Finex.cz logo
Hamburger menu Close menu
Finex » Komodity » Ceny zlata rostou, palladium dosáhlo nového rekordu

Ceny zlata rostou, palladium dosáhlo nového rekordu

Ceny zlata rostou, palladium dosáhlo nového rekordu

Zlato se na konci minulého týdne připojilo k pozitivní náladě na globálních trzích způsobené známkami oživení čínské ekonomiky a solidními čísly z USA.

Ceny se opět pohybovaly inverzně k cenám dluhopisů, s nimiž má zlato obvykle vysokou korelaci.

Zlato je na vzestupu

Zlaté futures se v pátek 17. ledna 2019 vyšplhaly až na 1557.17 dolarů, přičemž XAU/USD se obchodovalo ještě mírně dráž.

Naproti tomu ceny amerických státních dluhopisů se splatností více než dva roky klesly, což samozřejmě vedlo k vyšším výnosům.

Zlato mohlo těžit z obecného nárůstu poptávky po drahých kovech, neboť platina a palladium opět zaznamenaly zvýšený zájem z důvodu obav kolem dodávek z JAR, kde neutěšená situace okolo státního monopolu na elektřinu ohrožuje těžařský průmysl.

Roste také platina a palladium

Platina spolu s palladiem zaznamenaly růst, přičemž druhá jmenovaná dosáhla nového rekordu a na konci týdne se obchodovala za 2480.50 dolarů za unci.

Poptávku po těchto dvou kovech podpořily také nové údaje poukazující na velký skok v počtu nově zaregistrovaných automobilů v Evropě na konci loňského roku. Platina a palladium se používají v katalyzátorech a spalovacích motorech.

Údaje však mohly být zkreslené, neboť spousta nových automobilů se prodávala ve slevě v reakci na nové a přísnější evropské emisní normy, které vstoupily v platnost na začátku letošního roku. Mohlo se tak jednat o poptávku, která by se přirozeně projevila v letošním lednu.

Pozitivní ekonomická data

Co se týče ekonomických údajů (mimo Spojené Království), téměř nic nenasvědčovalo tomu, že by hrozilo snižování úrokových sazeb, které by dále podpořilo skupování zlata. Výsledky z USA byly dobré, přičemž výroba zaznamenala dokonce překvapivé zvýšení.

Data z Číny poukazovaly na pravděpodobný konec poklesu ekonomiky, přičemž prosincová průmyslová produkce rostla nejrychleji od loňského dubna.

Růst cen těchto drahých kovů pokračoval i na začátku tohoto týdne (20. ledna 2019)

Sdílejte tento článek

Sdílení článku na facebook Facebook Sdílení článku na twitter Twitter

Ohodnoťte tento článek

RECENZE

TOP 3 Forex a CFD brokeři

XTB logo
XTB★ 98 %
U 76 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 95 %
U 62 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %

Při obchodování s rozdílovými smlouvami dochází u 74–89 % účtů retailových investorů ke vzniku finanční ztráty. *

Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo