ty zaznamenaly nárůst o 400,2 miliard korun během posledních osmi měsíců. Meziročně se tak jedná o dalších 30,1 miliard více.

Horší hospodaření státu jsme mohli pozorovat naposledy v roce 2013, kdy schodek představoval 36,2 miliard korun. Naopak v minulém roce se státní rozpočet dočkal přebytku v podobě 14,8 miliard. Ten však podpořily z většiny příjmy z Evropské unie, bez nich by se jinak výsledek rovnal schodku v hodnotě 5,4 miliardy. Letošní rok chce vláda ukončit se schodkem 40 miliard a pokračovat s ním i v dalších 2 letech.

Koruna je k dolaru nejslabší za poslední dva roky

Veškeré dění kolem státního rozpočtu má dopad i na českou korunu. Ta je teď za poslední dva roky nejslabší k dolaru. Momentálně koruna oslabila na 23,50 CZK/USD. Větší oslabení jsme mohli naposledy pozorovat začátkem roku 2017, kdy se kurz pohyboval nad 25 Kč/USD.

Vývoj kurzu USD za poslední dva roky, zdroj XTB
Vývoj kurzu USD za poslední dva roky, zdroj XTB

K euru naopak koruna posílila o 9 haléřů na 25,88 Kč/USD.

Co říkáte na vývoj státního rozpočtu? Podělte se o svůj názor v komentářích.

 

Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

Milovnice a nadšenkyně do financí, investování a kryptoměn. O finančních, ale i technologicky laděných tématech píše již od roku 2016. Kromě akciových trhů s nadšením sleduje nejnovější trendy v oblasti startupů, ale i velkých hráčů v široké škále odvětví od e-commerce a AI až po elektromobilitu nejen ve světě, ale i v našem malém českém rybníčku.

Nikola se však věnuje i tématům spojených s bankovnictvím, pojišťovnictvím či půjčkami, jejichž recenzování věnuje podstatnou část svého času. Ve všech případech jí však záleží na tom, aby si její texty našly cestu nejen ke zkušeným čtenářům a investorům, ale i úplným nováčkům ve světě financí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎