Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Cena stříbra dnes prorazila 20 dolarů za unci a eshopy jsou často vyprodány

Publikováno
Cena stříbra dnes prorazila 20 dolarů za unci a eshopy jsou často vyprodány

Již nějakou dobu existuje mezi ekonomy konsenzus, že zdravá inflace se pohybuje mírně pod 2% p.a. Tato hodnota je relativně lehce dosáhnutelná za normálních okolností a rozpočtů, což jsou ovšem dvě věci, které se o aktuální situaci opravdu říct nedají. Jedním z důvodů pro obavy je například účetní rozvaha Federálního rezervního systému, jež přesáhla 7 bilionů (!) dolarů.

Ať se ze strany FEDu jedná o helicopter money či hromadné skupování korporátních dluhopisů, všechny tyto ekonomické stimulanty dolar výrazně znehodnocují. Přesně z tohoto důvodu je nesmyslné nechávat úspory právě v dolaru, či jakékoliv jiné měně, a je logické se podívat po alternativách pro uchování hodnoty. Jednou z možností, jak se zbavit fiatových měn, které jsou regulovány centrální bankou, tak, aby to smysl dávalo, jsou investiční kovy. V tomto článku se podíváme konkrétněji na investiční stříbro (a trochu i zlato), které má v dnešní době masivní potenciál.

Proč má stříbro potenciál?

Když se podíváme na graf ceny stříbra, můžeme si všimnout něčeho co je pozoruhodné a zároveň potvrzuje informace z minulého odstavce. Mezi listopadem roku 2008 a březnem roku 2011, tedy v době po velké finanční krizi, kde se centrální banky a vlády snažily do ekonomik napumpovat obrovské množství peněz (co nám to připomíná?), se cena stříbra vyšvihla z původních 9.46USD za unci až na 46.47USD za unci.

Když si vezmeme, že aktuálně se cena za unci pohybuje okolo 20.5 dolaru, se před námi možná naskytuje unikátní příležitost zainvestovat do stříbra před tím, než si situaci uvědomí takzvaný retail.

Navíc vzhledem k tomu, že účetní rozvahy centrálních bank se pohybují na historických maximech a například zástupci FEDu se nechali slyšet, že množství korporátních dluhopisů, které mohou během krize nakoupit, je “unlimited, dá se předpokládat, že jednoduše padne i ona zmiňovaná hranice 46.47 dolarů za unci.

Například společnost Market Oracle už dříve ve své předpovědi napsala: “Cena stříbra překročí nominální hodnotu 50 dolarů za unci a inflace v příštích letech nastaví cenu na 150 dolarů za unci.

Hodnota aktiv Fedu
Vývoj hodnoty aktiv pod správou Fedu

Jak se určuje hodnota investičního stříbra?

Pro mnoho lidí je nákup stříbra velice abstraktní pojem a je těžké si pod tímto pojmem něco představit. Věc se ovšem má tak, že do hodnoty stříbra lze investovat na mnoho různých způsobů s tím, že každý má nějaké výhody i nevýhody, které si v tomto článku představíme.

Co se týče určování hodnoty stříbra, je vše poměrně jednoduché. Cena stříbra je uváděna v jednotce dolar za trojskou unci.

Cenu stříbra za gram získáme vydělením aktuální ceny stříbra číslem 31,103. Za předpokladu, že je cena stříbra v polovině července např. 19 USD za trojskou unci, pak je cena stříbra za gram 19/31,103 = 0,61 USD. Chceme-li získat cenu stříbra za 1 gram v korunách, musíme ještě přepočítat dolary na české koruny podle nynějšího kurzu.

Tento výpočet se týká ceny na burze, fyzický kov je vždy kvůli prémiu a výrobě ceněn více.

V jaké formě investiční kovy nakoupit?

  1. ETF stříbra

ETF stříbra jsou pravděpodobně jeden z nejjednodušších způsobů, jak stříbro nakoupit. S jednoduchostí ovšem často nastávají problémy a tento případ není o nic jiný.

Při dlouhodobém držení se může ETF vůli svým poplatkům velmi prodražit. Zároveň mohou nastat otázky ohledně bezpečí. Je daný fond důvěryhodný? Kupuje opravdu všechno fyzické stříbro? Jak a kde ho uschovává?

Podobných otázek je mnoho a je spíše osobní preference, do jaké míry vás podobné otázky trápí. Jeden z nejznámějších ETF stříbra je například iShares Silver Trust, který najdete pod tickerem NYSEMKT:SLV.

  1. Akcie těžařských společností 

Kombinovat vlastnictví akcií a investicí do stříbra může znít jako skvělý nápad, ale zrovna u této možnosti se jeví více záporů než kladů.

Jakmile nastane reálná krize a lidé začnou prodávat jejich podíly v různých fondech a indexech, akcie těžařských společností budou klesat bez ohledu na aktuální cenu stříbra. Zároveň vás tento způsob investice neochrání před devalvací hodnoty dolaru či jiné měny.

Pokud akcie těžařské společnosti porostou o 3% a inflace bude na pěti, stále jste v mínusu. Pokud ovšem v akciích těžařských společností vidíte potenciál, nabízí se například First Majestic Silver Corp. (TSE:FR) nebo Endeavour Silver Corp. (NYSE: EXK).

  1.     Tokenizované zlato

Jestli vám přijdou standardní způsoby vlastnění cenných kovů nudné, tokenizované zlato je něco pro vás. Tokenizované zlato totiž pravděpodobněi nejzajímavější způsob, jak cené kovy vlastnit.

Společnost Paxos Trust Company přišla v letošním roce s tokenizací zlata na blockchainu Etherea. Token PAX Gold (PAXG) je digitální aktivum a každý, kdo jej má, vlastní fyzické zlato na blockchainu.

Každý token PAXG je podložen jednou trojskou uncí zlatého slitku, které jsou uloženy v trezorech po světě. Transakční poplatek si Paxos účtuje nízký – 0,02 % a minimální nákup je 0,01 PAXG (cca 15 USD).

  1. Fyzické investiční stříbro

To nejlepší samozřejmě na závěr. Poslední dobou je pro investory stále více lákavé držet stříbro jako takové ve fyzické podobě.

V současnosti je fyzické držení stříbra pro investiční účely nejvíce rozšířené v USA, na Středním východě a v některých asijských zemích. V Evropě jsou pak na předních místech státy jako Norsko, Finsko či Švédsko.

Česku sice zatím investoři preferují více zlato, ale díky celosvětovému růstu oblíbenosti investičního stříbra se začíná i u nás stav pozvolna měnit. Podle expertů je investice do stříbra velmi racionální. Přestože má jeho cena relativně velkou volatilitu, spojuje stříbro výhody drahého kovu a zároveň průmyslového využití.

Stříbro je druhá nejpoužívanější komodita v průmyslu vůbec. Bez stříbra není možná výroba automobilů, léků, elektroniky, baterií, CD disků, fotografií…

Celých 85 procent celosvětové spotřeby stříbra spadá právě na průmysl a na investování tak zbývá pouhých 15 procent celosvětové produkce. Další lákavou informací pro investory je, že těžba značně zaostává z spotřebou.

Například v roce 2010 se spotřebovalo v průmyslu o 143 milionů uncí stříbra více, než kolik bylo vytěženo,” uvádí Pavel Ryba. A vyšší spotřeba trvá již delší dobu. “Podle optimistických statistik o rezervách dojde při současné produkci k vytěžení stříbra již za 20 let. Pokud bychom zastavili těžbu dnes, veškeré vytěžené stříbro by nám došlo již za pouhé čtyři měsíce,” dodává ekonom Pavel Ryba.

Kde sám nakupuji?

Způsobů, jak nakoupit investiční stříbro je více a rozdíl v cenách diametrální.

Pokud byste chtěli srovnat nabídku, nebo se o tématu fyzických kovů chtěli pobavit do detailu neváhejte na Investree.cz vyplnit formulář s poptávkou.

Sami kupujeme investiční stříbro přímo z mincoven a oficiálních Evropských skladů. Pro představu velmi žádaná mince 1 oz American eagle je často nedostupná a rozdíl může dělat i stovky korun na minci. Snadno se lze dostat pod ceny Českých eshopů, záleží také na objemu.

Líbil se vám tento článek?
11
2

Autor

Odjakživa mě bavilo organizovat, propojoval lidi a tvořit. Po roce ve Skotsku jsem studoval MVŠO v Olomouci. Moje první podnikání bylo síťový marketing, spuštění webu pro finanční poradce a affiliate. Ovšem než jsem získal titul IČ, koupil/prodal byt a začal investovat peníze do projektů, firem a hlavně sebe.

Jedna z konferencí, která chytla větší rozměr, je Cashflow summer. Díky akcím jsem poznal stovky podnikatelů a investorů, které jsem začal propojovat. Plnit jejich kurzy, propojovat větší obchody a vekslovat. Postupně mě sdílená ekonomika, Decentralizované finance, cestování a nomádění po světě, tak pohltilo, že se snažím čím dál více žít vědomě, minimalisticky a naplno. Dávat zpátky a dál poznávat svoje hranice.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎