Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Ceny zlata rostou, palladium dosáhlo nového rekordu

Publikováno
Ceny zlata rostou, palladium dosáhlo nového rekordu

Zlato se na konci minulého týdne připojilo k pozitivní náladě na globálních trzích způsobené známkami oživení čínské ekonomiky a solidními čísly z USA.

Ceny se opět pohybovaly inverzně k cenám dluhopisů, s nimiž má zlato obvykle vysokou korelaci.

Zlato je na vzestupu

Zlaté futures se v pátek 17. ledna 2019 vyšplhaly až na 1557.17 dolarů, přičemž XAU/USD se obchodovalo ještě mírně dráž.

Naproti tomu ceny amerických státních dluhopisů se splatností více než dva roky klesly, což samozřejmě vedlo k vyšším výnosům.

Zlato mohlo těžit z obecného nárůstu poptávky po drahých kovech, neboť platina a palladium opět zaznamenaly zvýšený zájem z důvodu obav kolem dodávek z JAR, kde neutěšená situace okolo státního monopolu na elektřinu ohrožuje těžařský průmysl.

Roste také platina a palladium

Platina spolu s palladiem zaznamenaly růst, přičemž druhá jmenovaná dosáhla nového rekordu a na konci týdne se obchodovala za 2480.50 dolarů za unci.

Poptávku po těchto dvou kovech podpořily také nové údaje poukazující na velký skok v počtu nově zaregistrovaných automobilů v Evropě na konci loňského roku. Platina a palladium se používají v katalyzátorech a spalovacích motorech.

Údaje však mohly být zkreslené, neboť spousta nových automobilů se prodávala ve slevě v reakci na nové a přísnější evropské emisní normy, které vstoupily v platnost na začátku letošního roku. Mohlo se tak jednat o poptávku, která by se přirozeně projevila v letošním lednu.

Pozitivní ekonomická data

Co se týče ekonomických údajů (mimo Spojené Království), téměř nic nenasvědčovalo tomu, že by hrozilo snižování úrokových sazeb, které by dále podpořilo skupování zlata. Výsledky z USA byly dobré, přičemž výroba zaznamenala dokonce překvapivé zvýšení.

Data z Číny poukazovaly na pravděpodobný konec poklesu ekonomiky, přičemž prosincová průmyslová produkce rostla nejrychleji od loňského dubna.

Růst cen těchto drahých kovů pokračoval i na začátku tohoto týdne (20. ledna 2019)

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Ahoj! Jmenuji se Bogdan Heinz a finanční trhy mě nepřestávají fascinovat již od roku 2017. Mezi mé hlavní oblasti zájmu zde patří Forex a dlouhodobé investování do akcií. Aktuálně také pozvolna expanduji do světa opcí.

Na světě investic mě uchvátil zejména příslib finanční nezávislosti spolu s rozmanitostí a také velkou dávkou nepředvídatelnosti, kdy si úspěch musíte opravdu zasloužit. Troufám si tvrdit, že pokud dokážete správně pochopit tržní zákonitosti, úplnou finanční svobodu budete mít na dosah ruky.

Redaktorská činnost pro Finex mi umožňuje realizovat hned dva koníčky – kromě již zmíněného zájmu o trhy také mou odvěkou lásku ke psaní.

V rámci tvorby mám možnost růst, získávat nové znalosti a tyto znalosti pak předávat dál, což je nejdůležitější. Svou příslovečnou trochou do mlýna bych takto chtěl přispět k vybudování nejčtenějšího a nejkvalitnějšího finančního magazínu v našich končinách.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎