Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Česká ekonomika se podle odborníků hroutí, kdy dojde k rozhodnému dni?

Česká ekonomika se podle odborníků hroutí, kdy dojde k rozhodnému dni?

Česká ekonomika se podle odborníků hroutí, kdy dojde k rozhodnému dni?
Zdroj: depositphotos.com

Zavřené restaurace, obchody, zákaz vycházení, čísla nakažených, počty hospitalizovaných, ale i samotná úmrtí mohou být jen špičkou ledovce. Hrozí České republice skutečný kolaps ekonomiky? A jak dlouho lze současný stav ještě vydržet?

Na jaře roku 2020 se Česká republika potýkala s první vlnou koronaviru. Důsledná vládní opatření, státní podpora a především součinnost veřejnosti znamenaly poměrně rychlé zastavení šíření viru a i eliminaci ekonomických dopadů.

Vše je vidět i na základním ukazateli ekonomiky – na HDP (viz graf níže).

Druhé čtvrtletí roku 2020 skončilo nejhorším meziročním výsledkem v historii české ekonomiky. Propad byl téměř 11 % a jarní uzavření ekonomiky se naplno projevilo.

Ve třetím čtvrtletí se ekonomika sotva nadechla a v září 2020 přichází druhá vlna. I přesto není výsledek HDP až zas tak špatný (vzhledem k současné situaci). Jak špatné to je, se dozvíme až v posledním čtvrtletí. Bohužel ekonomika je opět výrazně utlumená a očekává se, že znovu atakuje negativní výsledek dvouciferného řádu.

Zdroj: ČSÚ (za třetí čtvrtletí 2020 jde o předběžný výsledek). Zpracování dat: iDnes.cz

Druhá vlna koronaviru a dopady na ekonomiku

Druhá vlna koronaviru přišla po letních prázdninách 2020. Ve zkratce – máme opět nouzový stav s řadou sociálních omezení, omezené podnikání i další vlny státní podpory. Sociologové navíc vyzdvihují i nižší kooperaci veřejnosti, která se koronaviru a vládních opatření (laicky řečeno) už tolik nebojí.

Je druhá vlna zabiják ekonomiky?

Ano i ne. Často je zmiňován například kurzarbeit. Tedy podpora firem v zaměstnanosti (firmy dostanou příspěvek na mzdové náklady a zavážou se, že zaměstnance nepropustí). Měsíčně se bavíme o příspěvku v řádech nižších miliard korun, cca 3-4 miliardy (přesné číslo bude známo po skončení kurzarbeitu).

Pokud byl rozpočet České republiky pro rok 2020 na úrovni plánu, tedy 1 618 miliard, je vidět, že 3-4 miliardy nejsou až tak zásadní. I kdyby kurzarbeit trval 5 měsíců a celkově stál 20 miliard, nebyla by to pro ekonomiku největší rána pod pás.

Situaci samozřejmě nechceme zlehčovat. 20 miliard korun je velkou sumou i ve veřejných financí. Zajisté by tyto peníze bylo hezké investovat lépe, např. do infrastruktury – silnic, vzdělávání, nemocnic a podobně, ale v konečném důsledku není oněch 20 miliard tou částkou, která by měla ekonomiku zdevastovat.

Co rozhodne o ekonomice České republiky?

Samozřejmě v první řadě to bude boj s koronavirem. I přes státní podporu je pro soukromý sektor nezbytné, aby se ekonomika rozběhla co nejdříve.

Pokud bude podnikání omezené i v prosinci 2020, David Marek za společnost Deloitte potvrdil, že se budou navyšovat odhady budoucí nezaměstnanosti.

Ovšem nejde jen o situaci v České republice. Uvidíme, jaký bude stav v Německu a dalších pro nás klíčových exportních státech. Pro velká města, typicky Prahu, je důležitý i cestovní ruch, jenž je nyní na bodu mrazu.

Vzhledem k současné situaci se ani nedá divit, že MMF zhoršil výhled růstu HDP České republiky v roce 2021. Ovšem stále se bavíme o růstu a to konkrétně 5,5 procenta (dříve 7,5 procenta).

Kdy se vše vrátí do normálu?

V zásadě nejvíce záleží na tom, kdy eliminujeme šíření nemoci COVID-19. Čím dříve to bude, tím rychleji se obnoví tuzemské i globální ekonomické vazby.

Již nyní hlavní ekonom ING Bank pro Česko Jakub Seidler uvedl, že HDP se vrátí na úroveň před pandemií až v roce 2023.

I na plánovaném rozpočtu České republiky pro rok 2021 je jasně vidět, že neočekáváme, že se vše vrátí do normálu a boj s koronavirem či s jeho dopady nás vyjde na více než 300 miliard korun.

Budoucí dopady koronaviru

Dnes vidíme jen čísla – testovaní, nakažení, uzdravení, hospitalizovaní a počet úmrtí. Ale dopady do společnosti i ekonomiky budou větší. Nikde se neuvádějí odložené operace, odkládají se i „méně závažní“ onkologičtí pacienti. Nemluvě o odložení preventivních prohlídek.

Výrazné dopady lze očekávat i ve školství, dokonce si můžete přečíst úvahy o snížení produktivity jedné generace. Další studie hovoří o korelaci mezi úrovní HDP a kvalitou lékařské péče. Znamená to, že s poklesem HDP nebudeme mít tak kvalitní lékařskou péči a tak kvalitní a dlouhý život? Osobně to nevidím tak černě, ale rozhodně je potřeba vidět více než jen aktuální boj s pandemií.

Budeme rádi za věcné komentáře a připomínky k tomuto článku a to bez politickcýh debat a preferencí. 

Ohodnoťte tento článek

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví a forex brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo