Zlato se na konci minulého týdne připojilo k pozitivní náladě na globálních trzích způsobené známkami oživení čínské ekonomiky a solidními čísly z USA.
Ceny se opět pohybovaly inverzně k cenám dluhopisů, s nimiž má zlato obvykle vysokou korelaci.
Zlato je na vzestupu
Zlaté futures se v pátek 17. ledna 2019 vyšplhaly až na 1557.17 dolarů, přičemž XAU/USD se obchodovalo ještě mírně dráž.
Naproti tomu ceny amerických státních dluhopisů se splatností více než dva roky klesly, což samozřejmě vedlo k vyšším výnosům.
Zlato mohlo těžit z obecného nárůstu poptávky po drahých kovech, neboť platina a palladium opět zaznamenaly zvýšený zájem z důvodu obav kolem dodávek z JAR, kde neutěšená situace okolo státního monopolu na elektřinu ohrožuje těžařský průmysl.
Roste také platina a palladium
Poptávku po těchto dvou kovech podpořily také nové údaje poukazující na velký skok v počtu nově zaregistrovaných automobilů v Evropě na konci loňského roku. Platina a palladium se používají v katalyzátorech a spalovacích motorech.
Údaje však mohly být zkreslené, neboť spousta nových automobilů se prodávala ve slevě v reakci na nové a přísnější evropské emisní normy, které vstoupily v platnost na začátku letošního roku. Mohlo se tak jednat o poptávku, která by se přirozeně projevila v letošním lednu.
Pozitivní ekonomická data
Co se týče ekonomických údajů (mimo Spojené Království), téměř nic nenasvědčovalo tomu, že by hrozilo snižování úrokových sazeb, které by dále podpořilo skupování zlata. Výsledky z USA byly dobré, přičemž výroba zaznamenala dokonce překvapivé zvýšení.
Data z Číny poukazovaly na pravděpodobný konec poklesu ekonomiky, přičemž prosincová průmyslová produkce rostla nejrychleji od loňského dubna.
Růst cen těchto drahých kovů pokračoval i na začátku tohoto týdne (20. ledna 2019)