Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Česká ekonomika se podle odborníků hroutí, kdy dojde k rozhodnému dni?

Česká ekonomika se podle odborníků hroutí, kdy dojde k rozhodnému dni?

Česká ekonomika se podle odborníků hroutí, kdy dojde k rozhodnému dni?
Zdroj: depositphotos.com

Zavřené restaurace, obchody, zákaz vycházení, čísla nakažených, počty hospitalizovaných, ale i samotná úmrtí mohou být jen špičkou ledovce. Hrozí České republice skutečný kolaps ekonomiky? A jak dlouho lze současný stav ještě vydržet?

Na jaře roku 2020 se Česká republika potýkala s první vlnou koronaviru. Důsledná vládní opatření, státní podpora a především součinnost veřejnosti znamenaly poměrně rychlé zastavení šíření viru a i eliminaci ekonomických dopadů.

Vše je vidět i na základním ukazateli ekonomiky – na HDP (viz graf níže).

Druhé čtvrtletí roku 2020 skončilo nejhorším meziročním výsledkem v historii české ekonomiky. Propad byl téměř 11 % a jarní uzavření ekonomiky se naplno projevilo.

Ve třetím čtvrtletí se ekonomika sotva nadechla a v září 2020 přichází druhá vlna. I přesto není výsledek HDP až zas tak špatný (vzhledem k současné situaci). Jak špatné to je, se dozvíme až v posledním čtvrtletí. Bohužel ekonomika je opět výrazně utlumená a očekává se, že znovu atakuje negativní výsledek dvouciferného řádu.

Zdroj: ČSÚ (za třetí čtvrtletí 2020 jde o předběžný výsledek). Zpracování dat: iDnes.cz

Druhá vlna koronaviru a dopady na ekonomiku

Druhá vlna koronaviru přišla po letních prázdninách 2020. Ve zkratce – máme opět nouzový stav s řadou sociálních omezení, omezené podnikání i další vlny státní podpory. Sociologové navíc vyzdvihují i nižší kooperaci veřejnosti, která se koronaviru a vládních opatření (laicky řečeno) už tolik nebojí.

Je druhá vlna zabiják ekonomiky?

Ano i ne. Často je zmiňován například kurzarbeit. Tedy podpora firem v zaměstnanosti (firmy dostanou příspěvek na mzdové náklady a zavážou se, že zaměstnance nepropustí). Měsíčně se bavíme o příspěvku v řádech nižších miliard korun, cca 3-4 miliardy (přesné číslo bude známo po skončení kurzarbeitu).

Pokud byl rozpočet České republiky pro rok 2020 na úrovni plánu, tedy 1 618 miliard, je vidět, že 3-4 miliardy nejsou až tak zásadní. I kdyby kurzarbeit trval 5 měsíců a celkově stál 20 miliard, nebyla by to pro ekonomiku největší rána pod pás.

Situaci samozřejmě nechceme zlehčovat. 20 miliard korun je velkou sumou i ve veřejných financí. Zajisté by tyto peníze bylo hezké investovat lépe, např. do infrastruktury – silnic, vzdělávání, nemocnic a podobně, ale v konečném důsledku není oněch 20 miliard tou částkou, která by měla ekonomiku zdevastovat.

Co rozhodne o ekonomice České republiky?

Samozřejmě v první řadě to bude boj s koronavirem. I přes státní podporu je pro soukromý sektor nezbytné, aby se ekonomika rozběhla co nejdříve.

Pokud bude podnikání omezené i v prosinci 2020, David Marek za společnost Deloitte potvrdil, že se budou navyšovat odhady budoucí nezaměstnanosti.

Ovšem nejde jen o situaci v České republice. Uvidíme, jaký bude stav v Německu a dalších pro nás klíčových exportních státech. Pro velká města, typicky Prahu, je důležitý i cestovní ruch, jenž je nyní na bodu mrazu.

Vzhledem k současné situaci se ani nedá divit, že MMF zhoršil výhled růstu HDP České republiky v roce 2021. Ovšem stále se bavíme o růstu a to konkrétně 5,5 procenta (dříve 7,5 procenta).

Kdy se vše vrátí do normálu?

V zásadě nejvíce záleží na tom, kdy eliminujeme šíření nemoci COVID-19. Čím dříve to bude, tím rychleji se obnoví tuzemské i globální ekonomické vazby.

Již nyní hlavní ekonom ING Bank pro Česko Jakub Seidler uvedl, že HDP se vrátí na úroveň před pandemií až v roce 2023.

I na plánovaném rozpočtu České republiky pro rok 2021 je jasně vidět, že neočekáváme, že se vše vrátí do normálu a boj s koronavirem či s jeho dopady nás vyjde na více než 300 miliard korun.

Budoucí dopady koronaviru

Dnes vidíme jen čísla – testovaní, nakažení, uzdravení, hospitalizovaní a počet úmrtí. Ale dopady do společnosti i ekonomiky budou větší. Nikde se neuvádějí odložené operace, odkládají se i „méně závažní“ onkologičtí pacienti. Nemluvě o odložení preventivních prohlídek.

Výrazné dopady lze očekávat i ve školství, dokonce si můžete přečíst úvahy o snížení produktivity jedné generace. Další studie hovoří o korelaci mezi úrovní HDP a kvalitou lékařské péče. Znamená to, že s poklesem HDP nebudeme mít tak kvalitní lékařskou péči a tak kvalitní a dlouhý život? Osobně to nevidím tak černě, ale rozhodně je potřeba vidět více než jen aktuální boj s pandemií.

Budeme rádi za věcné komentáře a připomínky k tomuto článku a to bez politickcýh debat a preferencí. 

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo