Celosvětový nedostatek čipů a polovodičových materiálů pro jejich výrobu je všeobecně známé a v médiích již mnohokrát probírané téma. Předminulý týden ovšem americká vláda dala tomuto tématu úplně nový rozměr a hodlá celou tuto záležitost řešit po svém. Jaké řešení “čipové krize” američtí zákonodárci světu nabízí a jaký dopad by jejich řešení mělo na celosvětový obchod s technologiemi?
1) Malé ohlédnutí – odkud vítr vane
Celý problém s dodávkami čipů, respektive problém s dodávkami polovodičů pro jejich výrobu, se datuje na počátek světové pandemie, tedy na začátek roku 2020, kdy došlo k prvnímu oslabení dodavatelských řetězců do USA z Taiwanu a Koreje, kam byla výroba polovodičů přesměrována, kvůli neutuchajícím obchodním válkám s Čínou.
Ještě před vypuknutím tohoto nedostatku čipů, napříč mnoha průmyslovými segmenty (v roce 2019), udržovaly americké společnosti zásobu čipů na 40 dnů. V současné době firmy operují se zásobou čipů na 5 dnů. Údaje o tomto zásadním snížení skladových zásob čipů zveřejnilo předminulý týden americké ministerstvo obchodu.
2) Řešení krize “po americku”
Zpráva z amerického ministerstva obchodu ovšem nepoukazuje pouze na problém, ale zároveň nabízí i jeho řešení, i když tak nějak po svém. Když je totiž něčeho nedostatek, bývá v zemi za velkou louží jediným řešením investovat velké množství finančních prostředků do problémového sektoru a tím se problém vyřeší. Ze zprávy ministerstva obchodu totiž vyplývá, že jediným řešením čipové krize je podpora výroby čipů na domácí půdě.
Gina Raimondo (ministryně obchodu) uvedla: ” Ze zprávy vyplývá, že je naléhavě nutné, aby Kongres schválil americký zákon o inovacích a hospodářské soutěži, který zahrnuje 52 miliard dolarů na podporu domácí výroby čipů.
Apelování ministryně obchodu na americký Kongres, ohledně této finanční injekce, je založen na průzkumu, který ministerstvo provedlo v rámci své politiky obnovy a oživení amerického zákona o inovacích a hospodářské soutěži. Průzkum byl prováděn od září roku 2021, kdy si ministerstvo obchodu vyžádalo podrobné průmyslové údaje od hlavních společností v dodavatelském řetězci polovodičů. Jeho zpráva byla založena na průzkumu mezi výrobními společnostmi, včetně dodavatelů materiálu a vybavení a výrobci polovodičů.
3) Obnova výroby polovodičů v USA
První kroky pro obnovení výroby polovodičových čipů v USA, udělala společnost Intel Corp., která předminulý týden oznámila investice ve výši minimálně 20 miliard USD do výstavby kapacit pro výrobu čipů v Ohiu. Tento krok ocenil i prezident Biden, který chválu Intelu zakončil slovy: “Amerika vynalezla tyto čipy”. Do výroků ohledně výroby čipů přispěl i prezident Asociace polovodičového průmyslu, který vše ve své řeči výmluvně shrnul.
John Neuffer: “USA prostě musí vyrovnat globální podmínky, aby zajistily, že více čipů, které naše země potřebuje, bude zkoumáno, navrženo a vyrobeno na americké půdě.”
Zahájení výroby čipů se má týkat především těch nejméně dostupných, kterými podle analýzy ministerstva obchodu, jsou čipy analogové a optoelektronické. V závěru průzkumu ministerstvo obchodu USA poukazuje na obavy ohledně zvýšení nezaměstnanosti na americkém trhu práce, vlivem propouštění zaměstnanců pracujících ve firmách, které jsou závislé na dodavatelích polovodičových čipů z ciziny.
Závěr
Díky prohlášení ministerstva obchodu USA celá nepřehledná situace, ohledně dodavatelských řetězců polovodičových čipů, nabrala nový směr. Tento směr se ubírá cestou obnovení výroby čipů na území USA a omezení dodávek této nedostatkové komodity z ciziny. Zpráva informuje i o globálních důsledcích této restrukturalizace a poukazuje na možnosti nárůstu nezaměstnaných a možném úpadku firem závislých na zahraničních dodavatelích.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.